Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Zero waste - jā/nē?

 
Reitings 356
Reģ: 20.06.2019
Sveiki!
Kā ir ar jums - piekrītat zero waste? Vai cenšaties ikdienā patērēt mazāk atkritumu, platsmasu!? Kā izdodas?
Tikko noskaitos veikalā redzot, ka viena paveca kundzīte ir sagrābusies vairākus plastmasas (bezmaksas maisiņus), kuros vēl pie tam neko neliek. ? Kā jums šķiet, vai vajadzētu veikalos tos bezmaksas maisiņus tik daudz izsniegt?
Nesen skatījos video, kur tiešām okeāni ir tik ļoti piesārņoti cilvēku dēļ, bail pat domāt, kas būs nākotnē.
11.07.2019 14:02 |
 
Reitings 356
Reģ: 20.06.2019
Protams, pati nevaru apgalvot, ka dzīvoju 'zaļi', taču cenšos pie tā piedomāt. Var sākt vismaz kaut aizstājot plastmasas maisiņu pirkšanu ar auduma maisu, kuru ieliec somā ejot uz veikalu vai arī plastmasas pudeļu vietā - viena kārtīga pudele, kurā uzpildi ūdeni, nevis katru reizi pērc jaunu.
11.07.2019 14:06 |
 
Reitings 298
Reģ: 19.09.2016
“Zero waste” priekš manis nē, bet “daudz mazāk waste” gan jā ! Kā jau minēji izmantoju savu pudeli, termosu, auduma maisiņus, vēl šķiroju atkritumus un vienkārši cenšos piedomāt pie tā visa. Arī apģērbu pērku tikai tad, kad tiešām kaut ko vajag, lai nebūtu pēc tam jāmet ārā, cenšos biežāk ieiet humpalās kaut kā tā. Ir metāla salmiņi un vēl tādi sīkumiņi.
11.07.2019 14:22 |
 
10 gadi
Reitings 3122
Reģ: 29.01.2009
Loti atbalstu so kustiibu, jo esmu redzeejusi kaadu postu nodara muusu atkritumi.
Protams, ka ir ljoti gruuti dziivot pilniigi zalji, bet ir lietas, pie kuraam piedomaaju:
1) Man ir sava termiskaa kafijas kruuze un uudens pudele. Luudzu iepildiit kafiju manaa pasas kruuzee arii kafejniicaas (vienreizeejo kruuziisu vietaa). Uudeni arii uzpildu no maajaas/darbaa esosajiem lielajaam uudens pudeleem.
2) Meeginu atcereeties panjem daudzreizeejos iepirkumu maisinjus, kad eju pirkt paartiku.
3) Apgjeerbu veikalos visbiezaak nenjemu maisinjus, salieku pirkumus somaa.
4) Plastasas maisijus, ko tomeer panjemu veikalaa, noteikti izmantoju atkaartoti - piemeeram, kaa miskastes maisus.
5) Neizmantoju plastmasas salminjus.
6) Paluudzu, lai nepiegaadaa plastmasas galda piederumus, kad pasuutu eedienu uz piegaadi.
7) Skiroju atkritumus, kur tas ir iespeejams.
8) Izlietotaas baterijas nododu tikai tam paredzeetaas vietaas, nekad nemetu miskastee.
9) Nekad neko neorganisku neizmetu dabaa, vienmeer visu savaacu aiz sevis gan mezaa, gan pie juuras, gan tuksnesii, gan jebkur citur. Vienmeer visus atkritumus aiznesiisu liidz tuvaakajai miskastei.
10) Meeginu pirkt eko lielos miskates maisus, kas ar laiku tomeer paarstraadaajas.
11.07.2019 14:30 |
 
Reitings 2290
Reģ: 19.10.2013
Tie maisiņi dažos lielveikalos, piemēram, Maximā, tik plāni, ka jāņem vairāki, ja tur liek kādu produktu ar asākām malām, kartupeļus arī kādus 4 var ielikt, pie piektā maiss sašķīst. Tas ir muļķīgi no lielveikala puses.
Uz speciālajiem beziepakojuma veikaliem neeju, bet mani kaitina, ka produktus pilda miniatūros iepakojumus, kas bieži vien ir pustukši un tādējādi vairo atkritumus. Tādus principa pēc nepērku.
Cenšos šķirot, bet šī sistēma nav pietiekami attīstīta un organizēta.
11.07.2019 14:33 |
 
Reitings 298
Reģ: 19.09.2016
Nikola. @ 11.07.2019 14:33
Tie maisiņi dažos lielveikalos, piemēram, Maximā, tik plāni, ka jāņem vairāki, ja tur liek kādu produktu ar asākām malām, kartupeļus arī kādus 4 var ielikt, pie piektā maiss sašķīst. Tas ir muļķīgi no lielveikala puses.
Uz speciālajiem beziepakojuma veikaliem neeju, bet mani kaitina, ka produktus pilda miniatūros iepakojumus, kas bieži vien ir pustukši un tādējādi vairo atkritumus. Tādus principa pēc nepērku.
Cenšos šķirot, bet šī sistēma nav pietiekami attīstīta un organizēta.

Man, piemēram, kartupeļiem, bietēm, sīpoliem ir auduma maisiņi - ne lielie, bet tādi kā divi mazie plastmasas maisiņi - pirmkārt, var izmantot kaut simtreiz, otrkārt, neliekas, ka saplīsis. Baigi ērti tbh.
11.07.2019 14:52 |
 
Reitings 786
Reģ: 14.08.2018
Es domāju, ka jauno domāšanu ir vieglāk mainīt, ko arī vajadzētu darīt TAGAD,lai nākotnē mazinātu piesārņojumu, šaubos ka veco cilvēku domāšanu spēsim mainīt. Jo cik zinu vecāka gada gājuma cilvēkus, viņi tiešām visu liek maisiņā un vēl maisiņu maisiņā, mana vecāmamma atsūtot mums uz pilsētu lauku labumus, katru produktu ieliek savā maisiņā, tas ir zaļumi savā, gurķi savā, tomāti savā utt., esmu teikusi, ka tas nav labi, jo maisiņš dabā nepārstrādājas, visu varētu ielikt 1 kastē kopā. Veikalos vajadzētu limitēt maisiņu izsniegšanu.
Kad eju iepirkties veikalā ,es visbiežāk ņemu līdzi savus auduma maisus, dažkārt aizmirstu mājās, tad gan nopērku, pēc tam izmantoju kā miskastes maisus - kas vispār nemaz tik labi nav, jo ēdu daudz dārzeņu un metu mizas, tas kavē to sadalīšanos, pudeles un pakas vīrs šķiro konteineros, ļoti aizrāvies ar to... , ņemot dārzeņus veikalā es ņemu 1 maisu un tajā salieku visu, tomātus kopā ar gurķiem un banāniem, lapām, kartupeļus un burkānus nepērku Rimi.
Gaļai un zivij gan nav varianti, liek maisā un viss, jo citādi nezinu kā pārnest mājās, gaļu vēl varētu 3 litra burkā iemest - izklausās gan jokaini ?, bet garu zivi - foreli ??? nu nepērku tos katru dienu. Piesārņojumu rada arī ūdens pudeles, es izmantoju savu pudeli, ko papildinu no Venden aparāta, bet ļoti daudzi ņem katru reizi jaunu pudeli, rezultātā ja es ar savu pudeli izdzeru 10 litrus 2 nedēļās, tad citam tās ir 20 mazās pudelītes no platsmasas?
11.07.2019 15:08 |
 
Reitings 2290
Reģ: 19.10.2013
kartupeļiem, bietēm, sīpoliem ir auduma maisiņi

Netīriem, smilšainiem kartupeļiem auduma maisiņi? Nevaru iedomāties.
11.07.2019 15:09 |
 
Reitings 786
Reģ: 14.08.2018
Es gribētu vairāk pievērstiem tam, domāt ZAĻĀK, jo es gribu tīrāku zemi, PSRS laikos, lai cik tas notrulināti neizklausītos, jā bija citādi piesārņojumi, bet ja runājam par pārtikas tirdzniecību, ne ražošanu vai cita veida piesārņojumiem, pārtikas tirdzniecība neradīja tādus atkritumus, pienu daudzi pirka stikla pudelēs, neesmu nemaz tik sena, bet bērnībā es atceros stikla piena pudeles, kuras mazgājām paši, tāpat nodevām pudeles un burkas, nevis izmetām miskastē, nav jau runa tikai par maisiņu, bet par iepakojumiem, viss ir iepakots, viss ir tik daudz, katru dienu veidojās tāda miskaste, jo viss ir iepakojumos, griķi ir ne tikai kastītē bet vēl maisiņos, makaroni maisiņos, maize maisiņos, desas maisiņos, viss ir sapakots.
11.07.2019 15:13 |
 
Reitings 786
Reģ: 14.08.2018
Es gan varu iedomāties, maisiņu vari izmazgāt ja nu paliek tik baisi netīrs, tāpat kā bērnu kakas, dubļus un citas šmuces mazgāsi no biksēm, nekas pārsteidzošs.
11.07.2019 15:13 |
 
Reitings 356
Reģ: 20.06.2019
Piekrītu jums. Prieks, ka Latvijā ir zaļi domājoši cilvēki.
11.07.2019 15:21 |
 
Reitings 745
Reģ: 24.03.2019
Nikola. Un tās smiltis nevar izkratīt pēc tam no maisiņa? Man ir maisiņš tikai kartupeļiem un citām saknēm. Nav jau tās smiltis indīgas.Kā arī ir veļasmašīna kur var izmazgāt... Pasarg dievs būs kas smilšains :D
Es pilnībā atbalstu. Pērku visu savos maisiņos vai kastītēs. Pērku šampūnziepes lai nebūtu tie plastmasas kalni no higēnas precēm. Uz tizrgu zemenes eju pirkt savā kastītē vai maisiņā. Tantiņas jau tur pieradušas un atbalsta to. Ja ēstu gaļu tad to arī prasītu lai liek stikla traukā. Esmu redzējusi rimi ka meitene prasa zivi savā kastē.(Zivis pašas par sevi ir pilnas ar plastamsu un ķimikālijām bet tas citai reizei). Nevajag baidīties no saviem traukiem, jo tiem vienmēr noņem taru un nav nekas vairāk jāmaksā kā daži meģina ieskaidrot. Iepērkoties arī izvēlos pāstrādājamus materiālus- stikls, papīrs, metāls.
Kā arī ir cilvēki kuriem esmu saskārusies-ko tad es varu izmainīt nepaņemot to maisiņu. Bet ja tā padomā tad katru reizi kad ej veiklā pērc tomātus, gurķus, kartupeli tie ir 3 maisiņi. Pieņemsim ka ej veikalā 2 nedēļa un tad tie ir vismaz 365 maisiņi gadā. Tas ir nenormāls daudzums. Kā arī pieprasījums veido piedāvājumu. Ja palielināsies pieprasījums pēc beziepakojuma precēm tad piedāvājums arī augs. Un ja samazināsies pieprasījums pēc plastmsas maisiņiem un cits plastmasas tad to arī vairāk neražos.
Visām kuras cenšas novēlu veiksmi un tā turpināt. Visām kuras ne tad aptvert savu ietekmi uz dabu.
Nesen lasīju- zeme un daba izdzīvos, bet cilvēks ne. Cilvēks rada piesārņojumu un pats pret to cīnas, jo sapot ka tas nogalina viņu nevis Zemi.
11.07.2019 15:27 |
 
Reitings 745
Reģ: 24.03.2019
Es pat vēl atceros ka laukos kad bija maza tad maizi vispār nelika nekādā iepakojumā. Pats savā auduma maisiņā liki. Vai sieru ietina avīzē. Pats uz veikalu gāji ar savu burciņu krējumam. Mūsdienu sabiedrībā ka tik viss ērtāk un ātrāk.
11.07.2019 15:29 |
 
Reitings 745
Reģ: 24.03.2019
Tām kurām interesē ir Zero waste Latvija grupa facebook un tur var daudz ko jaunu uzzināt.
11.07.2019 15:35 |
 
Reitings 2290
Reģ: 19.10.2013
Es domāju, ka mazgājot tos kartupeļu auduma maisus nedraudzīgums dabai dēļ resursu patēriņa būs lielāks kā izmetot vienu plastmasas maisiņu.
11.07.2019 15:37 |
 
Reitings 220
Reģ: 24.08.2016
Cenšos pēc iespējas samazināt atkritumu daudzumu:
1.Sava termokrūze tējai ziemā un ūdens pudele, ko mājās no filtra uzpildu. Vajadzētu vēl kādu vienkāršāku krūzi kafijām, nepatīk kafiju liet tējas krūzē.
2.Uz veikalu eju ar saviem auduma maisiņiem, lielu daļu augļus lieku grozā bez maisa, mazākām lietām ir tie zaļie rimi maisiņi, ko tagad var nopirkt. Redzēju Latviešu ražotājiem "Ir Stilā" lina maisiņo komplektu, gribētu tādu, tur dažāda izmēra maisiņi.
3. Šķiroju atkritumus - stiklu, papīru un plastmasu.
4. Pērku biodegradable suņu kaku maisus. ?
Jautājums - kā lai bez plastmasas maisiņiem sasaldē gaļu? Tur parasti sanāk izmantot plastmasas maisiņus, bet varbūt ir vēl kāds labs veids kā to darīt? Pēdējo reizi knapi salasīju pa māju tos maisiņus, jo viņus neņemu un bija beigušies. ?
11.07.2019 15:38 |
 
Reitings 220
Reģ: 24.08.2016
Es domāju, ka mazgājot tos kartupeļu auduma maisus nedraudzīgums dabai dēļ resursu patēriņa būs lielāks kā izmetot vienu plastmasas maisiņu.

Es tā nedomāju, jo:
1. Nav tie kartupeļi tiik smilšaini, lai tas maiss jāmazgā katru reizi.
2. Nav jau jāmazgā tas maiss speciāli vai vesela maisu čupa, piemetot pie ikdienas veļas mazgāšanas tas vispār neko nemainīs. Maiss gan šajā pasaulē dzīvos daudz ilgāk kā mēs, un tas noteikti nebūs 1 kartupeļu maisiņš Tavā dzīvē :)
11.07.2019 15:41 |
 
Reitings 298
Reģ: 19.09.2016
Nikola. @ 11.07.2019 15:09

Netīriem, smilšainiem kartupeļiem auduma maisiņi? Nevaru iedomāties.


Man ir tādi ~pusgadu un esmu mazgājusi vienu reizi, tās smiltis izkratu.
11.07.2019 15:45 |
 
Reitings 298
Reģ: 19.09.2016
spriditis @ 11.07.2019 15:45

Man ir tādi ~pusgadu un esmu mazgājusi vienu reizi, tās smiltis izkratu.

https://www.amazon.com/Fairy-Storage-See-through-Organizers-Large-Medium-Small/dp/B07L4JNCGP
11.07.2019 15:46 |
 
Reitings 745
Reģ: 24.03.2019
Nikola. nope kļūdies. Cik tad litri aiziet lai izmazgātu maisu? Plastmsas maisiņi nesadalas dabā un tos nevar pārstrādāt. Lielākā daļa cilvēku nesaprot to ka plastmasa nesadalas. Paliek mazas mikro plastmasas daļiņas kas pēc tam nokļus dzīvnieku un cilvēka organismos un indē mūs.
11.07.2019 15:51 |
 
Reitings 745
Reģ: 24.03.2019
Cinnija Ir tādi speciāli silikona maisiņi. Var nopirk amazone vai aliexpress. Maksā viens ap 3 eiro. Ļoti patīk jo viņi lokas un tad neaizņem daudz vietas kā kastītes. Viņos var saldēt praktiski visu.
Kā arī gandrīz neviena plastmasa nav paredzēt saldēšanai un var būt bīstama.
11.07.2019 15:53 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits