Darbošanās ar bērniem! Toreiz un tagad.

 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Sveikas mammas un ne tikai! :)
Pēdējā laikā par manu mīļāko sociālo portālu ir kļuvis Pinterest - tik daudz iedvesmas un skaistuma vienuviet! (l) Daba, ceļojumi, fotogrāfija, apģērbs, interjers, receptes... un bērni. Aktivitātes, uzdevumi, idejas spēlēm utt. Sāku domāt, vai manā bērnībā bija tāda "ņemšanās".. kad dzīvojos mājās ar auklīti, mēs caur spēlēm daudz mācījāmies (es spēlēju kārtis 3g vecumā, piemēram:-D), bet pēc tam, kad sāku iet dārziņā... kopīgās aktivitātes robežojās ar pazīmēšanu ar mammu vai palīdzēšanu dārzā (kas man vairs nešķita interesanti tad). Kā arī, spilgti atmiņā palicis, cik daudz neatbildētu jautājumu man bija - gribējās zināt visu, visu...
Kā ir jums? Kā bija bērnībā? Es savu bērnību atceros vairāk kā neatkarīgu un patstāvīgu - vasarās dzīvojos pa dārzu savā nodabā vai gāju pie kaimiņu puikām štābiņus būvēt. 8-)
Arī šajās karstajās dienās, atpūšoties pie ūdens, ievēroju, cik ļoti bērni ir atdalīti no vecākiem - pieaugušie guļ smiltiņās vai cep šašlikus kāpās (uj, cik daudz! :D ) un bērni paši par sevi - skraida apkārt, ārdās pa ūdeni, bļaustās... (tas viss ir ļoti normāli un bērniem atbilstoši, bet vai visu dienu?:-/ ).
Tātad, tēma gan par mums kā bērniem, gan - kā par pieaugušajiem, kuriem ir bērni. Cik un kā iesaistāties? Ja bērns iet dārziņā/skolā, vai papildus sanāk kaut ko mācīt un spēlēties? Padalāmies! (l)
01.06.2016 00:18 |
 
Reitings 3925
Reģ: 23.10.2014
ievēroju, cik ļoti bērni ir atdalīti no vecākiem - pieaugušie guļ smiltiņās vai cep šašlikus kāpās (uj, cik daudz! ) un bērni paši par sevi - skraida apkārt, ārdās pa ūdeni, bļaustās...


Nu bet tas ir ne vien normaali bet pashsaprotami! Ko tad berniem vajadzeja dariit-cept sasliku vai vecakiem daudziities pa udeni? Ir bernu izklaides un ir pieaugusho izklaides. Var jau arii vecaaki padauziities pa udeni vai celt smilshu pilis un reizi pa reizei droshi vien to arii dara tomer berniem krietni vien jautrak ir speleties savaa starpaa nekaa ar senchiem.

Bērnība politiskos aspektus neņem vērā...


Un politka nenjem veeraa kam beerniiba un kam ne un ja politika sit pa vecaaku dziivi, tad tas iespaido arii bernu bernibu. 90os bija pilnas ielas, seetas un kapnu telpas ar netiiriem, noskrandushiem, ubagot, zagt un apnarkoties miloshiem berniem. Pieskatiitie berni tapat cieta no vecaku trukuma sekam- bija problemas ar apgerbu, tukshs ledusskapis un veeders. Tiem berniem kam bija vairak kaa citiem nebija droshi iziet no majas bez vecakiem deelj ielu vazankjiem, kuri vienas zhivenes deelj bija gatavi piekaut. 90ie bija pilniigs pisdec, to es budama berns pat sapratu.

Jo bērni vienkārši nemāk draudzēties, nemāk sarunāties viens ar otru. Viņi var stāvēt viens otram blakus un nezināt,ko darīt.


Nopietni? Kur tu tadus esi redzejusi? Man vecakais berns momentaa speej atrast kopigu valodu ar jebkuru citu bernu jebkura vecuma un ar pieaugusajiem ir tik pat komunikabls. Ne parkaa, ne ciemos, ne pasakumos neesmu redzejusi situaciju kad berni nezinatu ko darit.
01.06.2016 17:49 |
 
Reitings 1224
Reģ: 17.08.2015
lasot autores komentaarus,liekas,ka vinjai ir kaada trauma vai kompleksi un pashas beerns tiek audzinaats par nepatstaviigu pilsoni. |-)
01.06.2016 17:54 |
 
Reitings 2746
Reģ: 03.02.2015
Es gan esmu noverojusi cik daudz bernu tomer pavada ara. Man pie majam pilns stadions ar berniem, jauniesiem. Nevajag nu to savu bernibu celt gaisa. Protams, ka mums taa mila, tas atminas, bet ari toreiz bija daudz trukumu. Tagad nav sliktak, ir savadak.
Par datoriem runajot, cik labi, ka jusu berniba to nebija, bettaja pasa laika sediet visos iespejamos soc.portalos un pasam gruti butu bez tehnologijam.
Jaa, berni varbut nespele musu kalimbambam vai need musu iemiloto gaizinu, bet tas nepadaru vinu bernibu sliktaku.
01.06.2016 20:38 |
 
Reitings 1716
Reģ: 27.07.2012
Nezinu, man liekas, ka nav tik traki ar to sēdēšanu pie ekrāniem, dzīvoju netālu no skolas, tagad, kad labs laiks pilns futbola laukums ar bērniem, arī kaimiņu bērni daudz pa āru dzīvojas. Manām māsīcām vecāki ir izdomājuši, ka par noteiktu skaitu izlasītu lappušu grāmatā var noteiktas minūtes spēlēt spēles planšetē. Liekas laba ideja.
01.06.2016 20:43 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Un atkal loti labi atradija tv teta nedienas!!! Viena sieva aizmuka atstaja 2 bernus, calis momenta samekle aizvietotaju interneta. Uztaisa 3 bernu un ta ari saka ka nav ta verta lai precetu. Visai LV ta pasaka....labas gan tagad gimenes vertibas...un sievietes ar stulbas atvainojos......
01.06.2016 21:21 |
 
Reitings 870
Reģ: 17.03.2015
Es veljoprojam esmu par vecajiem laikiem. Berniba man bija laba,jaa arii tiku izlaista pagalma speleties un vakara tikai nacu majas. Musdienas visi tik sacensas kuran bus stiligak sapuceti berni,kuram krutakas mantas,kam plansete utt. Sez visu dienu plansetes. Taapat neatbalstu to paarlieku lielo beernu ukinaasanu. Nedo dievs iedos pa dupsi vai ko skarbaku pateiks. Visa berna garigais stavoklis bus pa pieskari. Nu nevajag parspilet.
02.06.2016 00:33 |
 
Reitings 1368
Reģ: 04.02.2016
Par planšetēm, datoriem, gribu redzēt, kā nedosiet planšeti vai datoru bērnam, kamēr citi viņa vienaudži pie tādām tiek. Cits jautājums par samērību, domāju, ka liela daļa vecāku to tomēr kontrolē. Un paši vecāki ari sēž telefonos, planšetēs, aizejiet uz kafejnīcu, ieejiet instagram, facebook, tāds laikmets, tu nevari liegt bērnam tehnoloģijas, kuras pats viņa degungalā izmanto. Jāpieņem laiks, bērni arī ir "normāli" tagad, katru vakaru redzu, ka bērni sporta laukumā spēlē bumbu, brauc ar velosipēdu, ņemās savā sulā, es redzu tikpat normālus bērnus! :-)
02.06.2016 08:35 |
 
10 gadi
Reitings 4266
Reģ: 03.08.2009
Man liekas, ka visa tā Pinterest style ņemšanās ar bērnu ir domāta mazākiem bērniem nekā meitenes te runā. Nu, piemēram kādi 1-4 gadi. Jo tādus parasti vienus pašus pagalmā nelaiž. Un šo laiku mēs slikti atceramies vai neatceramies vispār, kaut gan tas ir nozīmīgs laiks, kas veido mūsu personības. No tā es atceros, ka mēs ar brāli daudz zīmējām, kaut ko ķimerējāmies, ko mamma/tētis/vecmāmiņa bija ierādījuši. Bērnudārzā negājām, jo vecmāmiņa bija agrākā pensijā. Gājām pāris reizes nedēļā uz estētikas skoliņu. Atceros, ka vecmāmiņa daudz atbildēja uz maniem jautājumiem, lasīja pasakas, runājāmies par dzīvi. BET daudz kas pietrūka emocionālo attiecību veidošanas ziņā. Un to es tikai tagad ar savu pieaugušā cilvēka prātu saprotu. Man ir tuvas attiecības ar mammu un vecmāmiņu, bet tas arī lielā mērā atkarīgs no manis, no tā kāda es esmu.

Ar savu meitu (un varbūt kādreiz viņas brāļiem/māsām) gribu veidot tādas attiecības, ka darbojamies gan kopā, gan viņi paši par sevi. Veidot ģimenes tradīcijas un dažādi pavadīt kopīgo brīvo laiku - ekskursijas, laivu braucieni, kultūras pasākumi utt. Piestrādāt pie tā, kas pašai bērnībā pietrūka.
02.06.2016 09:32 |
 
Reitings 3934
Reģ: 01.04.2011
Nu jau jūs te purpat kā vecas babuļas.
Mūsu vecmammām sava bērnība (ar akmeņiem, zāli rotaļlietu vietā), vecākiem-sava (ar nelielu skaitu vienkāršām rotaļlietām), jums sava (ar bārbijām, videospēlēm), mūsdienu bērniem-sava (ar datoriem, planšetēm). Bija gan agrākos laikos bērni, kas negāja ārā spēlēties, gan tagad. Es personīgi ielās redzu ļoti daudz bērnu, kas skrien, spēlējas, brauc ar velosipēdiem, skrituļslidām, utt. Ja visu dienu sēžat birojā pie datora un nākat mājas 18:00, tad vairums bērnu sēž mājās pie vakariņu galda ar vecākiem, ctāpēc ielas tukšākas.
Attiecībā uz drošību-toreiz ziņās nopublicēja visus nelaimes gadījumus PSRS laikos. Bērni pazuda, traumējās un nositās daudz vairāk nekā mūsdienās. Papētiet statistiku!
02.06.2016 09:40 |
 
Reitings 3934
Reģ: 01.04.2011
Nopublicēja vietā bija domāts nepublicēja. Toreiz cilvēki dzīvoja rozā poniju zemē, kur visi čakli strādā un ir laimīgi.
02.06.2016 09:46 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Jā, es tik tiešām, šķiet, vairs nemāku paskaidrot savu domu... :-/ Problēma arī tajā, ka latviski ir relatīvi maz literatūras par bērnu emocionālo audzināšanu un piesaistes veidošanu (ja kāda zina labu grāmatu, būšu pateicīga). Vismaz es visu las angliski un latviskot savas domas, izrādās, nebūt nav viegli.

Piparene, Tu Māmiņu klubā ej? Zinu vienu mammu, kas tur iet, šķiet, ka tāds pats nosaukums bija. Viņai patīk. Man nav tam īsti laika (nezinu, kā viņai ir, tiesa), tāpēc es pa naktīm ar grāmatām. :)

Vispār interesanti, ka vairākumam vārdu salikums "darboties ar bērnu" aprobežojas ar plastilīna lipināšanu, rātni sēžot pie galda. :D Manā izpratnē "darboties" nav spēlēties bērna vietā vai spēlēt jeb ko kopā.. tā ir intereses radīšana/ievirzīšana, darbību-seku izpratne, emociju identifikācija, saskarsme kā tāda... (t)

Par tehnoloģijām - atzīstu, ka arī pati agrāk ar to grēkoju, īpaši, braucot ar auto. Ērtāk ir iedot planšeti nevis izdomāt aktivitātes garajam ceļam. Vairs negrēkoju, jo šķiet, ka no multfilmām/aplikācijām nav itin nekāda labuma. Un piekrītu komentāram, ka paši vecāki caurām dienām ir datoros un telefonos, bērni taču ir mūsu spogulis...

Un vēl - par tiem nepieskatītajiem bērniem... es tādus redzu joprojām, lai gan tas nemaz nav likumīgi. Mūsu mazpilsētā regulāri bērni paši par sevi staigā ārā (un, jā, spēlē gan klasītes, gan krāso asfaltu ar krītiņiem, sēž kokos utt.). Nezinu, kur ir vecāki un ko viņi dara. :-(
02.06.2016 23:58 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Jus kaut ko teiktu 5 gadiga berna mammai, kuras berns cauram dienam staiga apkart? Man gribas ar vinu parunat, bet negribu sabojat attiecibas ar kaiminiem. :-| Skiet, ka sabojatos noteikti, lai vai cik toleranta un iejutiga es censtos but.
03.06.2016 12:01 |
 
Reitings 3925
Reģ: 23.10.2014
Salomé, kā tas ir staigā apkārt? Kur, ar ko?
03.06.2016 13:51 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Viena staigā. :-/ Satikām bērnu laukumiņā blakus mājām, mammas nekur nav.. pajautāju, vai mamma ļauj būt ārā vienai, teica, ka jā, tepat tuvumā ļaujot staigāt, jo te viņas bērnudārzs un ome turpat dzīvojot... Vakar gājām ar suni pastaigā, viņa uzreiz nāk līdzi. Nevaru jau teikt, lai nenāk, bet nav ne jausmas, vai viņa vispār drīkst kaut kur tā staigāt (no likuma viedokļa, protams, ka nedrīkst, bet vai vecāki to vispār zina... nav ne jausmas).
Jāpiebilst, ka te dzīvojam vien mēnesi, tāpēc neko daudz par kaimiņiem un viņu bērnu audzināšanas /pieskatīšanas paradumiem nezinu.
03.06.2016 13:58 |
 
Reitings 3925
Reģ: 23.10.2014
Vājprāts. Ziņo sociālajam dienestam/policijai vai kam nu tur Latvijā jāziņo par nepieskatitiem berniem. Atnāks, pakratīs ar pirkstu mātei, varbūt šai kaut kas pieleks.
03.06.2016 14:10 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Zini, ja es ziņotu par visiem pārkāpumiem, kurus nākas novērot... te regulāri bērni vieni paši staigā apkārt - uz laukumiņiem, pie upes, uz veikalu. Nevienu, izņemot mani, tas nesatrauc. :-|
Laiku pa laikam es kādam aizrādu / vēršu uzmanību uz to, kas rakstīts likumos... par nesavākšanu aiz suņiem, smēķēšanu bērnu tuvumā u.tml... pēc tam pašai bail iet mājās vienai. :-D Un nedzīvoju nekādā kriminālā rajonā, normālā pilsētā it kā.

Vispār, šis man atgādina TM nesen publicēto materiālu par izturēšanos pret bērniem, pārceļoties uz dzīvi ārvalstīs... versija par Latviju arī ļoti, ļoti noderētu, jo šķiet, ka cilvēki vienkārši NEZINA, ka tā nedrīkst!
03.06.2016 14:33 |
 
Reitings 3925
Reģ: 23.10.2014
Saprātīgā vecumā jau var staigāt pat ja likums saka ko citu, bet 5 gadi nav pietiekoši saprātīgs vecums.... Dumie vecāki. Man jau šeit arī vecāki likumus rupji pārkāpj. Uz parku regulāri nāk māsa un brālis, 7-8 gadus veci, atbilstosi likumam vini bez pieaugušo uzraudzības nedrīkst vieni staigāt apkārt, pat vieni majas nedrīkst palikt. Bet vini ir saprātīga vecumā tāpēc neziņoju. Tas vienkārši nav tā vērts lai viņus no ģimenes ņemtu ārā, šeit par jebkuru nieku bernu var no ģimenes izņemt.
03.06.2016 18:14 |
 
10 gadi
Reitings 10290
Reģ: 29.01.2009
Salomē
nē, mēs ar meitenēm ejam privāti pie viņas, un tas kurss ir ļoti, ļoti interesants.

Bet vai tā mūsdienu piesardzība nav drusku lieka? Ja tā ir mazpilsēta, kāpēcvisu dienu nevarētu lēkāt tās klasītes vai tupēt kokos?

Ja vecāki atlicina kaut vienu stundu nedēļā, kas pilnīgi pieder bērnam un vecākam, tas jau ir pietiekami.
03.06.2016 21:21 |
 
Reitings 310
Reģ: 08.08.2015
Zin kā tur ir ar to laiku, ko vecāki velta saviem bērniem? Nav noteikta laika perioda, jo, piemēram, mamma dēlam katru dienu veltīs 2 h no sava brīvā laika - ja viņa to neizdarīs kaut pāris reizes, viņu mocīs vainas apziņa, ka nav dēlam pinterest bērnība, savukārt pastāv iespēja, ka dēlam šīs uzmanības būs par daudz un viņš sāks izvairīties no mātes. Manuprāt, galvenais ir, lai abas puses (bērns un vecāki) būtu apmierināti. Ja bērns gribēs, lai viņu uzklausa, tad vecākiem tam būtu jāatvēl laiks, bet nevajag jau vazāties mazajam līdzi 24/7. Jāļauj arī viņam pašam adaptēties savu vienaudžu vidē, meklēt ceļus veiksmīgākai komunikācijai, kā arī ir jāļauj kļūdīties un paraudāt, lai pēc tam izdarītu secinājumus par to, kas bija tas visneveiksmīgākais. Un tas ir tikai normāli, ka bērnam ir savas intereses, vecākiem - savas. Protams, ir vecāki, kuri, atnākot mājās, vien apsēžas pie TV ar ēdienu un viss, bet viss ir līdzsvarā, jo ir arī tādi ļoti forši piemēri, kur gan atpūsties māk, gan arī veltīt laiku bērniem.
Neesmu gluži PSRS laika bērns, vairāk 21. gs. paša sākuma bērns, tāpēc lasīt citu meiteņu atmiņas par to, kāds bija tas laiks, šķiet ļoti interesanti. Varbūt, ja situācija ģimenē būtu pozitīvāka, arī mana bērnība būtu jaukāka, tomēr man tāpat tas šķiet jauks laiks. Un arī tad vecāki (precīzāk mamma, jo tēvs kā jēdziens man eksistēja tikai filmās un nostāstos) strādāja ļoti daudz, kā rezultātā varbūt neatlika pietiekami daudz laika, ko veltīt man, bet šo es esmu jau sapratusi, pieņēmusi un piedevusi. Teātri, cirks (šī bija mūsu vismīļākā vieta!(l)), braucieni uz jūru, kā arī braucieni ciemos, peldēšanās... Tas viss bija ļoti skaisti. Tāpēc nevaru sūdzēties par to, ka bija slikti. Nebija! Ja mamma pieļāva kādu kļūdu, piemēram, man ļoti pietrūka iedrošinājuma darīt lietas, iet cilvēkos, nebaidīties, tad šo pieredzi es tveru kā mācību, lai būtu laba lielā māsa un mamma nākotnē.
Mums mājās jau trīs gadus dzīvo mazs cilvēkbērns, kuram, jā, mēdz nesanākt veltīt tik daudz uzmanības, cik gribētos, bet tomēr atrodam laiku gan, lai iemācītos latviešu alfabētu, gan, lai dotos barot pīles, gan rotaļlaukumiem, gan kūku ēšanai, gan multfilmām, gan.. Visam, ko mazā sirds kāro! Ir tikai jāmāk plānot savs laiks. Un prioritātes. :-)
03.06.2016 21:51 |
 
Reitings 259
Reģ: 06.03.2010
Musdienu bernu problema - nemak speleties, visu laiku ir jasaka prieksa 'ko varetu padarit' un ka speleties.
Man berniba nesekoja lidzi, vecaki stradaja, mums bija atbildibas sajuta. Vecakie berni/masas/brali pieskatija mazos. Visi atri skreja, speleja speles, neviens neciksteja. Vareja bernam iedot plastalinu un vins pats zinaja, ka jaizdoma kaa ar to speleties.
03.06.2016 22:33 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits