Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Uzvārda maiņa

 
Reitings 5
Reģ: 25.04.2013
Es gribētu sev citu uzvārdu. Problēma tajā, ka man ir ļoti maz radinieku un starp tiem nevienam nav smuks uzvārds. Vai drīkst mainīt uzvārdu uz citu, pašas izvēlētu uzvārdu?
31.05.2019 23:29 |
 
Reitings 2185
Reģ: 22.01.2018
var. bet tur apmēram jāpierāda, ka ir nekam nederīgs iepriekšējais, nevis -- man nepatīk, ka es Bērziņa
01.06.2019 00:42 |
 
Reitings 1460
Reģ: 10.02.2016
Aprecies- un būs Tev jauns uzvārds. Mazāka ķēpa!
01.06.2019 08:27 |
 
Reitings 5
Reģ: 25.04.2013
Es negribu precēties uzvārda pēc. Un ja nu cilvēkam, ko es iemīlēšu, būs garšs krievisks uzvārds? Esmu pašpietiekama būtne, un, ja precēšos, tad mīlestības, ne uzvārda dēļ.
01.06.2019 13:27 |
 
Reitings 44
Reģ: 29.09.2018
akiko @ 31.05.2019 23:29
Es gribētu sev citu uzvārdu. Problēma tajā, ka man ir ļoti maz radinieku un starp tiem nevienam nav smuks uzvārds. Vai drīkst mainīt uzvārdu uz citu, pašas izvēlētu uzvārdu?

Uzvārda maiņu var veikt tikai likumā paredzētajos gadījumos.
Saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2.pantu, uzvārdu var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no šādiem iemesliem:
1) vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
2) persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
3) persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
4) persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
5) persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu;
6) personai mainīts dzimums;
7) viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.
Turklāt, likuma 2.panta pirmās daļas 1.punktā lietotais vārds „apgrūtina” ir kritērijs, kas palīdz nošķirt to, vai personas vārds un uzvārds ir tāds, kas personai saskarsmē ar citiem cilvēkiem rada emocionālu vai psiholoģisku slogu (diskomfortu), proti, apgrūtina tās ieļaušanos sabiedrībā. Lai uz minētā pamata veiktu uzvārda maiņu, ir jāspēj pierādīt, ka uzvārds tiešām rada šo diskomfortu.
Tomēr tiesu praksē ir bijuši gadījumi, kad ir atļauts mainīt personas vārdu un uzvārdu, piemēram, Viesturs Dūle oficiāli tagad ir Zuarguss Klororus-Zarmass. Augstākā tiesa ir norādījusi, ka iztulkojot Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā ietvertās normas, jārespektē tiesības uz privāto dzīvi un cilvēka cieņu. Ņemot vērā to, ka personas vārda un uzvārda maiņa ir saistīta ar personas identitātes izjūtu, kas dažādu apstākļu dēļ var mainīties, pret šo personai nozīmīgo un sensitīvo jautājumu jāizturas ar cieņu. Tāpēc iestādei un tiesai ir jānoskaidro fakti un jāpārliecinās, ka persona ar nopietnību izturas pret savu identitāti un pastāv tādi apstākļi, kuru rezultātā personas identitātes izjūta varētu būt mainījusies.
Ja tiešām vēlies mainīt uzvārdu, iesaku aiziet uz konsultāciju pie jurista vai advokāta. Pašas spēkiem nereti tās lietas tik viegli nevirzīsies, ņemot vērā, ka valsts iestādes vairāk strādā pēc likuma burta, nevis gara un bieži vien liek pie "kā ērtāk", nevis iedziļinās tiesību normu jēgā un Tavā tiesību nodrošināšanas procesos.
02.06.2019 02:41 |
 
Reitings 554
Reģ: 17.12.2018
Problēma tajā, ka man ir ļoti maz radinieku un starp tiem nevienam nav smuks uzvārds.

Tikai augšupējie radinieki skaitās, ja vēlies mainīt, pamatojoties uz šo punktu. Tas, cik Tev tur māsīcas u.t.t., vienalga.
02.06.2019 14:26 |
 
Reitings 5
Reģ: 25.04.2013
Sanāk, ja man izdodas pierādīt, ka tagadējais uzvārds apgrūtina manu iekļaušanos sabiedrībā, es varu mainīt uz citu, pašas izvēlētu, piem. Krūmiņa, pat ja man rados nav neviena Krūmiņa? Vai būs vēl jāpierāda, kāpēc es vēlos būt tieši Krūmiņa?
02.06.2019 15:50 |
 
Reitings 44
Reģ: 29.09.2018
akiko @ 02.06.2019 15:50
Sanāk, ja man izdodas pierādīt, ka tagadējais uzvārds apgrūtina manu iekļaušanos sabiedrībā, es varu mainīt uz citu, pašas izvēlētu, piem. Krūmiņa, pat ja man rados nav neviena Krūmiņa? Vai būs vēl jāpierāda, kāpēc es vēlos būt tieši Krūmiņa?

Es Tev tiešām iesaku aiziet uz juridisku konsultāciju pie jurista vai advokāta. Tās laikā varēsi izstāstīt savus iemeslus un izrunāt stratēģiju, lai varētu veiktu uzvārda nomaiņu.
03.06.2019 00:00 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits