Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Kārtība mājās

 
Reitings 204
Reģ: 21.03.2020
Sveikas! Man tāds interesants jautājums. Kā jūs uzturat kārtību mājās? Man ir 2 istabu dzīvoklis, nav bērnu, bet mums ar draugu ir lielas problēmas ar kārtības uzturēšanu. Man patīk tīrība, bet pēc dabas neesmu pats kārtīgākais cilvēks. Nedēļas beigās sanāk ļoti daudz ko darīt. Ir lietas, kurām ilgi gribas pieķerties, piemēram, ledusskapis vai taukainā plātne tieši pie plīts. Esmu mēģinājusi veikt uzkopšanu katru vakaru, bet tas aizņem tik daudz laika un dažkārt vienkārši nav spēka. Otra puse pēc dabas arī ir drausmīgi nekārtīgs, viņš pat neredz to bardaku, bet man svarīgi. Kādi ir jūsu paņēmieni? Esmu domājusi par mantu decluttering, tiešām kaut kādu ikdienas rituālu atsākšanu, lielajām tīrīšanām utt. Esmu pat ilgtermiņā domājusi, ka otrā puse īsti nav mans cilvēks, jo negribu pēc 10-20-30 gadiem attapties šādā situācijā, ka dzīvoju nekārtībā un vācu aiz otra.
Vēl pēdējais- bardaks ļoti ietekmē manu mentālo veselīvu. Pēc kārtības mājās var labi noteikt cik slikti/labi man vispār iet. Kārtot vispār man patīk, tikai tam ir parasti jāsaņemas.
18.04.2021 10:16 |
 
Patīk
Reitings 3319
Reģ: 10.08.2019
Es vienmēr visu novācu uzreiz, lietas nolieku pa vietām un bardaks īsti neveidojas nekad. Ja taisu ēst un kaut kas paliek eļļains - satīru uzreiz. Ja pārģēbjos, nemetīšu drēbes zemē vai uz krēsal, jo tāpat tās būs man kaut kad jāvāc, vieglāk uzreiz veļasgrozā vai veļasmašīnā ielikt, grīdu mājās sūcu katru dienu, tāpat arī pār virsmam pārēju ar mitrajām salvetēm katru vai katru otro dienu. Kā pieceļos tā saklāju gultu, ja padzeru kafiju tad krūzi uzreiz izmazgāju, nevis visu dienu krāju traukus izlietnē. Man liekas,ka ja lietas noliek vietā un aiz sevis savāc uzreiz tad reāli nekad tāds baigais bardaks neveidojas. Ja ledusskapī kaut kas izlīst - satīru uzreiz, nevis gaidu kad sakaltīs. Citreiz jau uznāk slinkuma brīži,kad negribas, bet tāpat saprotu,ka neviens cits manā vietā to neizdarīs un ja nesavākšu tagad tad tapat būs jāvāc kaut kad un vieglāk ir katru dienu aiz sevis savākt, satīrīt, nevis nedēļas beigās uzkraut sev kaudzi darbus un tā īsti nemaz neatpūsties. Nu tas tā, tīri mans viedoklis. Bet nu, es dzīvoju viena, iespējams tas visu padara vieglāku.
18.04.2021 10:38 |
 
Reitings 204
Reģ: 21.03.2020
Hmm, bet kā ir ar tādiem lielajiem darbiem, kas īsti nav jādara katru dienu? Piemēram, reizi nedēļā mainu gultas velu, tīru spoguļus, podu, vannu, izvācu visu no ledusskapja, izskatu kas varbūt beidzies, visus virtuves plauktus, palodzes, rakstāmgalda atvilktnes. Man visa svētdiena parasti paiet un sāk šķist, ka es kaut ko daru nepareizi un to visu noteikti varētu vieglāk. Bet jā, otrā puse ļoti traucē. Es varu kārtot cik gribu, bet viņš vienmēr būs ļoti haotisks.
18.04.2021 10:41 |
 
Reitings 940
Reģ: 06.01.2021
Es veicu ģenerālo (ja tā var saukt) tīrīšanu sestdienā vai svētdienā, jo ir brīvdienas. Tad notīru visus putekļus, mazgāju māju, gultasveļu, ledusskapi (ja ir vajadzība), vannasistabā vanna, izlietne un pods. Nu man tā tīrīšana aizņem +\-1h. Es vienkārši neielaižu to nekārtību. Ik pa dienu jau tā pat noslauku putekļus istaba, pāreju pāri vannasistabai, grīdas izslauku, kas dienā aizņem 15min? Ir kāda SestDiena kad ir lielāka kārtošana, jo mazgāju visas durvis, logus, bet nu tas nav tiiiiiik bieži.
Kā arī drēbju skapji, kumodes man vienmēr ir kārtībā, tur man iespringt un līst vispār nevajag. Mājās ir minimālisms, tā kā ir ļoti ok .
P.s. Esam divi cilvēki un man ar vīrieti ir paveicies, tīrīgs. Nekad trauki izlietnē nebūs sakrājušies, jo katrs pēc ēšanas savu nomazgā, plīti mēs notīram pēc katras ēst taisīšanas u.t.t.
18.04.2021 10:42 |
 
Reitings 940
Reģ: 06.01.2021
Protams gultasveļa neizmazgāsies stundas laikā, bet nu tā pat viņa savā nodabā tur mazgājas un pēc tam žāvētājs dara savu darbu. 😅
Un kad jau ir tā diena kad arī mazgāju ledusskapi, vai logus/durvis, protams ar to stundu man nepietiks, bet divās stundās gan iekļaušos.
18.04.2021 10:44 |
 
10 gadiPatīk
Reitings 3681
Reģ: 31.10.2010
Es kaut kā neuzspringstu uz katra putekļa notīrīšanu. Tīru kaut ko tikai, kad redzams, kad tas ir netīrs.
18.04.2021 10:47 |
 
Patīk
Reitings 3319
Reģ: 10.08.2019
ietekmele @ 18.04.2021 10:41
Hmm, bet kā ir ar tādiem lielajiem darbiem, kas īsti nav jādara katru dienu? Piemēram, reizi nedēļā mainu gultas velu, tīru spoguļus, podu, vannu, izvācu visu no ledusskapja, izskatu kas varbūt beidzies, visus virtuves plauktus, palodzes, rakstāmgalda atvilktnes. Man visa svētdiena parasti paiet un sāk šķist, ka es kaut ko daru nepareizi un to visu noteikti varētu vieglāk. Bet jā, otrā puse ļoti traucē. Es varu kārtot cik gribu, bet viņš vienmēr būs ļoti haotisks.

Man laikam tie nešķiet baigi lieli darbi, podu iztīru pēc vajadzības, tā nav viena reize nedēļā, tas var būt ik pa dažam dienām un vispār nesagādā problēmas, jo viņš nav aizdirsts, viņš tā jau ir tīrs, ja tiek uzturēta kārtība. Vanna man nav, man ir dušā, tur ttieši tas pats, ja vajag tad iztīru pie reizes ejot dušā :D Man plauktos un atvilktnēs nav bardaka, jo kā jau teicu es uzturu kārtību ikdienā, lai nebūtu šādu problēmu, ka reizi mēnesī vai reizi nedēļā jātaisa lielās kārtošanas. Man tiešam liekas,ka ja viss vienmēr uzreiz tiks atstāts kārtīgs un savākts tad nebūs problēmu.
18.04.2021 10:48 |
 
Reitings 940
Reģ: 06.01.2021
blacke @ 18.04.2021 10:48

Man laikam tie nešķiet baigi lieli darbi, podu iztīru pēc vajadzības, tā nav viena reize nedēļā, tas var būt ik pa dažam dienām un vispār nesagādā problēmas, jo viņš nav aizdirsts, viņš tā jau ir tīrs, ja tiek uzturēta kārtība. Vanna man nav, man ir dušā, tur ttieši tas pats, ja vajag tad iztīru pie reizes ejot dušā :D Man plauktos un atvilktnēs nav bardaka, jo kā jau teicu es uzturu kārtību ikdienā, lai nebūtu šādu problēmu, ka reizi mēnesī vai reizi nedēļā jātaisa lielās kārtošanas. Man tiešam liekas,ka ja viss vienmēr uzreiz tiks atstāts kārtīgs un savākts tad nebūs problēmu.

Tur jau tā lieta, ja cilvēks māju neizdirš līdz pēdējam, tad nesaprotu, ko tur var kārtot visu dienu.
18.04.2021 10:54 |
 
Patīk
Reitings 3319
Reģ: 10.08.2019
Redrose @ 18.04.2021 10:54

Tur jau tā lieta, ja cilvēks māju neizdirš līdz pēdējam, tad nesaprotu, ko tur var kārtot visu dienu.

Jā, vai ne, es izlasīju arī tavu tekstu un izskatās,ka mēs līdzīgi domājam. :)
18.04.2021 10:57 |
 
Reitings 4759
Reģ: 22.10.2020
Netaisi bradaku, nekas nebūs jākārto. Ja kaut ko paņem, noliec atpakaļ vietā kur bija.
Neberžu māju katru nedēļu, lieka nodarbe, kas man nav vajadzīga. Kad redzu, ka netīra grīda - satīru. Trauki nekad nepaliek nemazgāti, paēdu - nomazgāju vai ielieku trauku mazgājamajā mašīnā. Tādas lietas kā drēbju mazgāšana ir ikdienas lietas, nekrāju kaudzi, mazgāju kad vajag.
18.04.2021 11:35 |
 
Reitings 164
Reģ: 24.02.2021
Uzreiz visu nolieku vietās. Mēbeles neiestumju stūrī, bet atstāju vietu, lai ar putekļu sūcēju katru reizi tieku klāt un atliek pa retam tik atvilkt no sienas, lai tur iztīrītu visu. Traukus uzreiz mazgāju, kalni nav, drēbes nemētāju apkārt, jo katru dienu visu (izņemot bikses) mazgāju, kas bijis mugurā. Podu tīru pa laikam, arī vannu un neaizdiršas viss. Un brīvdienās atpūšos, jo nekas nav jādara, viss sadarīts. Tā lūk. Nav jāgaida līdz pēdējam.
18.04.2021 17:11 |
 
Reitings 912
Reģ: 07.06.2011
Māja,2 mazi bērni.Katru dienu sūcu ar putekļu sūcēju,vàcu mantas.Vienu reizi nedēļa cenšos izmazgāt,putekļus visur notīrīt,ber arī pa nedēļu redzu,ka ir putekli,netīri stikli,tad tīru uzreiz.Man šausmīgi nepatik netīra māja,ļoti saku pārdzīvot par bardaku.Kādreiz tāda nebiju,bet satiku pareizo cilvēku(savu vīru),pluss vēl piedzima bērni,un esmu palikusi pat pārāk piekasiga.:D piekasos vīram pie nomestejam mantām utt.☺️Dažreiz jau negribas vairs iespringt,bet nevaru 🙂
18.04.2021 17:49 |
 
Patīk
Reitings 726
Reģ: 17.01.2021
Dzīvoju viena un, lai gan pēc dabas esmu diezgan haotisks cilvēks, esmu iemācījusies ar to cīnīties un nu vairs mājās nekārtība nav bijusi jau sen. Kā jau te rakstīja, pēc sevis visu vienmēr savācu. Ja gatavoju ēst, tad pēc katras darbības veikšanas nomazgāšu attiecīgos traukus, kuri vairs nav vajadzīgi un satīrīšu darba virsmu, lai neveidotos nekārtība. Ja redzēšu, ka pods netīrs, to izmazgāšu uzreiz. Tas prasa 5 minūtes. Ja redzēšu, ka putekļi sakrājušies uz televizora, noslaucīšu tos uzreiz. Tas prasa mazāk kā minūti. Ja paēdīšu, traukus nomazgāšu uzreiz. Ja redzēšu, ka spogulis netīrs, notīrīšu uzreiz. Novelkot drēbes, tās nenometīšu uz krēsla, bet uzreiz ielikšu skapī. Un tā ar visu. Tā dzīvojot, man pat nav vajadzība taisīt ģenerāltīrīšanas, jo māja vienmēr ir kārtīga un tīra. Dzīvojot vienai, šo paradumu ir viegli apgūt. Tiesa gan, esmu dzīvojusi kopā ar vīrieti, kuram likās normāli, ka netīri trauki krājas izlietnē, zeķes mētājas zem gultas un drēbes nomestas kur kurā. Izšķīrāmies gan citu iemeslu dēļ, bet esmu sapratusi, ka nekad vairs nespētu dzīvot kopā ar vīrieti pēc kura man viss būtu jāvāc. Normāls, pieaudzis vīrietis, kuram rokas un kājas vietā, nav mazs, nevarīgs bērns, ka pats nevarētu pēc sevis nomazgāt netīros traukus vai izmazgāt savas drēbes.
18.04.2021 23:34 |
 
Reitings 66
Reģ: 18.02.2021
Pilnībā piekrītu par visiem komentāriem augstāk, kur min par "it's the little things that matter" - es uzkopju māju katru dienu pa biškiņam, reāli vairāk par 30 min dienā tas neaizņem, varbūt reizi nedēļā tā ir stunda, kad ar visu mitro grīdu mazgāšanu un putekļu slaucīšanu, utt.
Traukus mazgāju 1x dienā, grīdas izsūcu arī reizi dienā. Kaut kādas mazās lietiņas, kā zeķes utt mums nekad nemētājas apkārt, taču ir kumode, uz kuras mēdz pa laikam sakrāties drēbju kaudzīte :D
Draugs ir ļoti tīrīgs, viņam arī ļoti traucē, ja kaut kas nav savā vietā un tad nevar atrast, gadu laikā arī es esmu pie tā pieslīpējusies un tagad arī pašai ir tāpat.
Par mentālo veselību un kārtību sev apkārt pilnībā piekrītu. Kad biju pavisam maziņa, vēl gāju bērnudārzā, man nomira mamma, un pēc tam vairākus gadus dzīvojām nenormālā netīrībā un bardakā, tētis slīga depresijā un neko nedarīja mājās, tāpat, kā es, jo vēl biju pārāk maza un netiku ar to visu galā.
Tagad man arī nekārtība saistās ar "nekārtību" galvā un atgādina par tiem laikiem, vairs neļauju sev ieslīgt drupačās un putekļos.
Pirms vairākiem gadiem dzīvoju kopā ar bijušo draugu, kurš bija nu ļoooti nekārtīgs. Līdz vājprātam. Šis arī bija galvenais iemesls, kāpēc izšķīrāmies. Viņš līdz tam dzīvoja pie vecākiem, kur mamma mājās darīja pilnīgi visu.
Tas noteikti kalpo arī kā mācība nākotnei, ka saviem bērniem ļaušu un mācīšu darīt mājas darbus.
19.04.2021 10:52 |
 
Reitings 13
Reģ: 26.09.2015
Es arī cenšos katru dienu +/- visu satīrīt. Izslaucīt, izmazgāt grīdas, nomazgāt traukus utt., protams, kad dzīvesbiedram ir brīvs, tad taisam nopietnāku uzkopšanu dzīvoklī.
Bijušais draugs bija ļoti netīrīgs, ar viņu bija nenormāli grūti sadzīvot (kaut gan pat kopā nedzīvojām), zeķes pie gultas varēja mētāties kaut vai nedēļu un viņam tas netraucēja.
Kad iepazinos ar tagadējo draugu, tad likās dīvaini, ka puisis mīl kārtību, no sākuma bija grūti pierast pie tā, ka viņš arī kārto un grib, lai visu laiku mājās ir kārtība. Es esmu pa vidam starp viņiem abiem. Man patīk kārtība, bet, ja būšu pārgurusi, tad iešu gulēt nevis berzt dzīvokli. Tagad liekas ļoti dīvaini ieiet vietā, kur ir mūžīga nekārtība, jo esmu pieradusi pie kārtības un tīrības. Bet tīrs dzīvoklis uzlabo mentālo veselību, jo nav patīkami dzīvot "cūku kūtī"
19.04.2021 11:12 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!