Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Vegāna ēdienkarte

 
Reģ. 27.11.2015
Čau!
Jau krietnu laiku esmu veģetāriete. Taču ir vēlme pāriet uz vegānu ''diētu''. Esmu ievērojusi, ka nelietojot piena produktus u.c. dzīvnieku poduktus, uzlabojas pašsajūta. Taču līdz šim esmu to darījusi kā kursa veidā, piem. samazinot patēriņu uz nedēļu utt. Te nu biju vegānfestivālā, kur arī bija lekcija par sabalansētu vegāno maltīti. Teikšu godīgi, ka diez gan sabijos. Man ir jautājums - VAI ŠEIT IR KĀDA VEGĀNE? Varbūt man būtu vieglāk uzrakstīt privāti visas neskaidrības, protams, ja nav iebildumu. Respektīvi ir jautājumi par to kā pie velna iespējams zināt, ka uzņem visas nepieciešamās vielas, vitamīnus un pietiekamā daudzumā. Vēl parakājos internetā un tur norādīts, ka tas jāēd ar to un lai uzsūktos tas, nepieciešams vēl tas un ... vai tiešām tās visas uzturvērtības, , kas ko satur, kādā daudzumā un ar ko jāēd kopā utt. jāzina no galvas?
Būšu priecīga un pateicīga, ja kāda atsauksies. :(
25.08.2019 13:01 | Saite
 
Reģ. 22.03.2015
Esmu vegāne jau gadiem, vari man uzrakstīt.
Principā vienīgais vitamīns, kuru papildus jāuzņem, ir B12. Var to uzņemt vitamīnu veidā, bet var arī ar pārtiku, kura satur B12 (piemēram, brokastu pārslas, nutritional yeast, visādi buljoni utt.).
Nekādas uzturvērtības no galvas nezinu (nu, izņemot ēdienu kalorijas un to, kuri dārzeņi satur daudz proteīnu). Analīzes esmu nodevusi, perfektas.
25.08.2019 13:32 | Saite
 
Reģ. 24.03.2019
Esmu veģetāriete un arī plānoju pāriet uz vegānismu. Teikšu godīgi-ne tad kad ēdu gaļu ne tagad,kad neēdu, nesekoju ne vitamīniem ne minerālvielām. Daži cilvēki uztraucas ka viņiem nebūs omega3, bet es nekad zivis neesmu ēdusi un jūtos normāli.
Uztaisīju analīzes un vienīgais, kas man bija pazeminātas ir D vitamīns. Ja tu ēdīsi normālus ēdienus, nevis junk food tad par vitamīniem nevajag satraukties. Vienīgi B12 jāpiedomā, jo man negaršo riekstu pieni un tāpēc lietošu vitamīnus.
Tās lekcijas ir vairāk domātas lai cilvēki saprastu to ka nevajag ēst tikai spinātus un kartupeļus. Vajag saprast, ka savai ēdienkartei ir jāpievieno pupiņas, dažādi graudaugi, sēklas, rieksti utt. Pazīstu vegānu pari, kas to dara jau 5 gadus un veselības problēmu nav,ik pa laikam palietot b12 un dzīvo normāli.
25.08.2019 13:54 | Saite
 
Reģ. 06.10.2014
Par vegānu var būt daudzus gadus un būt ar labu veselību. Taču tas cik ilgi tā var turpināt ir diezgan atkarīgs no veselības rezerves. Ja nav dziļas izpratnes par uzturvielām un nav arī intereses, tad tomēr labāk veģetārisms, kas lieto olas un zivis, jo tajos ir tāda lieta kā kalogēns, fosfors, selēns, omega3 udc., kas ir nepieciešami matiem, ādai, nagiem,kauliem. Kalogēns, kas būtu noderīgs cilvēkam dabas valstībā nav. Tiesa gan, ka cilvēks pats izstrādā kalogēnu, taču vegānam tam ir nepieciešamas padziļinātas zināšanas, lai zinātu kurā produktā ir kādas aminoskābes.
Tam ka vegānisms nav piemērots cilvēkiem pierāda tiesas prāvas pret vecākiem, kas bērnus baro pēc vegānu principiem. Un bērniem rodas veselības problēmas. Pieaugušajiem rezerves ir daudzas, tādēļ tie var dzīvot ilgi: https://www.independent.co.uk/news/world/europe/vegan-baby-starve-parents-sweden-gothenburg-a8927991.html
https://www.foxnews.com/world/australia-vegan-parents-baby-jail
Vegānisms ir izvēle, ko iespējams darīt tikai ar mūsdienu tehnoloģijām un var jau arī paeksperimentēt kādu laiku, taču jāsaprot, ka tā ir vairāk kā pārliecība, nevis cilvēka "pareizais uzturs".
Mēs latvieši esam briežu mednieki un vīrieši bieži vien var iztikt tikai no gaļas. Sievietēm mazliet salāti, dārzeņi un ogas nekaitē.
Ja runājam par veselību pieaugušajam, tad vislabākais ko izlēgt ir cukurs, laktozi saturoši produkti, graudaugi un pat vairums riekstu. Bet jādomā par kalcija avotiem un jāiegaršo alģu eļļa, ūdenszāles... 😖
25.08.2019 14:02 | Saite
 
 
Reģ. 06.10.2014
P.S. Tikai tas vien, ka cilvēki ēd tik dažāda veida pārtiku padara mūs gudrākus par pārējiem dzīvniekiem un ir attīstījis tik tālu cik esam šodien. 😜
25.08.2019 14:09 | Saite
 
Reģ. 24.03.2019
Prasīja padomu kā un ko ēst nevis apšaubīt vegānismu. Ej kaut kur citur iepostē, ka keto un intermittent fasting ir atbildes visām problēmām.
25.08.2019 14:34 | Saite
 
Reģ. 24.03.2019
Kā vienmēr. Ielik rakstu par bezatbildīgiem vecākiem, kas visticamāk baroja bērnu nepareizi un tad domā ka visi vegani ir tādi. Tas nav pamatojums lai teiktu ka vegānisms nav piemērots cilvēka organismam . Tikmer pasaules veselības organizācija ir atzinusi, ka sabalansēts un pareizs vegānisks uzturs ir piemērots jebkurai vecuma grupai.
Atslēgas vārds ir sabalansēts. Ari YouTube ir pilns ar vegāniem vecākiem, kas dod saviem bērniem no rīta banānu smooty, pa dienu augļus un vakarā salātus. Jā tas nav pareizs uzturs. Kur paliek olbaltumvielas...
25.08.2019 14:40 | Saite
 
Reģ. 06.10.2014
Nekur neminēju ne keto, ne fastingu un tāpat pieminēju, ka uzturs var būt arī veģitārs, var būt pilnīgs vegāns, bet ja ir padziļināta interese uztura zinātnē(un no galvas ir jātceras un ēdienkarti labāk sastādīt kā katreiz braukāt pa internetu, lai atrastu pareizās lietas). Bet te meitene domā, ka pajautās un visas atbildes tiks sniegtas.
Es pat pateicu par uzturvielām vairāk kā jebkura šeit.
Bet ja runājam, tad patiešām es šobrīd nēedu ne gaļu, ne dabas produktus jau 8 dienas, bet dzeru tikai minerālūdeni (Vytautas un Darida) un dzīvoju tāpat brīžiem jūtos labi, brīžiem netik...(takā ne vienmēr visā var vainot dzīvnieku izcelsmes produktus) Variācijas dzīvē ir dažādas. Nevajag safanoties pārāk par kaut ko! 😬
25.08.2019 15:00 | Saite
 
Reģ. 06.10.2014
Vēlviens ieteikums. Takā veģetārieši un vegāni lieto maz tauku, tad tomēr ieteiktu lietot MCT eļļu, kas lietojot (bez ogļhidrātiem) jau dažu minūšu laikā, bez pārstrādes tiek likta lietā kāpinot smadzeņu spējas un vairojot enerģiju. Vislabāk no rīta iedzert ar kafiju vai stipru tēju. Tas arī uzlabo omu un dod visu to labumu, ko dzīvojot zemā tauku uzturā neiegūst. Tikai tas mazliet maksā... 🙃😀
25.08.2019 15:16 | Saite
 
Reģ. 09.06.2019
Ellle, Tu esi uztura speciālists? Ja, nē, tad Tavi spriedelējumi ir mana vegānā pirdiena vērti
25.08.2019 17:58 | Saite
 
Reģ. 06.10.2014
Ellle, Tu esi uztura speciālists? Ja, nē, tad Tavi spriedelējumi ir mana vegānā pirdiena vērti

Nedomāju, ka arī konkrēti uztura speciālistiem ir kāds vērā ņemams viedoklis. Kaut vai tā iemesla dēļ, ka 2. tipa diabētam tiek izrakstīta tāda pati diēta kā 1.tipa. 2.tips ir vnk aptaukojies ar insulīnu un 1.tips ir bez insulīna.
Vienīgais + specialistam ir tas, ka salīdzinot ar "ErceKristine" tie spēj argumentēti izklāstīt savu viedokli bez cenšanās kādu nolikt ar tukšu pļūtīšanu rupjā formā. 😀
25.08.2019 18:21 | Saite
 
Reģ. 24.03.2019
elle, fu iepriekš ļooooooti daudzās diskusijās kā brīnumlīdzekli visām skaistuma, veselibas problēmām ieteicu keto vai fastingu. Neesi ne uztura speciālists ne mediķis un tik akit ko internāta izlasītu gvelz. Kas palīdz un patik tev 90% nepalīdzēs citiem. Un envajag lielīties ka moki savu organismu tikai dzerot ūdeni. Thats just stupid
25.08.2019 18:37 | Saite
 
Reģ. 06.10.2014
Kas tad lielīties ir slikti? Skauž? 😁
Man patīk vegāni, jo viņiem ir tāda dzelžaini reliģiska pārliecība. Viņi noskatās filmas, kur parādīts paši sliktākie iespējamie notikumi, kas īsti neatbilst LV situācijai un filmas iedvesmoti noliek visu un pat īsti nespēj neko pamatot.
Fāstings(gavēnis) nav nekas jauns. Daudzās reliģijās praktizē to tas mēdz ilgt pat līdz 30 dienām un mans organisms nemocās, bet gan pārtiek no uzkrātās enerģijas (taukiem)+tas iegūst arvien pieilīgāku izskatu. Videi, makam, pašsajūtai draudzīgi.
Ilgākais cilvēka reģistrētais fāstings ir 382dienas. Takā nekas baigs manās pagaidām 8 dienās. Problēma gan ir tā, ka vegāni to nespētu, jo uzturs ir ļoti trūcīgs...nu vismaz pa nakti viņi fāsto kā jau visi.
Stipri iespējams, ka es savu fastingu pabeidzot ar pamēģināšu Whole foods plants based diet, bet kopumā es sliecos uz to, ka ne ta karnivoiriem ir taisnība, ne vegāniem, kas bieži vien ēd visādus stipri pārstrādātus produktus.
25.08.2019 18:58 | Saite
 
Reģ. 06.10.2014
Šeit ir forums galu galā. Šeit tiek jautāti viedokļi un ja kādam patīk uztura speciālisti, tad var iet un maksāt.
Es gan redzu, ka gamergirl ir tik gudra, ka pret manu "food is a medicine" principu bieži arī noliek visādas ķīmiskas tabletes un ķirurģiskas iejaukšnās. Vai tas ir kāds labāks padoms?
25.08.2019 19:01 | Saite
 
Reģ. 21.07.2019
Un jūs tiešām jūtaties labi?
Gan jau dzerot tikai ūdeni kādu nedēļu nevarētu nekādus mājas/dārza darbus padarīt :D
25.08.2019 19:10 | Saite
 
Reģ. 24.03.2019
Labi domā ko gribi. Medicīna ir attīstīta un ti var redzēt kgan pētījumos gan praksē. Ja tu esi viens no anti vax fasting juic cleanse cilvēki tad man tevis žēl. Diskutēt vairāk negribu jo nav jēgas. Lai veicas ar fasting un izturi vairāk kā 382 dienas.
25.08.2019 19:13 | Saite
 
Reģ. 24.03.2019
Nē es nesaprotu kā var teikt ka vegānisms nav piemērots cilvēkiem, bet tai pat laikā mērdet organismu badāir baigi labi...
25.08.2019 19:21 | Saite
 
Reģ. 06.10.2014
Un jūs tiešām jūtaties labi?
Gan jau dzerot tikai ūdeni kādu nedēļu nevarētu nekādus mājas/dārza darbus padarīt

Ēdiens ir bauda un varu teikt, ka zināmā mērā ir tāds panīkums, jo netiek stimulēts smadzeņu atlīdzības centrs un muskuļiem nav tā "ātrā" glikoze, bet es apmeklēju svaru zāli ceļu par 5-10kg mazāk, bet savādāk nevar teikt, ka neko nevar darīt. Es eju arī uz darbu. Brīžiem ir grūti ar motivāciju iet sportot vai ko darīt. Pēc fāstina gan seko drastisks testosterona kāpums un enerģijas pieplūdums.
Labi domā ko gribi. Medicīna ir attīstīta un ti var redzēt kgan pētījumos gan praksē. Ja tu esi viens no anti vax fasting juic cleanse cilvēki tad man tevis žēl. Diskutēt vairāk negribu jo nav jēgas. Lai veicas ar fasting un izturi vairāk kā 382 dienas.

Medicīna ir attīstīta, bet 70% cilvēku slimību celušās no nepareiza dzīvesveida, tādēļ ir ārstējamas dieatārā veidā. Un fāstings man nav kā pašatīrīšanās, bet gan tādēļ, ka vasara beidzās un eksperimentējot ar dažādām uztura teorijām es nesasniedzu vēlamo kondīciju. Tādēļ fastings ir pats ātrākais veids kā to izdarīt. Tam nevajag nekādus pētījumus vai preperātus. Vnk nēest. 😜
25.08.2019 19:24 | Saite
 
Reģ. 21.07.2019
ellle @ 25.08.2019 19:24

Ēdiens ir bauda un varu teikt, ka zināmā mērā ir tāds panīkums, jo netiek stimulēts smadzeņu atlīdzības centrs un muskuļiem nav tā "ātrā" glikoze, bet es apmeklēju svaru zāli ceļu par 5-10kg mazāk, bet savādāk nevar teikt, ka neko nevar darīt. Es eju arī uz darbu. Brīžiem ir grūti ar motivāciju iet sportot vai ko darīt. Pēc fāstina gan seko drastisks testosterona kāpums un enerģijas pieplūdums.
Medicīna ir attīstīta, bet 70% cilvēku slimību celušās no nepareiza dzīvesveida, tādēļ ir ārstējamas dieatārā veidā. Un fāstings man nav kā pašatīrīšanās, bet gan tādēļ, ka vasara beidzās un eksperimentējot ar dažādām uztura teorijām es nesasniedzu vēlamo kondīciju. Tādēļ fastings ir pats ātrākais veids kā to izdarīt. Tam nevajag nekādus pētījumus vai preperātus. Vnk nēest. ?

Vienīgā problēma ir tā, ka pēc gavēņa , kad sāksi dot organismam ņamu kā domā kā tas reaģēs? Zinot to ,ka ēdiena resursi ir maz, tas lielāko daļu no tā sāks pārvērts taukos, tādā veidā veidojot sev uztura rezerves, jo kas zina - kad nākamreiz tiks pie paikas :D
Vislabāk ēst maz, bet regulāri. Nevis reti un daudz.
25.08.2019 19:31 | Saite
 
Reģ. 06.10.2014
Ritss

Zināma taisnība Tev ir, ja vien es jau nesagatavojos un neplānoju pakāpeniski uzņemt barību vismaz nedēļas laikā līdz organisma darbība normalizējas. Tāpat kā jau vienmēr nevajag jaukt ogļhidrātus ar taukiem, tad arī tauki tiek pārstrādāti.
Pastāvīgi ēst maz arī nav labi, jo tad organisms pierod pie maz un tad rodās visādi impulsi pieēsties par daudz. Tievēšanai ir vai nu Eat stop Eat princips, kur 1vai2dienas nedēļā neēd un pārējās dienās ēd normālās metabolisma robežās. Vai arī cirkulē no samazinātām kalorijām 2 nedēļas(max) uz normālu daudzumu 2nedēļas. To rāda pētījumi, ka organismam patīk ZigZag princips daudz labāk kā ilgstošs deficīts. https://www.t-nation.com/diet-fat-loss/the-matador-intermittent-diet
25.08.2019 21:24 | Saite
 
Reģ. 10.04.2018
Visi kas kādu laiku pieņem vegānismu to drīz arī aizmirsīs un pāries normālajā diētā (piem pēc 3 vai 5 gadiem), tie kas to pieņem ir pārsvarā mentāli nestabili, cilvēki ar depresijām, cilvēki kuriem ir viegls hipnotizējamības līmenis, utt.
Vegānisms ir tāds trends lai varētu pasignālēt citiem tikumu cik progresīva esi, un stāstīt citiem kādu pārtiku ēd un cik labi tas ir pasaulei 🤣, līdzīgi kā agrak krāsoja matus spilgtus, staigāja ar caurumiem ausīs un dzelžiem sejā, tas periods pārgāja, mūsdienās tagad ir vegānisms.. Tas pats ar tetovējumiem, sievietes kurām ir tetovējumi būs vegānes biežāk.
26.08.2019 01:47 | Saite
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu atbildi!
Emojis are from "Twemoji" by Twitter - Graphics are licensed under CC-BY 4.0 Open Source.
vairāk

Aptauja

 
Vai forumā vajag ieviest iespēju labot savu ierakstu pēc tā publicēšanas?
  • Jā, 5 minūšu laikā
  • Jā, 10 minūšu laikā
  • Nē, nevajag
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits