Jautā speciālistam

Atbild Rīgas Dzemdību nama ārste - rezidente,
ginekoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzēja Karlīna Elksne

Jautājums Angelika, 26 gadi
Sveiki. Man pirms pus gada bija spontanais aborts, bet sobrid ar viru planojam ienemt mazuli. Aborts bij jo bij pazeminats progisterona limenis. Kadas parbaudes ieteiksiet veikt pirms bernina ieņemšanas?
Atbilde
Labdien, Angelika!

Noteikti pārbaudiet hormonus pa menstruālā cikla daļām (neskatoties uz regulāro ciklu) un infekcijas- gan maksts iztriepē, gan asinīs. Rekomendētu arī transvaginālo ultrasonogrāfiju, lai izslēgtu olnīcu cistas un dzemdes anatomiskus veidojumus.

Vēlot izdošanos,
Karlīna Elksne
Jautājums Kritine, 26 gadi
sveicinati man pec aboerta menesreizes bija menesi 2 reizes un nakosaja menesi man nebija menesreizu vai tas ir normali?
Atbilde
Labdien!

Jā, pēc aborta var būt menstruālā cikla traucējumi. Tomēr tiem vajadzētu noregulēties 3 mēnešu laikā. Drošības pēc aizejiet pie ginekologa, lai noskaidrotu, vai nav izveidojusies kāda pataloģija. Kā arī noteikti vienojaties ar savu ārstu par kādu labu, ērtu un mūsdienīgu kontracepcijas metodi. Tas ir obligāti!

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Katrīna, 16 gadi
Labdien.
Mani nomāc problēma. Uz ārējās kaunuma lūpas ir uzmetusies sāpīga pumpa, bet mammai teikt ir kauns. Ko darīt?
Atbilde
Labdien, Karīna!

Ja nevēlaties, Jums tas mammai nav jāsaka. Esat pietiekami liela, lai pati pierakstītos pie ginekologa, kura uzdevums ir ievērot konfidencialitāti, tātad neteikt neko nevienam. Kamēr gaidāt vizīti pie ārsta, nekādā gadījumā pati nespaidiet un nedurstiet šo pumpu, kā arī izvairieties no tās karsēšanas pirtī vai dušā.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Evī, 19 gadi
Sveiki.

Es vēlējos pajautāt,man mēnešreizes ir jau 10 gadus turpat,nekad nav bijušas regulārās,ir iztrūkumi,ir ,ka 2 reiz mēnesī,sāpošas neiedomājami,ka jādzer ik pēc 2 st stipras zāles,asiņoju tā,ka viss pil un tek un pamosties ar tīrām drēbēm un palagiem nav iespejams,naktī ceļos lai mainītu paketi,2 stundas un tur viss jau plūst,ar draugu 2 gadus ir seksuālā dzīve. Es nesaprotu,kā lai noregulē gan ciklu,gan mēnešreižu ilgumu,sāpes un asiņošanu. 7 dienas no vietas līt nav labi,jo man ir mazasinība. Nedomāju ,ka tas ir normāli,kā arī hormoni nestrādā pareizi. Ko iesākt ? paldies.
Atbilde
Labdien!

Protams, ka Jūsu aprakstītais nekādā veidā nav normāli un pieļaujami. Jau mazasinība vien liecina par to, ka organismam šāds menstruāciju ritms nav adekvāts. Jums noteikti jāvēršas pie ginekologa un jāveic hormonu izmeklējumi un ultrasonogrāfija. Tiks nozīmēta ārstēšana, kas noteikti uzlabos Jūsu stāvokli.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Aija, 26 gadi
Labdien!
Manam draugam atklāja helicobaktēriju kunģī. Dr.saka ka to baktēriju varu dabūt arī es no viņa ar siekalām, skūpstoties.
Jautājums - Vai to baktēriju varu dabūt arī no cilvēka, ja viņš mani apmierina orāli, t.i. ar mēli pieskaroties intīmām vietām - klitoram, vagīnai, ānusam? Vai to baktēriju var dabūt tādā veidā? Vai tikai norijot caur siekalām un nemazgātām rokām. Un vai ar intīmām vietām tam nav sakara,un tādā veidā tā nenonāks manā organismā.
Paldies.
Atbilde
Labdien, Aija!

Kuņģī baktērija no dzimumorgāniem nenonāk. Bet, ja runājam par iespējamo kaitējumu dzimumorgānu veselībai, varat būt mierīga- helikobaktērija neizsauc nevienu ginekoloģisko saslimšanu.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Mia, 19 gadi
Labdien!
Nu jau kā 2 mēnešus esmu nesaprašanā.
Janvārī mēnešreizes bija normālaa, ierastajā laikā un viss bija kārtībā.
Februārī mēnešreizes nav bijušas, taču marta sākumā ierasto 5-6 dienu vietā bija 2 dienas, ļoti ūdeņainas (un nepareizajā laikā.)
Pēc kalendāra aprēķina, bija jābūt tagad aprīļa sākumā, tomēr arī šīs mēnešreizes neesmu sagaidījusi.
Nemitīgi izjūtu nogurumu, sāp vēders vairāk uz sāniem. Grūtniecības testus esmu uztaisījusi jau 3, taču visi negatīvi.
Kāds varētu būt iemesls šīm cikla izmaiņām?
Līdz ārsta apmeklējumam vēl 2 nedēļas jāgaida...
Atbilde
Labdien!

Jūs jau esat pilnīgi pareizi izdarījusi, ka pierakstījāties pie ārsta. Nākotnei es ieteiktu, ja ir kādas sūdzības, kas Jūs nopietni satrauc, meklējiet poliklīniku, kur pie ārsta var pierakstīties ātrāk. Jo jāsaka, ka bez papildus izmeklējumu datiem, man arī ir neiespējami noteikt iemeslu. Iemesli var būt daudz un visdažādākie- sākot no iekaisuma un beidzot ar cistu.... Obligāti jāveic ginekoloģiskā ultrasonogrāfija, lai varētu izslēgt anatomiskas pārmaiņas.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Angelika, 26 gadi
Sveiki.
Man pirms 6 menesiem bija aborts, bet sobrid ar viru velamies atkartoti ienemt mazuli. Aborts notika pazeminata progisterona limena del.
Kadas pārbaudes butu nepieciešams veikt pirms mazula ienemsanas?
Menstrualais cikls ir regulars.
Atbilde
Labdien, Angelika!

Noteikti pārbaudiet hormonus pa menstruālā cikla daļām (neskatoties uz regulāro ciklu) un infekcijas- gan maksts iztriepē, gan asinīs. Rekomendētu arī transvaginālo ultrasonogrāfiju, lai izslēgtu olnīcu cistas un dzemdes anatomiskus veidojumus.

Vēlot izdošanos,
Karlīna Elksne
Jautājums Anda, 30 gadi
Labdien!

Nesen biju pie ginekologa. Bet pēc vizītes palika vairāki nenoskaidroti jautājumi, jo viss notika tik ātri, ka nepaspēju attapties, kad jau biju ārā no kabineta. Biju gaidījusi, ka man uzdos kādus jautājumus, bet nekā. Tā kā teicu, ka sūdzību nav, jo savus jautājumus neuzskatu par sūdzībām, tad mani ātri apskatīja un viss. Pēc 1,5 h gaidīšanas rindā man veltīja labi ja 10 minūtes. Neesmu dzīvojusi dzimumdzīvi tāpēc ārste man teica, ka analīzes ņemt nevajagot. Izmeklēja mani rektāli un teica, ka viss kārtībā. Vai tiešām šādi izmeklējot var noteikt, ka viss ir kārtībā? Un vēl vai ir normāli, ka mēnešreizes man ir tikai 3 dienas (pirmās 2 dienas asiņo, 3. dienā sākas smērēšanās, un tad beidzās)? Vai ir normāli, ka pirms mēnešreizēm piebriest un kļūst sāpīgas krūtis? Un vēl man aug ūsas, vai tas ir normāli (es tās noņemu ar epilācijas krēmu)? Paldies par atbildēm!
Atbilde
Labdien, Anda!

Protams, ir nepatīkami ilgstoši gaidīt rindā un tad saņemt tik īslaicīgu vizītes laiku, bet Jums jāsaprot, ka, ja pati teicāt, ka sūdzību nav, ārsts veica tikai pamatprofilakses pasākumus.
Rektāli izmeklējot iespējams konstatēt tikai rupjas pataloģijas, tā noteikti nedod pilnīgu skatu par Jūsu ginekoloģisko veselību. Taču jāatzīmē, ka, ņemot vērā to, ka nedzīvojat dzimumdzīvi, ārstam ir visai ierobežotas iespējas Jūs izmeklēt. Analīzes no maksts tik tiešām nav jāņem, bet ir iespējams noteikt hormonu līmeni asinīs ( tas noteikti tiktu ieteikts, ja būtu sūdzējusies par pastiprināto apmatojumu) un veikt ultrasonogrāfiju mazā iegurņa orgāniem caur vēdera priekšējo sienu, taču arī to veic tikai tad, ja ir kādas sūdzības.
Atbildot uz Jūsu jautājumiem: Jā, 3 dienas menstruālā asiņošana ir norma. Sāpīgas un piebriedušas krūtis pirms menstruālā cikla sākuma liecina par hormonālām svārstībām, un tas ir fizioloģiski.
Ūsu augšana gan ir jautājums, ko vajadzētu izmeklēt sīkāk- iespējams, ka Jums tas ir ģenētiski noteikts, bet nepieciešams izmeklēt vīrišķo hormonu līmeni.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Melānija, 20 gadi
Labdien!
Man ir aizdomas par piena sēni, kas ilgst jau ilgu laiku, bet pēdējā laikā nav bijusi iespēja tik uz vizīti pie sava ārsta. Šajā laika periodā mēģināju lietot svecītes, kas tā īsti nemaz nepalīdzēja, izdalījumi un nepatīkamā smaka nemazinājās.
Tādēļ vēlējos pajautāt, kādas varētu būt iespējamās sekas neuzsākot laicīgu ārstēšanu?
Atbilde
Labdien, Melānija!

Sekas nekādā veidā neapdraud dzīvību - par to varat neuztraukties. Bet dzīves kvalitāte gan tiek ievērojami pabojāta. Maksts sēnītes ārstēšana tik tiešām nav tik sarežģīta, lai jums būtu iemesls ārstēšanu atlikt. Turklāt- maksts sēnes izraisīts iekaisums palielina risku inficēties ar citām infekciju slimībām un pat tādām bīstamām slimībām kā hepatīti un cilvēka imūndeficīta vīruss.
Ārsts Jums jāapmeklē arī tamdēļ, ka nepieciešams paņemt analīzes, lai konstatētu, vai sēnīšu infekcijai nav pievienojusies vēl kāda.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Elīna, 22 gadi
Labdien.
Es nesen sāku vingrot vasaras sezonai, vingrinājumi pārsvarā attiecas uz vēderu, bet šodien man sākās menstruācijas. Esmu dzirdējusi ka menstruāciju laikā nav ieteicams nodarboties ar sportu. Es arī ieturu diētu. Bet parasti man menstruācijas ilgst 8 dienas. Vai ir kādi vingrinājumi ko drīkst izpildīt menstruāciju laikā vai vienkārši aprobežoties ar diētu?
Ļoti nevēlos zaudēt motivāciju pa šīm dienām, jo zinu ja pārstāšu vingrot, sākšu slinkot.
Paldies jau iepriekš.
Atbilde
Labdien, Elīna!

Ir pilnīgi pieļaujami nodarboties ar sportu arī menstruāciju laikā. Protams, nevajag pakļaut sevi maksimālai slodzei. Un galu galā- pati jutīsiet, ko varat izdarīt un ko nē.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
 
vairāk

Aptauja

 
Vai forumā vajag ieviest iespēju labot savu ierakstu pēc tā publicēšanas?
  • Jā, 5 minūšu laikā
  • Jā, 10 minūšu laikā
  • Nē, nevajag
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits