Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Darbs, izglītība, bezcerība

 
Reitings 70
Reģ: 17.12.2014
Čau čau! Vēlos zināt Jūsu viedokli par izglītību un darba iespējām Latvijā. Cik daudzām no Jums ir augstākā izglītība, cik daudzas studē un cik daudzas vienkārši strādā?
Pati vidusskolu beidzu 2014. gada vasarā, uzreiz neiestājos augstskolā (lai gan daudzi uzstāja un izdarīja spiedienu uz mani, ka tas jādara), bet vienkārši meklēju darbu. Strādāju, strādāju, strādāju, tā nu neiestājos arī 2015.gadā nevienā augstskolā. Pašlaik esmu jauna darba meklējumos, bet normālu darbu atrast ir praktiski neiespējami. Dažreiz liekas pamatīga bezcerība. Bet kā ir ar bakalaura/maģistra grādu? Pašai ir pazīstama meitene ar maģistra grādu, bet nekur tālāk par apavu veikalu nav tikusi un netiek. :-/ Arī divas draudzenes vasarā pabeidza universitāti, viena tomēr tika normālā darbā, bet otra jau vairāk kā pusgadu sēž mājās un nespēj darbu atrast. Tieši šie cilvēki mani demotivizē vispār stāties augstskolā un ņemt studiju kredītu , jo bail par kredītsaistībām un darba iespējām Latvijā. Bet no otras puses, ar pliku vidusskolas izglītību var laikam ka visu mūžu nosēdēt veikala kasē :-D Citreiz naktīs neguļu un prātoju, ko vispār iesākt ar savu dzīvi, ko darīt nākošgad...iestāties universitātē. Zinu arī cilvēkus kas sākuši mācīties, mācās, mācās un pēkšņi izdomā : ''nē, tas nav priekš manis!'', pamet skolu un aizbrauc vispār no Latvijas un turpina maksāt briesmīgos studiju kredītus :-| Bail kļūt par vienu no tiem gadījumiem.
Kā iet Jums? Cik grūti vai viegli ir apvienot studijas ar darbu? Kā Jūs izvēlējāties, ko darīt un ko studēt? Priecāšos izlasīt Jūsu viedokļus :-)
27.12.2015 16:46 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Plānoju nākošgad sākt studēt, tur pat, kur es pēc 12. klases biju aizgājusi 2012. gadā.


Shanina, izlasi vēlreiz, ko Harmony raksta. Nopūdelēja viņa naudu nevis sliktas programmas, bet visādu čp un nenopietnas attieksmes dēļ.

Visos gadījumos, kad es notinu makšķeri no studijām, tur vainīga bija nevis programma, bet es.
29.12.2015 19:11 |
 
Reitings 70
Reģ: 17.12.2014
Harmony
nopūdelēju 1800Ls par diviem semestriem. Šobrīd ļoti cenšos sevi piespiest mācīties bioloģiju
ehhh, tiešām skumji, esi viens no tiem nelaimīgajiem gadījumiem, kurus minēju. Es zinu veselu kaudzi ar cilvēkiem, kas studiju laikā tikai sapratuši, ka riebjas tas ko viņi studē.
29.12.2015 19:03 |
 
Reitings 1997
Reģ: 30.06.2009
Plānoju nākošgad sākt studēt, tur pat, kur es pēc 12. klases biju aizgājusi 2012. gadā. Visādi čp man tur notika, plus vēl tas, ka prātā nebiju īsti nobriedusi un neaptvēru to nopietnību, un nopūdelēju 1800Ls par diviem semestriem. Šobrīd ļoti cenšos sevi piespiest mācīties bioloģiju, lai varu pārlikt eksāmenu. Nu ārkārtīgi neinteresē man visāda botānika un šūnu bioloģija un pilnīgi riebj mācīties to, bet eksāmenā varētu būt un kaut kā sevi jāpiespiež būs. Man toreiz nedaudz pietrūkta līdz budžetam (tiešām nedaudz, no 50 vietām es paliku 51. )
Pieļauju, ka pēc studiju beigšanas es varētu arī aizbraukt no Latvijas, ja šeit neatradīšu sev piemērotu darbu ar cienīgu atalgojumu.
29.12.2015 12:28 |
 
Reitings 1251
Reģ: 23.03.2010
Man augstākā izglītība ir tikai noderējusi. Budžetā neesmu studējusi - sākotnēji strādāju pat vairkāk kā vienu slodzi un paralēli mācījos brīvdienās. Studiju laikā jau atradu (principā darbs atrada mani) labi atalgotu darbu birojā.
Pēc bakalauriem iestājos maģistrantūrā, kas man atkal palīdzēja tikt pie kārotās darba vietas.
Studējusi esmu ekonomiku, kuru daudzas te ļoti apliek :-D
Principā viss ir atkarīgs no paša cilvēka - mazāk runāt un baidīties un vairāk darīt. Jo vairāk filosofē un šaubies, jo nenopietnāku iespaidu par sevi radi. Es izlēmusi - ej un studē, citādi pavadīsi vēl 10 gadus domājot.
28.12.2015 08:57 |
 
Reitings 9202
Reģ: 13.03.2011
Ļoti piekrītu meitenēm, kuras raksta, ka augstākā izglītība negarantē labi apmaksātu darbu, bet pavisam noteikti paplašina iespējas tādu iegūt.

Par sevi - esmu pabeigusi studijas bakalauros pedagoģijā, paralēli četrus gadus strādāju pilndas slodzes darbu, protams, brīvo dienu bija ļoti maz, bet man patika viss, ko es daru, pamanījos pat stipendiju vairākkārt saņemt, tā kā nekas nav neiespējams :) Un par tām budžeta vietām - es arī uzskatu, ka ir iespējas tikt diezgan daudzās fakultātēs budžetā, variantu macīties ne budžetā, es laikam pat neapsvērtu, kad iespēju izmantot valsts finansējumu ir tik daudz 8-)

Pēc studijām dabūju arī labu darbu, kuru bez iegūtās izglītības es pavisam noteikti nekad nedabūtu :) Sāku mācīties arī maģistros RTU IEVF, bet studijas pavisam nesen pametu, jo savienot divus pilnas slodzes darbus + studijas klātienē maģistros bija ļoti grūti, arī izvēlētā studija joma laikam gana mani nesaistīja, bet pavisam noteikti maģistros pēc kāda laika studēšu, jāizdomā tikai ko gribu :)
28.12.2015 08:21 |
 
Reitings 1000
Reģ: 06.08.2015
Latvijas pilsētās pat pilnas slodzes darbu grūti atrast kurnu vel studentam ar savām prasībām un ierobežotajām iespējām. Rīgā varbūt kaut ko izdzīvošanai atrast var.

Piemēram macīties IT Rezeknē ir tas pats kas iešaut sev kājā un čurāt pret vēju. Pēc skolas varēsi klabināt klavu pa minimālo. Rīga mācīsies un paralēli bakstoties kādā kantorītī pa 3 mēnešiem tevi izaudzinās par cukenbergu. Pēc bakalaura esi jau speciālists ar 4 gadu pieredzi.
28.12.2015 04:12 |
 
Reitings 61
Reģ: 18.12.2015
Tagad papildus eju kursos,piestrādâju,mācos ķìmiju,inženieriju. Visu var ja vëlās. Pati kādreiz daudz čīkstēju un uztraucos,vajag skatīties viegli uz lietām un nebaidīties.
28.12.2015 02:47 |
 
Reitings 61
Reģ: 18.12.2015
Tāpēc vidusskolā vajadzēja iet uz eksaktajiem priekšmetiem,dabūt labas atzīmes eksāmenos,iestājeksāmenos un iet uz eksaktajiem,piemēram,ķīmiķiem. Es tā izdarīju,jo zināju,ka man protams,ekonomika patiktu vairāk un būtu vieglāk,bet es galu galā visticamāk būtu bezdarbniece. Tāpēc ir jāiet uz profesijām kas ir piepradītas,grūtas un uz kurām visi neskrien. Lai nav jāsēž mājās.
Gan jau tev viss izdosies.
28.12.2015 02:44 |
 
Reitings 480
Reģ: 29.01.2009
studēju - šajā kontekstā pagātnes formā uztverams.
28.12.2015 01:57 |
 
Reitings 480
Reģ: 29.01.2009
1. Izdari saprātīgu izvēli.
1.1. Jebkurš kaut nedaudz ar zinātni saistītais grāds iedos labu pamatu. Ja interesē pēcāk sociālais, to var paņemt maģistrantūrā klāt. Variantu bezgala daudz.
1.2. sociālais-humanitārais bloks prasa milzu ieguldījumu. Šādu ekspertyu ir daudz, bet izsisties nav neiespējami. Vien milzu darbs nepieciešams.
2. Plāno laiku ekektīvi:
2.1. darbs ir iespējams paralēli mācībām gana bieži, ja vien nestudē tādas prasīgas jomas kā medicīnu, farmāciju. bet arī tad daži pamanās apvienot :)
2.2. meklē darbu, kas papildina izglītību vismaz kaut kādā veidā.
2.3. ja nu 2.2. nesanāk, srādā, kas prieku sagādā un labi maksā.

Tas, ka kāds nekur nav izsities ar maģistra grādu, var, protams, nozīmēt diezgan lielu nepaveikšanos Bet - ja paskaties dziļāk - nereti var secināt, ka personu studētais neinteresē/neinteresēja, līdz ar to atseves nebija; nav vīzijas par nākotni nozarē un attiecīgi motivācijas vai tamlīdzīgi.

Tavs vecums nav par vecu, lai uzsāktu studēt.

Pati: studēju klātienē, strādāju 0.5 slodzes valsts pārvaldē. Vēl paralēli tam uzsāku studijas neklātienē un pastrādāju naktsmaiņas kā viesmīle vienu gadu. Nav neiespējams. Tās pēdējās divas aktivitates gan bija vajadzīgas savu limitu saprašanai un bez pozitīva pienesuma karjerā. Kaut arī tas ir nosacīti. Tagad darba pasākumos ļoti prasmīgi vīnu izvēlos - tā kā viesmīles pieredze ir nākusi par labu :)
28.12.2015 01:51 |
 
Reitings 124
Reģ: 24.10.2015
Mācos klātienē un strādāju. Neredzu neiespējamo misiju to apvienot.
Tūlīt, tūlīt jau beigšu un iešu studēt otru bakalauru, pēc tā plāns uz maģistru vai vēl trešo bakalauru- esmu no tām, kurām grūta galva mācībām, bet patīk tā piepildījuma sajūta.


Zinu cilvēku, kurš ar vidusskolas izglītību strāda politikā, tāpat vienu, kurš strādā ļoti labi atalgotā amatā. Jāsaka, ka abi vīrieši ar krampi. Negribu nolikt sievietes, bet nu manā novērojumā, ka tomēr vīrieši tiek augstāk kā sievietes ar zemāku izglītību. Pieņemu, gan , ka tur nostrādā kontakti, spējas sevi pasniegt un pašpārliecinātība.
28.12.2015 00:54 |
 
Reitings 30
Reģ: 18.04.2015
Kad bija pieteikšanās latvija.lv biju atzīmējusi sev interesējošās programmas, beigās tiku budžetā kādā no reģionālajām augstskolām, bet tur, kur gribēju - netiku (vidējā - 6 ar kaut ko). Tā kā man negribējās studēt svešā pilsētā, neparakstīju dokumentus. Vasara tuvojās beigām, domāju, ka nekur nestudēšu. Bet.. RTU daudzās programmās bija papilduzņemšana, viena no programmām mani uzrunāja, un nākamajā dienā parakstīju papīrus, ka vēlos studēt. Un šajā programmā tā jau bija maz budžetu vietu, un vēl pāri palika. Tā nu sanāca, ka studēju to, ko nekad nebūtu iedomājusies. Un, zini, man ļoti patīk. Mācīšanās process, priekšmeti, arī pasniedzēji, jo katedrā viens otru ļooti labi pazīst.
Par darba iespējām - meklē speciālistus šajā nozarē, pat ar nepabeigto. Atalgojums nav super-puper, bet, ja sevi pierādīsi, gan jau būs arī lieliskas karjeras iespējas. Bet domāju pēc tam apgūt to, ko sirds visvairāk vēlas. Un tad jau redzēs kas notiks tālāk.
Kā apvienot darbu un mācības? Grupas biedri, kuri dzīvo Rīgā, strādā uz nepilnu slodzi un visu paspēj. Tā kā viss ir iespējams! :)
27.12.2015 22:57 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
:) Man ari svesvalodas ir dzīvē noderējušas
27.12.2015 22:21 |
 
Reitings 1761
Reģ: 29.01.2009
57days, taisniba. Bet es ari vidusskolas laika un pec tas , nekad neesmu stradajusi par viesmili. Toreiz noteicosas bija manas svesvalodu zinasanas. Tadel ari teicu- ieteiktu macities valodas un augsta limeni, nevis sarunvalodas. Un meklet kontaktus.
27.12.2015 21:25 |
 
Reitings 62
Reģ: 31.07.2015
Nu es uzskatu tā ka pie laba darba tiek tikai labākie un pārējie kuri nav tādi tad arī pēc tās universitātes to darbu neatrod, bet jebkurā gadījumā tad jau labāk iet kaut kur strādāt pa minimālo nekā vēl pēc universitātes sēdēt mājās un neko nedarīt(tā taču var nomirt no garlaicības:-/). Par budžeta vietām runājot , es domāju kā var cerēt pēc studijām atrast labu darbu ja pat netiek budžetā, nu tā vnk nenotiek, nu protams caur pazīšanos jā, bet vienalga ir vajadzīgas arī zināšanas.
27.12.2015 21:24 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Reala darba pieredze, orientacija sferas aktualitates


Līdz tam kaut kā jātiek. Kamēr esi nesen vidusskolu beigusi meitene ar viesmīles/pārdevējas darba pieredzi, tad vienīgā sfēra, kuru vari braši iekarot ar darba pieredzi un sfēras pārzināšanu ir viesmīlība/pardošana.

Protams, ka brīdī, kad tev ir 5-10-15 gadu darba pieredze konkrēta jomā (vai līdzīgā/saistīta jomā), reti kuru vairs interesē ko un kur esi studējusi.
27.12.2015 21:20 |
 
Reitings 1761
Reģ: 29.01.2009
Izglitiba paplasina redzesloku, gudraku gan nepadara. Izglitiba man dzive ir noderejusi , bet tai nekad nav bijusi noteicosa loma mana karjera. Esmu bijusi uz vairakam darba intervijam( un es nerunaju par viesmiles/pardevejas vai tml. limena darbu) arvalstis un pedejais jautajums ir bijis par manu izglitibu. Tas vienmer ir bijis - starp citu. Reala darba pieredze, orientacija sferas aktualitates, valodu zinasanas utt. vienmer bijusas parunu pamata.
Noteikti ieteiktu apgut svesvalodas teicama limeni. Jo vairak , jo labak. Pec tam meklet nozares kontaktus - ka latviesu , ta arvalstnieku vidu. Uzskatu, ka loti liela problema latviesu jauniesu vidu ir: 1) nespeja sevi "pardot" darba intervijas laika 2)interesu trukums par to, kas notiek biznesa vide pasaule( jebkura sfera). Ir tikai interese atsedet 8h un sanemt algu.
27.12.2015 21:13 |
 
10 gadi
Reitings 3675
Reģ: 24.09.2012
Egamona ieteiktā MF gan prasa no cilvēka patiešām interesi, milzīgu patiku pret mežu, dabu, vēl jo vairāk, ja iet uz Zinātni vai Inženieriem. Bet tas gan ir vajadzīgs, tā patika, visur, kur mācās :) kokapstrādei gan tas ir mazliet citādāk, nav tik daudz ar dabu, vidi :) bet jā, kociniekiem tagad pēdējos gados budžeta vietas pāri paliek, tā kā ja ir vēlme, tad droši var iet uz turieni. Pa retam arī kāda meitene pabeidz kokapstrādi :D

Par tēmu - ja vēlos strādāt savā nozarē, augstākā izglītība man ir nepieciešama, ja nav bakalaurs, lielākajā daļā darba vietu nevar tikt. Ja nu vienīgi pats savu kaut ko ver vaļā. Nevienu brīdi neesmu domājusi un jutusies tā, it kā šos 4 gadus, ko pavadu studējot, izmetu vējā, nekad!
27.12.2015 20:50 |
 
10 gadi
Reitings 73
Reģ: 23.03.2012
Shanina, kā jau Tu pati redzi, var būt visādi. Diploms labu darbu (vai vispār darbu) negarantē, kādam tas noder ļoti, kāds cits to var pakarināt uz nagliņas. Cik cilvēku, tik variantu. Svarīgi zināt, kas ir būtiski Tavā gadījumā. Kas Tev patīk un padodas? Kāda tipa karjeru Tu sev vēlētos? Ko Tu sagaidītu no sava darba? Kāda tipa cilvēks pati esi? Kādus secinājumus vari izdarīt, ņemot vērā savu līdzšinējo darba pieredzi? Gala beigās, kādi ir Tavi sapņi, ko Tu vēlētos dzīvē sasniegt, ja tam nebūtu nekādu ierobežojumu? Ja zināsi, kāds ir/varētu būt Tavs aicinājums, pārējo saplānot ir krietni vieglāk. Katram cilvēkam diploms noder cita iemesla pēc. Kādam to nevajag vispār. Labāk lai tas ir līdzeklis, nevis mērķis.
27.12.2015 20:41 |
 
Reitings 2152
Reģ: 08.05.2014
Žēl, ka tik lēnu rakstu, 57days īsāk un kodolīgāk jau izteica manu domu 5 minūtes pirms manis :D
27.12.2015 20:41 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!