Valoda - jūsu redzējums

 
Reitings 16
Reģ: 08.11.2016
Zinu, ka diskusijas tēma šķitīs nedaudz banāla un nodeldēta, taču kāds ir jūsu redzējums par latviešu valodu šajā laikā? Vai par daudz nepiesārņojam to - pirmkārt jau iebāžot angļu valodas vārdus savējā un lietojot nevajadzīgus svešvārdus. Varbūt tā attaisnojam savu gara nabadzību vai lasītprasmes trūkumu, vai ceļam sevi augstāk? Kāds ir jūsu redzējums par visiem šiem anglicismiem un rusicismiem, kas mūsu valodā pieņemti gandrīz vai ar uzviju? Ko jūs nodomātu, ja kāds jūsu sabiedrībā būtu ar ļoti koptu valodu, proti, svešvārdos runātu un rakstītu tikai tad, ja nav citu iespēju, nebītos lietot frazeoloģismus, sarakstē ar jums stingri ievērotu pareizrakstības likumus? Kā jūs rīkotos, ja jums skolotāja cienīgā tonī aizrādītu par dzimtās valodas pareizību (arī, ja jums, sievietei esot, tas būtu vīrietis, kura darbs ir cieši saistīts ar valsts valodu).
07.03.2019 06:35 |
 
Reitings 16391
Reģ: 09.10.2011
Arī šķietami latviskie vārdi nereti ir kāds izsenis aizguvums no citas valodas :)
07.03.2019 16:52 |
 
Reitings 284
Reģ: 25.07.2012
Nepatīk, ja anglicismus pielieto bez jebkādas vajadzības. Kā jau Zinas tante norādīja, no sērijas: "Biju koncertā; tas bija tik amazing"; "Tu izskaties so gorgeous"; "10 lietas, ko darīt vīkendā" u.tml. Protams, arī man sarunvalodā šad tad pasprūk kāds žargons, anglicisms vai rusicisms, kā jau visiem, bet pusaudžu stilā nerunāju un nerakstu :-D Ļoti krīt acīs rupjas pareizrakstības kļūdas (nēesi, tolete, ananāss, čipši, trenniņš, alkahols, zin u.tml.). Aizrādīt gan citiem neaizrādu.
07.03.2019 17:30 |
 
Reitings 11162
Reģ: 28.11.2014
Wee, pareizi ir iStaba

Ir gan , tā iet , kad maz guļ un domā vienu, bet raksta citu. Es domāju naU un iZstaba :-D:-D
07.03.2019 17:44 |
 
Reitings 82
Reģ: 20.10.2018
man tomēr liekas, ka nopietnāka problēma ir tāda, ka mūsdienās cilvēkiem (it īpaši jauniešiem) ir tik mazs vārdu krājums, ka vairs tie neprot ne izteikties, ne veidot savstarpēju komunikāciju, viss paliek tādā kā itin nekādā veidā. Ja puse no vārdiem, pat vairāk, krājumā ir "anglicismi", tad vai vispār latviešu valoda vēl ir kaut kas nozīmīgs?
Par to jau liecina eksāmenu pārspriedumu rezultāti, piemēram, vidējais valstī 50%, bet nu šis nav noteicošs faktors, taču...
07.03.2019 17:58 |
 
Reitings 406
Reģ: 29.06.2017
Esmu latviešu filologs, tāpēc, jā, ļoti kaitina latviešu valodas piesārņošana. Esmu vīlusies jauniešus, kuri neprot runāt normālā literārajā valodā.
07.03.2019 18:10 |
 
Reitings 63
Reģ: 02.10.2017
Man angļu valoda ir ikdiena komunicējot ar vīru un bērniem, bet vienmēr cenšos piedomāt pie tā, lai nebūtu sajaukti teikumi- vai nu vienā vai otrā valodā teikums, bet ne mikslis. Ja runāju ar kādu, kas ir latvietis, tad vispār, bet variantiem runāju tīrā latviešu valodā bez anglicismiem ( ja nu vienīgi kādi termini, kas tiešām nav iztulkojami).
Cik esmu ievērojusi sociālajos tīklos tie, kas uzkrītošī valodu piesārņo ar anglicismiem un bezjēdzīgi (jāsaprot - rakstīja angliski to, ko mierīgi varēja rakstīt latviski) lieto angliskus teicienus ir cilvēki, kas nemaz angliski tik labi nerunā/neraksta. Biezi vien šie vārdi tiek lietoti nepareizi un lietojot pilnus teikumus ir diezgan rupjas gramatiskas kļūdas. Lai gan ja šiem cilvēkiem pajautā, tad atbilde protams ir, ka angļu valodu viņi zina perfekti. :-D (šis mani ļoti kaitina- jo neviens nevar kādu valodu zināt perfekti).
07.03.2019 19:12 |
 
Reitings 772
Reģ: 23.08.2016
Lietoju anglicismus, bet sāku aizdomāties pēc pāris noklausītām jauniešu sarunām, kur pēc katra vārda latviski iesprauž "like, you know, basically" un vārdus kas ir ļoti līdzīgi latviešu valodā saka angliski (revolution, organisation utt.) Izklausās tik primitīvi, neizglītoti. Skumjākais, ka runā par gudrām tēmām, bet izteikties latviešu valodā nemāk. Man pašai palika kauns, kad sapratu, ka dažkārt runāju līdzīgi. Ne jau anglicismi kā tādi vainīgi, bet nespēja izteikties.. Daudz uzsūcam apkārtējo informāciju, pārsvarā internetā angļu valodā (jo kurš gan ies uz bibliotēku pēc grāmatas?) un par maz runājām ikdienā.
Ļoti kaitina cilvēki, kas raksta stilā "chawinja, uz kuru izstabinju gūlta jāiznes? " Ja internetā gribu kaut ko pārdot, un man šādā stilā uzraksta potenciālais pircējs, sāku domāt, vai nebūs krāpnieks.
07.03.2019 19:23 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Mans valodas lietojums nav perfekts, pat ne labs, tāpēc citiem pat neuzdrošinātos aizrādīt. Vispār jocīgi, jo latviešu valoda skolā bija ļoti viegls priekšmets un tajā pelnīju izcilas atzīmes, bet, nu, ilgus gadus latviešu valdā nerakstīju, tikai verbāli runāju ar tuviniekiem, kas arī nebija ikdienas pasākums. Patiesību sakot, šajā forumā sāku rakstīt, lai atjaunotu prasmi rakstiski komunicēt latviešu valodā. Neko sliktu par “pareizrakstības policiju” nedomāju, jo neuzskatu, ka pareizs valodas lietojums ir nevajadzīgs - tas tikai palīdz citiem tevi saprast un samazināt pārpratumu risku. Par aizrādīšanu - man nav problēmu, tieši otrādi - ir situācijas, kurās es būtu ļoti pateicīga par izlabošanu, bet atkarīgs no situācijas un veida kā aizrāda. Darbā mēs regulāri pārbaudām viens otra darbu, tajā skaitā gramatikas kļūdas, jo tās mēdz gadīties mums visiem, bet lietišķā vidē atskaite ar kļūdām izskatās, maigi sakot, ne visai labi. Tajā pašā laikā, ir situācijas, kurās šāda labošana liekas pilnīgi nevajadzīga un neizprotama rīcība.
Kā jūs rīkotos, ja jums skolotāja cienīgā tonī aizrādītu par dzimtās valodas pareizību (arī, ja jums, sievietei esot, tas būtu vīrietis, kura darbs ir cieši saistīts ar valsts valodu).
Pilnīgi vienalga, vai aizrādītājs ir sieviete vai vīrietis, bet man rodas jautājums, kāpēc ir noteikti jāaizrāda “skolotāja cienīgā tonī”? Norādīt uz kļūdu var arī neuzkrītoši un draudzīgā veidā.
07.03.2019 20:09 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Par pusaudžu anglicismiem - nav tā, ka pārlieka to lietošana neliek pasmaidīt, bet manos pusaudžu gados bieži lietotie izteicieni nebija mazāk jocīgi. Bet jau atkal - mana pašreizējā valoda ir tālu no ideāla, līdz ar to īpaši smaidīt par citiem arī nevaru.
07.03.2019 20:16 |
 
Reitings 3897
Reģ: 01.01.2017
Ja ikdienā runāju latviski, tad tā noteikti nav lieterāra valoda. No vienas puses domāju ka uz mani šķībi sāks skatīties apkartējie, ja es sākšu runāt perfektā latviešu valodā. No otras puses saprotu ka ikdienā nākas izmantot tādus vārdus vai terminus, kuri latviski vienkārši neeksistē vai tos neviens neizmanto un tos nākas bāzt kopā ar latviešu valodu.
Ikdienas komunikācijā nav iebildumi pret anglicismiem, žargoniem, īpaši, ja to lietošana ir ērtāka un vai vardam nav latviskās versijas. Drīzāk dīvaini un muļķīgi sķiet minēto vārdu latviskās versijas izgudrošana- nevis brančšs bet brusdienas utt

+
07.03.2019 20:31 |
 
Reitings 352
Reģ: 23.07.2016
Nezinu, es vienmēr atrodu vārdus, lai varētu latviski izteikties, nav tie anglicismi jāliek vienkāršu vārdu vietā katrā teikumā, vnk daži jaunieši/pusaudži jau vairs nemāk latviski izteikties, jo vispār nav vārdu krājums, jo tik youtube un facebook lasa/skatās. Es domāju, ja palasītu grāmatas/vārdnīcu atrastu, ka pastāv visiem random, basically, hype, cringe, I mean etc. latviešu valodas vārdi. Varētu vēl saprast, ja ir kāds grūti tulkojams vārds/svešvārds, kuram ir sarežģīti atrast latvisku tulkojumu, bet ikdienas sarunvalodai izklausas tik pārspīlēti mākslīgi/kaitinoši karināt klāt tos anglicismus un vēl pievienojot klāt latviešu valodas galotnes(t)
07.03.2019 20:48 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
latviesu valoda dzima no lustosu koku cikstonas, puces riesta kliedzieniem, uz moku sola nonakusa mocekla vaidiem. Sodien latviesu valoda apzime tuksuma skanu. Nacionalitate nav biologiska, bet gan sociokulturala ipasiba. Man nav nacionalitates. Es nepiederu pie latviesiem, jo "nekozu", nepazistu celteku dziedniecisko speku, neapmekleju kapu svetkus:) latvisks akcents ir zosu un mulku arsenals. latviesu valodas prezidenta frazei:"Pipel on ze graund" nav neka kopiga ar mulkibu.
07.03.2019 21:27 |
 
Reitings 2461
Reģ: 02.01.2010
Manā latviešu valodā diezgan bieži gadās anglicismi, jo angļu valodu es ikdienā lietoju krietni vairāk nekā latviešu. Nav tik traki, ka pa 5 angļu vārdiem katrā teikumā, bet gadās salīdzinoši bieži. Jāpiebilst, ka latviešu valoda reizēm tiešām izrādās pārāk trūcīga, jo sevišķi mūsdienu pasaules kontekstā.
Nezinu, man tas nešķiet nekas šausmīgs, nodeva globalizācijai. Krietni vairāk besī visas tās gūltas, būlciņas, stūlbas un tā tālāk. Turklāt, dažs labs latviešu valodas patriots bieži vien pats nejēdz pareizi rakstīt latviešu valodā.
07.03.2019 22:41 |
 
Reitings 12651
Reģ: 29.01.2009
Mans darbs ir cieši saistīts ar valodām, un man ir ļoti, ļoti grūti klausīties mūsdienu skolēnu sarunvalodu. Iepriekš domāju, ka tas ar pieaugšanu pāries, bet pēc tam, kad biju vienā ballītē, kurā mana vecuma jaunieši (laikam gan vairs īsti neskaitās jaunieši, haha) arī tāpat runā, cerība zuda. Nez, man jau šķiet, ka latviešu valoda ir pietiekami bagātīga, lai nevajadzētu katrā teikumā kaut ko no citām valodām iemiksēt.
07.03.2019 22:57 |
 
Reitings 1912
Reģ: 13.05.2016
Man nāk prātā vārds selfijs, jeb latviskais tulkojums pašiņš...nu kas tas par vārdu? Kā var tik debīlu vārdu vispār izdomāt? :D dažreiz labāk tulkojumu un latvisko versiju nemaz nemeklēt....
07.03.2019 23:03 |
 
Reitings 745
Reģ: 22.07.2018
Jau ilgi dzīvoju ārpus Latvijas, tāpēc, kad jārunā ar kādu latviski, valodā, gribot negribot, iezogas anglicismi, jo vai nu tajā mirklī aizmirstu kā konkrēto vārdu pateikt latviski vai nu arī angliski attiecīgais vārds šķiet trāpīgāks un kontekstā iederīgāks. Rakstīt gan cenšos pareizi. Protams, neesmu nekāds pareizrakstības guru, taču cenšos neaizmirst pieturzīmju lietojumu un vārdu pareizrakstību. Ja runājam par mūsdienu jaunatni, tad, manuprāt, tas ir tikai normāli, ka valodā iezogas citu valodu vārdi, īpaši ņemot vērā to, cik daudz laika mūsdienu jaunieši pavada virtuālajā vidē, forumos un portālos, kuros pamata valoda ir angļu. Kad es biju tīnis, arī man bija savi žargona vārdi, daži vārdi aizgūti no krievu, daži no angļu valodas, daži vispār pašizdomāti. Nu, neko, no tā vecuma izaugu un runāt/rakstīt bez tiem iemācījos. Ja arī kāds neiemācīsies, tad tā ir katra paša problēma. Ja godīgi, tad man vairāk par visiem anglicismiem un rusicismiem sarunvalodā kaitina modernie latviskojumi, jo neuzskatu, ka visiem vārdiem pa visām varītēm vajag atrast latvisko apzīmējumu. Piemēram, spineris latviski esot jāsauc par grozāmgrābsli. Te tiešām gribas atkal izmantot veco, labo angļu valodu un vaicāt: wtf?!? :D
07.03.2019 23:14 |
 
Reitings 2185
Reģ: 22.01.2018
miroņgalva atkal... it kā pareizi, bet ar tādu ego riebeklību.
08.03.2019 00:28 |
 
Reitings 3871
Reģ: 14.09.2015
Es arii ilgi dziivoju aarzemees,bet meeginu Latvijaa runaat normaali.Draugi saka,ka teikumus veidoju jociigi,citaadi runaaju bez anglu vaardu paliidziibas-loti reti iezogaas kaads vaards.
Nu tie krievu lamu vaardi netulkojaas,kaa es jau izskaidroju savam viiram, vins nevareeja saprast,kaa tas var buut kad skana cita ,dzirdot filmaas tos lamu vaardus,bet tulkojums viens.Es smeejos-anglu valodaa saadu vaardu salikumu nav...:-D
Es noteikti domaaju ,ka gandriiz visus vaardus,ko cilveeki pasaka angliski Latvijaa,var pateikt latviesu valodaa.
08.03.2019 03:29 |
 
Reitings 511
Reģ: 13.06.2015
Par jauniešiem runājot, es domāju, ka tas ir tāpēc, ka angļu valodu ikdienā viņi lieto vairāk nekā latviešu, tam pat nav sakara ar degradēšanos, bet vienkārši viņu izmantotie informācijas kanāli 90% ir angļu valodā, līdz ar to arī ātrumā ir dažreiz nevar atrast atbilstošu vārdu latviešu valodā. Jāatzīst, ka man savos gandrīz 30 arī pa kādam angļu vārdam iezogas, tas pats random, piemēram. Bet es arī vairākus gadus nodzīvoju ārpus Latvijas, kur latviski komunikācija sanāca tikai ar ģimenes locekļiem, līdz ar to pieradu runāt, lasīt, klausīties un pat domāt angliski. Mūsdienās tomēr noteicošā valoda ir angļu.
08.03.2019 08:34 |
 
Reitings 347
Reģ: 27.12.2018
Valoda vienkārši mirst dabīgā nāvē. Mākslīgi uzturēt valodu ir bezjēdzīgi. Valoda galu galā ir informācijas nodošanas veids, kas, tāpat kā viss pārējais, turpina attīstīties. Nekad cilvēki ikdienā nerunās, ieturoties formālajos standartos. "Sārņi" ir bijuši un būs vienmēr.
08.03.2019 09:52 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits