Neapēd zemeslodi

 
Reitings 1724
Reģ: 01.02.2013
Labvakar!
Vai piedalaties šomēnes notiekošajā akcijā "neapēd zemeslodi"? Vai varbūt esi veģetārieties/vegāns/ierobežo kādus produktus jau kādu laiku?
Man liekas, ka būtu forši padalīties ar stāstiem, kā iet šajā izaicinājumā. Vai pastāstīt savu stāstu, kā izlēmi ierobežot kādus produktus savā uzturā. Vai kas tevi noveda pie lēmuma kļūt par veģetārieti/vegānu. Un varbūt arī padalīties ar kādām foršām receptēm, kafejnicām, filmām, video, instagramiem par un ap šo tēmu. :)
13.01.2019 23:53 |
 
Patīk
Reitings 335
Reģ: 12.10.2018
Godfather, par tiem izmešiem, transports dzīvnieku produkcijai pat blakus nestāv, planētai simtreiz sliktāk būs nopirkt gaļu no kaimiņa neka nopirkt augli no burtiski otras pasaules malas.

Kas tur tikt slikts ja nopērk no kaimiņa bioloģiski audzētu gaļu ?
Veģetārisms ir dzīvesveids tiem, kuriem nav pieņemami dzīvnieku valsts produkti, ētisku apsvērumu dēļ.
Veselīgs dzīvesveids ar sabalansētu diētu var būt gan ar dzīvnieku izcelsmes produktiem gan bez. Kā kuram patīk. Un abi ir veselīgi.
Uz zemes kur mēs dzīvojam naturālās saimniecības ir pastāvējušas vairākus tūkstošus gadu.
Līdz industriālai produktu audzēšanai vides kaitējums bija niecīgs.
15.01.2019 12:21 |
 
Reitings 258
Reģ: 02.08.2018
Paskaties cik daudz zemes/ ūdens izmanto lopkopībai, tiek izcirsti meži, iznīcināta daba.
15.01.2019 12:46 |
 
Reitings 48
Reģ: 12.01.2019
Tieši tā. Vairs lopkopība nav tāda, kāda bija "tūkstosiem gadu atpakaļ" un gandrīz visi zemes iedzīvotāji savu gāļu un visus citus dzīvnieku produktus pērk lielveikalos, plastmasās ietītus. Lielākā daļa dzīvnieku (un es ar to domāju-gandrīz visi) saules gaismu redz varbūt ceļā uz kautuvi, nekur citur. Tas, ko dzīvnieku produkti nodara planētai ir pinīgākās šausmas.
Tas, ka vegānisms ir ētisks lemums ir taisnība, bet labums no tā ir ne tkai dzīvniekiem, bet arī mums pašiem un mūsu planētai.
https://climatenexus.org/climate-issues/food/animal-agricultures-impact-on-climate-change/
15.01.2019 12:56 |
 
Reitings 402
Reģ: 03.09.2018
Kaut kas nogāja greizi un mans komentārs nepievienojās, bet nekas rakstīšu vēlreiz.
Gaļu beidzu ēst pēc filmas DOMINION noskatīšanās. Ieteiktu katram noskatīties, jo tā notiek arī Latvijā. Tagad kļūstu par vegānu un daru to ētisku, ekoloģisku un veselības aspektu dēļ. Ēst vegāniski nav nemaz tik dārgi. Protams ja gribas našķus un ieturēt maltītes ārpus mājas tad tas būs dārgi. Tas pats augu piens, vai tas ir vajadzīgs? Auzu pārslu putru var vārīt bez tā . Un Latvijā visas vegāniskās lietas ir tik dārgas, jo tas ir kas jauns un cilvēki no tā baidās. Citās valstīts tie paši augu pieni maksā lētāk nekā govs piens. Vietas kur paēst ir diezgan daudz. Ir vegan.lv mājaslapa kur kartēti ir atzīmētas vietas ar vegāniskām vietām. Es pati kad slinkums gatavot paņemu hesburger sojas gabaliņi un ēdu ar to pašu hesburger mājas ķiploku mērci kas ir vegāniska, bet tas notiek pa retai reizei. Ir terapija kur taisa garšīgas kūkas un arī " cīsiņu mīklā", maksā ļoti līdzīgi kā veikalā. Arī ja vēlas pirkt sojas cīsiņus tad garšīgāk un lētāk to darīt ir veikalā Dabas stacija. Tos nevar salīdzināt ar maxima un rimi piedāvājumu. Tā es neteiktu ka vegānisms padara dzīvošanu dārgāku, uzskatu ka dzīvošanu dārgāku man padara cilvēki kuri ēd gaļu , jo viņu aizspriedumu dēļ sojas produkti Latvijā maksā dargāk.:-D
15.01.2019 12:56 |
 
Reitings 48
Reģ: 12.01.2019
mauwi, tieši tā. Man prieks, ka te Lielbritānija cenas tīri labas, bet tik un tā nemaz neprasās tik ļoti visādus aizvietotājus. Tas ir tīri praktisks lēmums, jo var tās pašas vecās, labi zināmās receptes lietot, bet recepšu un ēdienu vegāniem ir tik ļoti daudz, ka tam nav vajadzība.
Vegānu pienus vispār ieteiktu pamēģināt majās taisīt, ja ir tāda vēlme, nav nemaz tik sarežģīti un sanāk gan daudz lētāk, kā veikalā, gan veselīgāk. Parasti mājās taisītie kādu nedēļu stāvēs ledusskapī un nebojāsies. :)
15.01.2019 13:02 |
 
Reitings 842
Reģ: 17.12.2018
Nu pag, pag, lopkopība kaitē dabai, tiek izcirsti meži utt., a kur tad aug auzas, kukurūza, kartupeļi un visi pārējie augi un dārzeņi? Arī lai izaudzētu augļus, dārzeņus, saknes un visu pārējo ir vajadzīga platība - milzīga platība, es pat teiktu daudz lielāka platība nekā lopkopībai. Un visi tie draņķi, kas tiek izmantoti, lai raža izaugtu - kur tad diez tas viss paliek? Kāds iet ar lāpstiņu un vāc visus raundapus vai? Nu beidziet, lai vai kā tur būtu, bet lauksaimniecība nebūt nav tik nekaitīga dabai.
15.01.2019 13:04 |
 
Reitings 402
Reģ: 03.09.2018
Un es ceru ka cilvēki kas ēd gaļu apzinās, ka nedēļā gaļa ir jāēd 300-500 grami. Tās ir divas karbonādes uz nedēļu. Tās nav ka gaļa priekšā pakaļa un rītā vakarā. Tāpēc visiem ir paaugstināts holesterīna līmenis utt.
Kā arī gaļu mums ir iemācīts ēst. Ja maza 3 gadus vecam bērnam noliktu priekšā kaķi, govi, suni un vistu, viņš nezinātu kurš ir jāēd. Viņam visi tie būti mīļi dzīvnieki. Tad kāpēc vienam ir normāli mirt mokošos apstākļos bet otram ir lemts dzīvot mājā. Un nevajag teikt ka dabā tā ir iekārtots, jo dabā tā nav un tas ir cilvēku mantkārības radīts.
Cilvēki ir arī aizmirsuši ka tas gaļas gabals ko liec uz šķīvja kādreiz bija dzīva radība, kura jāizaudzē un jānokauj. Pati es agrāk dzīvoju laukos un zinu kā ir kaut vistas, cūkas un trušus. Manam tētim katrreiz sāpēja sirds un tas nebija viegli. Tie kas to dara acis nepamirkšķinot un strādā lopkautuvēs manuprāt nav cilvēki un ir bez sirds. Ja tagad tiem kuriem jāēd gaļa būtu tas dzīvnieks pašam jānokauj, tad domāju daļa gaļu neēstu un tā nebūtu tāda nepieciešamība kā daži uzskata. Tagad jau viegli aizej veikalā un nemaz neaizdomājies par to ko paņem no plaukta.
15.01.2019 13:04 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Āzijā diezgan daudz ēd kukaiņus. Kāda jums, veģetārietēm, vegānēm ir attieksme pret tiem, tieši no uzturvērtības viedokļa skatoties?
15.01.2019 13:06 |
 
Reitings 402
Reģ: 03.09.2018
StoreBute
It takes more than 2,400 gallons of water to produce just 1 pound of meat. Only 25 gallons of water are required to grow 1 pound of wheat. You can save more water by not eating a pound of meat than you can by not showering for six months!
12 pounds of grain, 35 pounds of topsoil and the energy equivalent of one gallon of gasoline to produce one pound of feedlot beef. Pārkonvertēt var iemetot google.
Un tai labībai kaut kur jāaug. Tātad uz gaļu tiek patērēts vairāk nekā audzējot augus.
Vienkārši cilvēki neiedomājas, ka lai dzīvnieku barotu vajag labību, graudus utt. Kā arī dzīvniekiem taču tiek dotas antibiotikas un hormoni lai ātrāk augtu. Kur tie visi paliek? Un tas sanāk, ka tajā gaļā ir ielikts ļoti daudz resursu. Un mūsdienu lauksaimniecība bez pesticīdiem neiztikt, tā ir problēma, kas jārisina.
15.01.2019 13:12 |
 
Reitings 402
Reģ: 03.09.2018
Zinas tante no uzturvērtības viedokļa, jā tur ir daudz olbaltumvielu, pat vairāk nekā gaļā (vismaz dažos, cik atceros no discovery raidījumiem). Un? Vai jautājums bija par to vai mēs ēstu un vai tos ir atļauts ēst?
15.01.2019 13:14 |
 
Reitings 48
Reģ: 12.01.2019
StoreBute, lūk, te var redzēt, ka 80% pasaules aramzemes tiek izmantota lopkopībai, iemesls tas, ka visiem dzīvniekiem, kas nedzīvo pļavās (pļavās dzīvo ļoti niecīga daļiņa pasaules dzīvnieku, kas audzēti ēšanai) tiek audzēta pārtika uz laukiem. Lielākā daļa izaudzēto augu tiek barota dzīvniekiem, tā tas ir visā pasaulē. Bet visā pasaule dzīvnieku produkti sniedz tikai 18% no cilvēku uzņemtajām kalorijām. Tas ir tāpēc, ka dzīvnieks apēd DAUDZ vairāk ēdiena, nekā viņš beigu beigās dod. Tas ir visneefektīvākais ēdiens cilveces eksistencē.
Lūk, vieglāk saprotams raksts: https://www.theguardian.com/environment/2018/may/31/avoiding-meat-and-dairy-is-single-biggest-way-to-reduce-your-impact-on-earth
Te zinātnisks pētījums: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5522483/
15.01.2019 13:21 |
 
Reitings 48
Reģ: 12.01.2019
Starp citu, ja kādu interesē, te var uzzināt aptuven, kāds ir katram savs ekoloģiskais pēdas nospiedums. :)
https://www.footprintcalculator.org
15.01.2019 13:23 |
 
Reitings 402
Reģ: 03.09.2018
Paches Pladies, ka palīdzi izskaidrot.
15.01.2019 13:25 |
 
Reitings 48
Reģ: 12.01.2019
mauwi, daudzas reizes esmu skaidrojusi :D Daudzi cilvēki šīs lietas nezin. Es jau arī nezināju. Būtu zinājusi-daudz ātrāk būtu kļuvusi par vegāni.
15.01.2019 13:39 |
 
Reitings 2185
Reģ: 22.01.2018
man jau patīk, ka šādās diskusijās vienmēr parādās 'a u vas ņegrov bjut' argumenti. kā, piemēram, arī šeit -- tie 'jūsu' piena aizstājēji daudzi nemaz nav tik labi; uz augiem ir pesticīdi; utt utjpr. un, kāds tam sakars? arī šie vegānu argumenti par strutām pienā utml ir nedaudz muļķīgi, arī tie reizēm pārspīlētie veselīguma argumenti, bet arī tādiem ir jābūt. bet galvenā doma, kā cilvēkam jānokļūst līdz vegānismam ir -- ka dzīvnieks nav kaut kāds utilitārs objekts. protams, tas būs ļoti ilgs sabiedrības pārmaiņu process. protams, ka šobrīd tas, dzīvojot kaut kādā mazpilsētā vai ziemeļbriežu audzētājam sāmam, nav viegli/ir praktiski neiespējami.
15.01.2019 13:44 |
 
Reitings 284
Reģ: 25.07.2012
Un es ceru ka cilvēki kas ēd gaļu apzinās, ka nedēļā gaļa ir jāēd 300-500 grami. Tās ir divas karbonādes uz nedēļu. Tās nav ka gaļa priekšā pakaļa un rītā vakarā. Tāpēc visiem ir paaugstināts holesterīna līmenis utt.

Protams, kā tēma par veģetārismu/vegānismu, tā sākas absurdu un kategorisku apgalvojumu bārstīšana, lai tikai deķīti pavilktu uz savu pusi :-D Pabojāšu Tavu zinātnisko statistiku, bet manā ģimenē nevienam gaļēdājam nav un nekad nav bijis paaugstināts holesterīns. Vienai draudzenei - veģetārietei - gan ;-)
Kāpēc ar putām uz lūpām jāuzspiež savi ēšanas paradumi? Nedz gaļēdājiem, nedz veģetāriešiem un vegāniem nav super veselīgs uzturs, jo kā gaļa satur antibiotikas, tā augļi un dārzeņi ir pilni ar pesticīdiem. Ne viens, ne otrs nenāk veselībai par labu. Tad par ko cepiens? Par tiem nabaga mājlopiem, kas tiek nokauti gaļas dēļ? Tas jau lai paliek katra paša ziņā, vai viņam ir pieņemams ēst līķi vai nav ;-)
Tēmas pieteikumā minētajā akcijā nepiedalos.
15.01.2019 14:16 |
 
Reitings 402
Reģ: 03.09.2018
Potto Tas nav absurds apgalvojums, bet ieteikumi veselīgam uzturam. Šeit ir links uz latviešu resursu , 7.punkts http://www.vm.gov.lv/images/userfiles/uztura_ieteikumi_pieaugusajiem.pdf
Angliski par to arī tiek rakstīts. Un kā zināms tad holesterīns ir dzīvnieku valsts produktos. Protams, ja tā veģetāriete katru dienu ēd olas, tad viņai būs paaugstināts holesterīns.
Katram vegānam vai dabas aizstāvim savs cepiens. Citiem ētiskie aspekti, citiem ekoloģiskie un vides piesārņojums, citiem veselības utt.
15.01.2019 14:23 |
 
Patīk
Reitings 335
Reģ: 12.10.2018
Kļūsim visi veģetārieši un izmainīsim pasauli.
Bieži vien izbrīna veģetāriešu radikālie uzskati. Ticēt visiem tiem palagiem pašu izveidotos linkos ?
Tā kā veģetāriešu pasaulē ir ap ~5 %, Vegānu 0.00… lai izmainītu pasauli ar vienu mūžu nepietiks.
Dzīvojiet kā jums patīk un ļaujiet citiem baudīt gaļu, zivis un piena produktus ( būt nežēlīgiem plēsējiem)
15.01.2019 14:32 |
 
Reitings 284
Reģ: 25.07.2012
mauwi, mans komentārs par pārspīlējumiem nebija vērsts uz to, ka tiek rekomendēts ēst Tevis minēto gaļas daudzumu, bet gan uz to, ka visiem gaļēdājiem ir paaugstināts holesterīns, kā arī to, ka gaļēdāji to tik vien dara, kā štopē gaļu priekšā un pakaļā. Tie ir pārspīlējumi.
15.01.2019 14:33 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Kas attiecas uz veselīgo ēšanu, pirms dalīties gaļēdājos un vegānos, pirmkārt vispār vajadzētu ēst mazāk. Čipsīši, bulciņas, kūciņas, regulāras pārēšanās - no šitādiem sūdiņiem rodas problēmas, nevis sabalansētas veg vai gaļēdāja ēdienkartes. Kā arī neplānotas ēdienkartes - cik daudz ēdiena mēs izmetam, teiksim, nedēļas griezumā? Man diemžēl sanāk diezgan daudz. Veikalā esot gribas šito un to, bet mājās vairs negribas.
15.01.2019 14:38 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!