Darbošanās ar bērniem! Toreiz un tagad.

 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Sveikas mammas un ne tikai! :)
Pēdējā laikā par manu mīļāko sociālo portālu ir kļuvis Pinterest - tik daudz iedvesmas un skaistuma vienuviet! (l) Daba, ceļojumi, fotogrāfija, apģērbs, interjers, receptes... un bērni. Aktivitātes, uzdevumi, idejas spēlēm utt. Sāku domāt, vai manā bērnībā bija tāda "ņemšanās".. kad dzīvojos mājās ar auklīti, mēs caur spēlēm daudz mācījāmies (es spēlēju kārtis 3g vecumā, piemēram:-D), bet pēc tam, kad sāku iet dārziņā... kopīgās aktivitātes robežojās ar pazīmēšanu ar mammu vai palīdzēšanu dārzā (kas man vairs nešķita interesanti tad). Kā arī, spilgti atmiņā palicis, cik daudz neatbildētu jautājumu man bija - gribējās zināt visu, visu...
Kā ir jums? Kā bija bērnībā? Es savu bērnību atceros vairāk kā neatkarīgu un patstāvīgu - vasarās dzīvojos pa dārzu savā nodabā vai gāju pie kaimiņu puikām štābiņus būvēt. 8-)
Arī šajās karstajās dienās, atpūšoties pie ūdens, ievēroju, cik ļoti bērni ir atdalīti no vecākiem - pieaugušie guļ smiltiņās vai cep šašlikus kāpās (uj, cik daudz! :D ) un bērni paši par sevi - skraida apkārt, ārdās pa ūdeni, bļaustās... (tas viss ir ļoti normāli un bērniem atbilstoši, bet vai visu dienu?:-/ ).
Tātad, tēma gan par mums kā bērniem, gan - kā par pieaugušajiem, kuriem ir bērni. Cik un kā iesaistāties? Ja bērns iet dārziņā/skolā, vai papildus sanāk kaut ko mācīt un spēlēties? Padalāmies! (l)
01.06.2016 00:18 |
 
Reitings 3934
Reģ: 01.04.2011
Ļoti laba tēma.
Savs laiks bērniem skriet ar citiem bērniem, savs-ar vecākiem. Bērnam VAJAG sarunas par dzīvi ar pieaugušajiem. Salomē ļoti pareizi raksta. Bērni nevar viens otram iemācīt emocionālo inteliģenci. Un tā nav nekāda bagāto ekstra-1h dienā nodalītas uzmanības bērnam, kad bērns nosaka, ko grib ar vecākiem darīt-parunāt, palasīt grāmatu, pazīmēt, iet uz rotaļu laukumu, utt. Vecāks uzsāk sarunu ar bērnu un mudina pastāstīt, kā bērns jūtas, kas viņam šodien patika/ nepatika, kas sagādāja grūtības, utt.
01.06.2016 11:00 |
 
Reitings 7827
Reģ: 17.05.2012
Man atkal liekas, ka tagad ir pārāk daudz šo cāļu bērnu, kuriem visur līdzi skraida mammīte un viss notiek apmēram tā - šito nedrīkst, nevajag tā, tur pakritīsi - neej, tur nekāp u.t.t. Izaug tāds nīkulītis, kuram visur mamma pakaļ skraidījusi un pats pat kokā nevar uzrāpties.
Man patika mana bērnība - vesels bars bērnu skraidījām no rīta līdz vakaram pa pagalmu, spēlējām spēles, dauzījāmies u.t.t. Ar varu vajadzēja vilkt mājās pusdienas paēst, nerunājot par vakaru, kad nācās iet mājās. Kā no rīta cēlāmies, tā tik vakarā ar gariem zobiem pārvilkāmies mājās. Mamma nomazgāja, paēdināja, pasaciņu palasīja un čučēt. Vismaz tādas bija manas superīgās 90.gadu bērna brīvdienas :D
Un nē, es nevaru iedomāties to, ka mana mamma varētu vazāties visur man līdzi un vērot katru manu soli. Un nē, lipināt plastalīnus, griezt sirsniņas un urķēties ar mammu man negribējās, es gribēju būt tikai ar draugiem. Bet varbūt tas tāpēc, ka man mamma bija manas grupiņas audzinātāja bērnudārzā :D
Katrā gadījumā man ir žēl, ka tagad bērni mierīgi un droši nevar īsti atrasties bērnu laukumos kā es savā bērnībā.
01.06.2016 11:04 |
 
Reitings 643
Reģ: 09.01.2015
Savu bērnību atceros ar smaidu, dzīvoju laukos, viss brīvais laiks tika pavadīts ārā ar draugiem, vai bija ziema vai vasara ar draugiem dauzījāmies pa āru, spēlējām visdažādākās spēles, gājām ekspedīcijās, protams palīdzēju vecākiem strādāt dārzā, gāju ganos. Neatceros vai mamma diži man kaut ko mācīja un nezinu vai man tajā brīdī tas šķita tik nozīmīgi, jo visas zināšanas ieguvu dzīves ceļā.

Pašai bērnu nav, bet strādāju ar bērniem un redzu un runājot ar bērniem zinu,ka daudzi pēc dārziņa aiziet mājās un nosēž pie datora. Bet ir arī izņēmumi,kad var redzēt,ka vecāki darbojas mājās ar bērniem
01.06.2016 11:06 |
 
Reitings 4320
Reģ: 24.04.2012
Man atkal liekas, ka tagad ir pārāk daudz šo cāļu bērnu, kuriem visur līdzi skraida mammīte un viss notiek apmēram tā - šito nedrīkst, nevajag tā, tur pakritīsi - neej, tur nekāp u.t.t. Izaug tāds nīkulītis, kuram visur mamma pakaļ skraidījusi un pats pat kokā nevar uzrāpties.


Es atkal redzu pretejo. Ir bērni, kuriem vecāki ļauj visu, tāda visatļautība, pat neko neizrāda.
Man šajā ziņā ir uzskats, ka ir jābūt zelta vidusceļam. Bērnam ir jāļauj izzināt pasauli, nevar katru viņa soli vaktēt, bet tajā pašā laikā tomēr ir jābūt kādām robežām, ko var un ko nevar.

Un Selīna būtu jau labi, ja paši bērni spēlētos no rīta līdz vakaram ar draugiem, braukātu ar velo, vai ko tml, bet realitātē viņi mūsdienās sēž pie datoriem un planšetēm, vai arī aizbrauc ar draugiem kaut kur un visi ik pa laikam spaida iphonus.
Jā, jāļauj bērnam ir pabūt ar draugiem, tas ir skaidrs, bet tomēr arī vecākiem nedaudz jāpakontrolē, ko tas bērns dara un vismaz daļa laika bērnam jāaizpilda lietderīgāk par sēdēšanu internetā.
01.06.2016 11:13 |
 
Reitings 7827
Reģ: 17.05.2012
Labi, ka manā laikā internetu, datoru un telefonus bērni neredzēja. Vienīgais wow bija Segas (konsoles) parādīšanās un arī tas bija laikam vienam bērnam visā pilsētā, tāpēc šis laimīgais šo verķi staipīja uz riņķi pa draugu mājām, kurās ļāva uzturēties bariņam bērnu, un uz riņķi laidām apkārt D: bet, tā kā pārsvarā visiem mājās bija tikai viens televizors, tad baigi ilgā spēlēšanās nesanāca, jo tv bija jādala arī ar vecākiem + bijām sabiedēti, ka ilgi spēlēt nevar, jo savādāk sabojāsim tv :D
01.06.2016 11:22 |
 
Reitings 4617
Reģ: 02.06.2012
Diezgan daudz augu savaa nodabaa un man tas arii patika! Vareetu teikt,ka mamma mani pamaacija nevis ar senatklaataam patiesiibaam, bet driizaak caur savu piemeeru, caur citu cilveeku dziives piemeeriem, caur graamataam. Jaa, esmu nenormaali pateiciiga, ka man kaados 9 gados iedeva rokaas pirmo klasisko gabalu, paareejie jau aizgaaja peec savas veelmes. Ja nebuutu graamatu, laikam buutu pavisam cits cilveeks.
Bet vispaar, paveerojot citus cilveekus, varu secinaat, ka audzinaashana ir varbuut puse, bet liela dala rakstura, personiiba ir jau iekodeeta piedzimstot..
Un tomeer-beerni- tas ir liels darbs, uzskatu, ka tas ir pienaakums- audzinaat, staastiit, diskuteet, likt domaat, attiistiit, vadaat uz aarpusskolas nodarbiibaa etc.
Ir redzeeti piemeeri, kad beernam tiek iedota taa planshete rokaas un vecaaks pats prieciigs, ka ieguust briivo laiku, tas ir noziegums.(t). Nerunaaju par paaris shaadaam reizeem, bet par to, kad taa ir ikdiena.
01.06.2016 11:24 |
 
Reitings 4962
Reģ: 24.08.2013
Mēs ģimenē bijām trīs bērni, vecāki daudz strādāja, kādu laiku mamma bija mājsaimniece, bet tas bija diezgan īss posms, tā kā vairāk vai mazāk uzaudzinājām cits citu. Mēs dzīvojām daudz dzīvokļu mājā, bija sēta kopīga vēl ar citām mājām, tad nu pagalms bija pilns ar bērniem, tad nu tur arī tā bērnībā pagāja. No rīta mājās brokastis, tad pa durvīm ārā un pēc tām iekšā mamma varēja mūs dabūt tikai uz vakariņām un tad gulēt. Diezgan bieži pa dienu nemaz neēdām, mums bija atstāts, bet vienkārši ārā ar draugiem bija tik interesanti, ka ēšana nebija ne prātā.

Neatceros, ka mamma vai tētis būtu ar mums sēdējuši zīmējuši vai plastilīnu lipinājuši, neredzu arī vajadzību, jo mēs bijām trīs, gandrīz viena vecuma, mēs kaut kā ar daudz ko tikām galā paši un mammu pie sāniem nemaz neprasījās.

Jāsaka gan, ka bija ģimenes svētki, dažas tradīcijas, kas tika īstenotas vienmēr, bija arī ģimenes braucieni, tētis mani un māsu ļoti lutināja ar mantām, dāvanām, tētis vienmēr bijis saistīts ar sportu, tad nu dažreiz ņēma mūs visus līdzi uz darbu, vairāk gan brāli. Bet diendienā ar mums neviens neauklējās, augām kaut kā paši.
01.06.2016 11:25 |
 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
Daudz lasīju, daudz laika pavadīju ārā ar draugiem, spēlējot ģimeni, visādas seriālu tēmas, bumbu, kazakus razboiņikus, kaļimbambā, strelkas, u.c. Atceros, ka mājās bija grūti iedabūt. :-) Nebija bagāta ģimene un nevarēja atļauties bieži vest ekskursijās, kafejnīca vispār bija kaut kāda ekstra. Bet bērnība bija laimīga. Ar ģimenes draugiem vasarās bieži bija ezers, peldes, pikniki. Ar tēti bieži gājām visādos pārgājienos, spēlējām galda spēles, skatījāmies sportu pa TV vai stadionā. Pašā agrajā bērnībā ar mammu arī bija visādas izklaides, spēles un sarunas. Bet interesanti, ka ar tēti atmiņās ir vairāk laika pavadīts tieši kaut ko konkrētu darot - kā jau teicu, pastaigājoties, ar riteni braukājoties, spēlējot Riču Raču u.c.

Daudz laika pavadīju pie vecmammas, tur varēju mierīgi spēlēties arī viena pati un nebija garlaicīgi. Mani draugi tur bija suņi, kaķi un cāļi. :D Ar vectēvu gājām ziemā vizināties ar ragaviņām uz kalnu, mācīja kāršu spēles. Ar vecmammu gājām sēņot un mežu varēja iztēloties kā pasaku valstību. Vienai pašai bija interesanti braukāties ar riteni turp un atpakaļ pa vienu ceļu, jo tā laikā prātā sacerēju visādus stāstus un pasakas. Laikam jau no bērnības bijusi attīstīta fantāzija, arī tagad varu sapņojot ar riteni braukāt stundām, pat bez mūzikas un nebūs garlaicīgi. :D

Jā, bērnība bija laimīga. :-)
01.06.2016 11:56 |
 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
Jā, visi svētki tika svinēti kārtīgi un bija tiešām svinīga sajūta. Parasti Ziemassvētki, Jaunais gads, Lieldienas un mana dzimšanas diena (kas iekrita trīs stundas pēc vectēva dzimšanas dienas) tika svinēti pie vecmammas lauku mājās, kur bija bagātīgi klāti galdi ar pašmāju ceptiem labumiem un sabrauca pilna māja ar onkuļu ģimenēm un brālēniem, māsīcām. Diemžēl vecmamma nomira, kad man bija 14, un ar to arī beidzās īstā svētku svinēšana. Ja tā padomā, kopš tā laika svētku sajūta ir arī pazudusi. It kā arī mājās ģimenes lokā svinējām, bija eglīte, bija olas lieldienās, bija klātie galdi, bet kaut kā tomēr pietrūka. Varbūt bērnībā visi svētki liekas skaistāki kā pieaugot. Tomēr tad, kad man pašai būs sava ģimene, centīšos, lai ir skaisti svētki un tikpat labas atmiņas kā man.
01.06.2016 12:00 |
 
Reitings 1716
Reģ: 27.07.2012
Ar mani visvairāk laika bērnībā pavadīja vecvecāki. Ar opi gāju pie lopiņiem uz kūti, vizinājis traktorā un tādas lietas. Ome atkal visādas lietas mācīja par dabu, dzīvniekiem, braucām dažādās ekskursijās, diezgan bieži braucām uz Rīgu, gājām uz muzejiem un tā. Bet vienas no visforšākajām vasarām bija, kad pie mums atbrauca viena radiniece vai mans brālēns. Tad bija ar ko kopā spēlēties. Man bija sava kafejnīca nojumē ar traukiem, smilšu kūkām un kasi un grāmatvedību. :-D
Es personīgi domāju, ka bērnība laukos ir kaut kas fantastisks! (l)
01.06.2016 12:04 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
so tacu esat lasijusas?
Grūti noticēt, ka mēs, kas dzimuši 60-os, 70-os un 80-os gados, esam nodzīvojuši līdz šai dienai. Bērnībā mēs taču braucām mašīnās, kurām nebija drošības jostu vai gaisa spilvenu. Mūsu gultiņas bija izkrāsotas košās krāsās, kas bija ar augstu svina saturu. Nebija slepeno vāciņu zāļu pudelītēm, durvis bieži netaisījās ciet un skapji vispār nekad netaisījās ciet. Mēs dzērām ūdeni no ūdens pumpja uz stūra, nevis no plastmasas pudelēm. Nevienam neienāca prātā braukāt ar riteni ķiverē. Stundām ilgi mēs meistarojām ratiņus un divriteņus no dēļiem un gultņiem no izgāztuves, bet kad pirmo reizi laidāmies lejā no kalna, atcerējāmies, ka aizmirsām par bremzēm. Pēc tam, kad vairākas reizes nācās ievelties dzelošos krūmos, mēs tikām galā ar šo problēmu.

Mēs gājām ārā no rīta un spēlējāmies visu dienu, atgriežoties mājās tad, kad iedegās ielas laternas, tur, kur tās vispār bija. Veselu dienu neviens nezināja, kur mēs esam, jo nebija taču mobilo telefonu! Grūti iedomāties. Mēs sagriezām rokas, kājas, lauzām kaulus un sitām ārā zobus, un neviens nevienu nesūdzēja tiesā. Visādi bijis. Un vainīgi bijām tikai un vienīgi mēs paši. Atceraties?

Mēs ēdām kūkas, saldējumus, dzērām limonādes, bet neviens nepalika resns, jo mēs visu laiku skraidījām un spēlējāmies. No vienas pudeles dzēra vairāki cilvēki, un neviens no tā nav nomiris. Mums nebija spēļu konsoļu, CD, 165 TV kanālu, interneta, mēs skrējām lielā barā uz tuvāko māju skatīties multeni, jo arī video mums nebija! Toties mums bija draugi. Mēs gājām ārā no mājas un viņus sameklējām. Braukājām uz riteņiem, laidām sērkociņus pa pavasarīgajiem strautiņiem, sēdējām uz soliņiem, uz sētām vai skolas pagalmā un pļāpājām, par ko vien gribējām. Kad mums kāds bija vajadzīgs, mēs klauvējām pie durvīm vai vienkārši gājām iekšā. Atceraties? Bez jautāšanas! Paši! Vieni paši cietsirdīgajā un bīstamajā pasaulē! Bez apsardzes! Kā mēs vispār izdzīvojām?
Mēs izdomājām spēles ar kokiem, konservu bundžām, mēs zagām ābolus no kaimiņu pagalmiem un ēdām ķiršus ar visiem kauliņiem. Katrs kaut reizi ir pierakstījies futbolā, hokejā vai volejbolā, bet ne visi tika pieņemti komandā. Tie, kuri netika, iemācījās tikt galā ar vilšanos.

Meitenes, atceraties lēkājamās gumijas?! Interesanti, ka neviens puisis pasaulē nezin šīs spēles noteikumus!

Šī paaudze mums ir devusi cilvēkus, kuri spēj riskēt, tikt galā ar problēmām un radīt ko tādu, kas līdz šim nav bijis, nav eksistējis. Mums bija izvēles brīvība, brīvība riskēt un brīvība uz neizdošanos, atbildība, un mēs kaut kā vienkārši iemācījāmies ar to visu rīkoties. Ja esi viens no šīs paaudzes, tas ir apsveicami. Mums ir paveicies, ka mūsu bērnība beidzās līdz tam laikam, kad valdība jauniešiem iemainīja brīvību pret skrituļslidām, mobilajiem, zvaigžņu fabriku...
01.06.2016 12:08 |
 
Reitings 7827
Reģ: 17.05.2012
Ļoti foršs teksts, Rīdziniece! :-)
01.06.2016 12:26 |
 
Reitings 4320
Reģ: 24.04.2012
Man nedaudz uzsita nostaļģiju tas teksts (l)
Gribētu atkal palēkāt gumijas, to ar draudzenēm bieži darījām.
Vispār jā, mums bija daudz interesantākas un labākas nodarbes par telefoniem un planšetēm.
01.06.2016 12:31 |
 
Reitings 5625
Reģ: 29.01.2009
Man, tāpat kā Selīnai, liekas, ka daudz par daudz tos bērnus čubina un sargā... vai otra galējība - palaiž savā vaļā.

Es arī, tāpat kā vairums, skrēju no rīta līdz vakaram pa lauku un mamma... kad man vajadzēja, tad bija! :-)

un arī ar māsu vienmēr pērāmies pa ūdeni, kamēr mamma sauļojas...
ne mamma var nopērties 6 h pa ūdeni, ne mēs ar māsu varam 6h nosauļoties :-D tad nu katrs darīja jūrmalā, ko grib - kas grib - sauļojas, kas grib - peldas.
01.06.2016 12:35 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Man gan skiet, ka PSRS un ari 90tie ir bijis loti smags laiks bernu un gimenes, ka vertibas, attistibai. PSRS laika vispar bija normali gan iekaustit, gan kliegt, gan apsaukat. Par kadu integretu sabiedribu var but runa? Un teva loma gimene? :-|

Par tehnologijam - manuprat, ir nedaudz divkosigi parmest berniem aizrausanos ar telefoniem un plansetem, ja pasi vecaki ir tam piemers.
01.06.2016 12:35 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Berniba PSRS bija labakais laiks mana muzaa. Tv skatijamies tikai tad ja radija pasakas vai muletnes, gaja uz slidotavu ziema, kino gajam vieni, lasijam daudz gramatu. Visas birnumzems bija izlasitas jau 2 klase. Par kliegsanu un sisanu neko nezinu, augu citadaka sabiedriba. Mes ari skolotajus cienijam!

grutak bija vecakiem, it oapsi sievietem. Lai uzklatu svetku galdu tas parsija liela spules, lai uzkoptu maju jo nebija tadu tehnologiku un labu tiramo lizdeklu. Gimene sievietem reizi nedela bija velas diena, ists murgs. Mamma balto velu varijaa liela katlaa... skatijos uz to visu ar sausmam.
01.06.2016 12:40 |
 
Reitings 229
Reģ: 10.02.2014
Par to "kāpēc" - man mamma vienmēr atbildēja uz jautājumiem! Atceros, ka mēs braucām garos ceļojumos un 3 stundas es tikai un vienīgi uzdevu jautājumus.

Mamma teica, ka vidusskolā viņai bija skolotāja ar dēlu (apm.10 gadi) kurš runājās ar visiem vidusskolniekiem un bija ļoti gudrs. Viņa skolotāja izteica komplimentu, ka tik gudrs bērns, uz ko skolotāja atbildēja "Zandiņ, ja gribi gudru bērnu, tad ir jāatbild uz visiem bērna jautājumiem". Tā viņa arī ar mani darīja.

Un tiešām, sasniegumi 'gudrības' jomā un IQ ir dikti virs normas. Noteikti šo arī praktizēšu ar saviem bērniem.
01.06.2016 12:42 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Par kadu integretu sabiedribu var but runa? Un teva loma gimene?
brivdirenas ar berniem zalumos vai jebkur skatos ariradu vecos foto un visur tevi klat. Istie tevi, nevis ka tagad neviens neprecas un katrs tresais pamet bernus un tos uzaudzina cits virietis. Vispar tagad tie viriesi mikstie palikusi. Agrak bija zolidaki 100%
01.06.2016 12:43 |
 
Reitings 2041
Reģ: 21.02.2015
Manuprāt, nav objektīvi spriest, kuram bija labāka bērnība. (t) Cilvēkam tīri psiholoģiski ir nosliece pozitīvi atcerēties to, kas pašam paticis un ir piedzīvots. Savukārt tie, kas nav auguši tajā laikā, nevar īsti objektīvi par to spriest. Viens ir tas, ko lasām grāmatās, redzam filmās un klausāmies tenkās, otrs ir paša piedzīvotais.
01.06.2016 12:44 |
 
Reitings 4320
Reģ: 24.04.2012
Par tehnologijam - manuprat, ir nedaudz divkosigi parmest berniem aizrausanos ar telefoniem un plansetem, ja pasi vecaki ir tam piemers.


Šim gan es nevaru piekrist. Man vecākiem mājās nav TV, pie datora viņi neizklaidējas, tikai darba vajadzības + palasa ziņas. Nekādas filmas, šovi netiek skatīti. Bet mazais brālis pie datora / telefona sēž stundām. Protams cenšās to ierobežot, bet nav viegli. Jo visi draugi tagad satiekas skype, whatssapp un spēlē xboxu online. Ne vienmēr tas ir vecāku piemērs, es drīzāku teiktu draugu un modes lieta.
01.06.2016 12:47 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits