Nakotne.

 
Reitings 2
Reģ: 26.10.2018
Hei,meitenes.Laicīgi jau saku domāt ko darīt nakotnē-pēc 9klases..Uzskatu ka bezjēdzīgi iet ir 3gadus vidusskolā nekā vienu gadu vairāk un mācities profesiju kādu.Tad nu jautājums tāds:Ko jūs izvēlējāties?Kādas profesijas jūs izvēlējaties apgūt?Atsauksmes par tehnikumiem?
26.10.2018 23:08 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Ja esi pārliecināta, ka vēlies mācīties profesiju, dari tā. A) neuzskatu, ka visiem vajadzīga augstskola, tie paši pieminētie pavāri (atvainojos par piemēru - man vienkārši ir “slēptā” apbrīna attiecībā uz šefpavāriem) daudz vairāk var iegūt ceļojot un apgūstot prasmes pavārmākslas skolās. B) ja tiešām vēlēsies (kas ietver arī reālu darbību, ne tikai verbālu “gribu”), ticu, ka varēsi arī iegūt labas atzīmes CE un iestāties augstskolā. OK, atkal jau man zināmais piemērs, tāpēc neapgalvoju, ka tas ir vairākums, bet mana draudzene no pamatskolas laikiem mācījām tehnikumā vai prof.vidusskolā par grāmatvedi, pēc skolas atrada darbu un, ja pareizi atceros, tad pēc gada iestājās augstskolā (ne pilna laika) un veiksmīgi pabeidza. Viņai bija svarīga iespēja sevi finansiāli uzturēt, ko stipendija vismaz tajā laikā piedāvāt gluži nevarēja.
Vienīgi - daudz kas atkarīgs no tā, kā Tu sevi redzi nākotnē, kādà profesijā, vai vismaz +/- jomā. Piem., ja redzi sevi kā juristi, tad domāju, ka vidusskola tomēr būtu efektīvākais ceļš virzībā uz to. Mani mīļotie pavāri - pieļauju, ka, lai tiešām sasniegtu augstas klases meistarību, pavārmākslai jābūt kaislīgam hobijam, protams, var jau gadīties, ka iepatīkas mācoties “nejauši”, bet domāju, ka tas var būt diezgan rets gadījums. Īsumā - esi godīga pret sevi, pamēģini atrast jomas, kuras Tevi tiešām interesē, tad pamēģini izprast pašreizējo darba tirgus stāvokli un, ja viss iepriekšējais apmierina, mēģini izprast vieglāko ceļu kā tikt tur, kur tiešām vēlies tikt. Kaut kā tā.
28.10.2018 00:45 |
 
Reitings 304
Reģ: 09.01.2018
Es pēc pamatskolas dotos uz tehnikumu tikai tad, ja man būtu kāds noteikts sapnis, profesija, kuru vēlos apgūt. Ja man būtu tā, kā Tev, kad nezini un prasi idejas forumā, tad dotos uz vidusskolu :-)
28.10.2018 15:07 |
 
Reitings 4655
Reģ: 23.11.2014
Es mācījos vidusskolā un pēc tam pabeidzu augstskolu (1.līmeņa + bakalaurs vienā jomā).
Uzskatu, ka profenēs ir zemāks līmenis, BET viss tomēr atkarīgs no paša cilvēka cik cītīgi mācās!
Piekrītu Miss_E arī es pirms 9.klases domāju, ka gribu būt friziere, stiliste, grāmatvede, kkas tml, bet 11.klases beigās domas bija mainījušās un izvēlējos izmācīties IT jomu un nenožēloju.
Ja vēl joprojām nezini, ko gribi patiesi apgūt, tad ieteiktu iet uz vidusskolu. Ja zini, kādu profesiju gribi apgūt, tad ej uz profeni, tikai bez ballītēm atceries arī pievērst pietiekamu uzmanību mācībām, tad nebūs arī problēmas pēc tam iestāties augstskolā! ;-)
28.10.2018 18:19 |
 
Reitings 82
Reģ: 20.10.2018
klausīt savām 9.klases personīgajām domām, man šķiet, vispār ir pārāk riskanti :D tavas domas tajā laikā mainās katru nedēļu, mēnesi.
tā es gandrīz aizgāju par pavāru mācīties, jo ēem daudzi taču iet :D (labi, ka mamma atrunāja :D)
28.10.2018 18:49 |
 
Reitings 1093
Reģ: 05.09.2018
No dokumentācijas sarakstišanas viedokļa, jā, augstskola ir labāka. Papīru rakstītgribētāju IT netrūkst, jau 5 gadus ir rakstītgribētāju pārprodukcija. Globālā līmenī.
Matemātiskā ziņā, protams, tomēr CompSci/SwE/IT bakalauru matemātikas līmeņi nav augsti, salīdzinot ar matemātiķiem utml.
Programmēšanas/DevOps darbiem, tur, atvainojiet, ir obligāti jāmācās papildus augstskolas, tehnikuma liktajam. Modernās studijas paredz obligātu intensīvu papildus meklēšanu, mācības.
Līmenis? Darbam lietojami 1 gab no 5 gabaliem un 2 gab no 5 gabaliem. No pēdējām abā jauniņo partijām. Visiem bija bakalaurs. :-P
Augstkola var dot ļoti daudz, bet lūdzu neejiet tikai tāpēc, ka tur maksājot labu naudu.
To maksā tiem, kas daudz papildus interesējas, ļoti ņēmušies un darbojas labās vietās. Augstskolas pašas pabeigšana ir neliela slodze. Niecīga, salīdzinot ar tikšanu pie labās naudas. Gandrīz nekāda piepūle.
28.10.2018 20:23 |
 
Reitings 58
Reģ: 13.05.2017
Tas ir tikai normāli, ka tikko universitāti pabeidzis cilvēks, ja programmā nav bijusi prakse, nebūs baigais strādājās. Ļoti daudz jauna ir jāapgūst, ko universitāte ar karoti neiebaro. Toties tā ir laba platforma, kur dibināt kontaktus un iegūt vispārēju ieskatu par jomu.
28.10.2018 20:47 |
 
Reitings 58
Reģ: 13.05.2017
Turklāt, ja nāksies saskarties ar valsts projektiem vai nākotnē gribēsi strādāt vadošā amatā, uni būs nepieciešama.
28.10.2018 20:49 |
 
Reitings 22
Reģ: 19.10.2018

- Nevermind -
28.10.2018 23:36 |
 
Reitings 2
Reģ: 26.10.2018
Par ārstu noteikti ne
28.10.2018 23:37 |
 
Reitings 3897
Reģ: 01.01.2017
Bonecutie
Pag, ko? "vieglāk domāt par to ko gribi kļūt nākotnē" būs tad, ja kabatā random neinteresējošas profesijas diploms, nevis būsi absolvējis vispārējās izglītības iestādi? Kāds sakars?

Nē, es tā nebiju domājis. Jūtu ka arī pēc 12.klases viņa vēl joprojām domās par ko kļūt, tāpēc labāk slīgt pārdomās par savu nākotni, kad kabatā jau ir specialitāte, iespējams ne tik kvalificēta, nekā tad, kad ir pabeigtas 12.klases un ir nezināšana ko darīt tālāk.
Beidz smīdināt. IT programmas tehnikumos ir īpaši traģiskā līmenī. Ja vēl kaut kādus pavārus vai makeup speciālistus prof-izglītības iestādēs sagatavo +/- normāli, tad datorikas mācības ir izsmiekls. Populārā Rīgas teķī skolēni 4 gadus programmē Excelī. Tikai pamēģini pateikt, ka tā nav ņirgāšanās Nevienam darba devējam nav vajadzīgs tāds "speciālists" (ja vien cilvēks nav patstāvīgi daudz mācījies)

Es jau arī necenošos apgalvot ka pēc tehnikuma cilvēks būs varen labs speciālists un augstskolās arī tas traģiskuma līmenis nav mazāks. Gan pēc tehnikuma, gan pēc augstskolas cilvēks nevienam nebūs vajadzīgs, ja viņš papildus neko pats nav mācījies.
Mīļie cilvēki, pastāstiet lūdzu, kāda tad ir jēga mācīties tehnikumā tajā pašā IT, ja tā pat plāno stāstīties universitātē? Pazaudēts gads.

Ko nozīmē "pazaudēts" gads? Kaut kur ir jāsteidzās?
Tehnikums vismaz sagatavo cilvēku, dod kaut vai kādas pamatzināšanu kripatas.
.
Nesaprotu diskusijā redzēto domāšanas stilu ka cilvēkam jau tagad kaut kas ir jāizvēlās, it kā nākotnē šādu iespēju nebūs. Nu patiks cilvēkam profesija, izmācīsies, pastrādās, iespējams apniks, ies mācīties ko citu. Tie laiki, kad izmācījies un rukā savā profesijā 40 gadus, jau sen ir aiz muguras, tagad jau pat publiski runā ka darba dzīves laikā mainīt profesiju 3-5 reizes ir normāli.
28.10.2018 23:51 |
 
Reitings 58
Reģ: 13.05.2017
Tāda, ka tehnikumos tikai apgrāpsta kaut ko, un nav ne šis, ne tas, ne kārtīga vidējā izglītība, ne kārtīga profesija.
29.10.2018 08:24 |
 
Reitings 11162
Reģ: 28.11.2014
Jāmācās tas , kas patīk vai kas būs tiešām noderīgi , pirmās 3 lietas , kuras nāk prātā - pavārs, šuvēja, frizieris. Visās 3 profesijās , labi un kvalitatīvi strādājot , var nopelnīt.
29.10.2018 09:00 |
 
Reitings 1093
Reģ: 05.09.2018
Augstskolās vispār ir jāstudē, nevis jābumbulē 4 gadi ar apziņu, cik slikti tehnikumi.
Darba devējam vajag adekvātu cilvēku, nevis papīrīti.
Protams, papīrīti vēlams iegūt, bet tikai realitāte noliek pie vietas. Algu par papīra esamību neviens nemaksās. Jāstrādā.
Augstskolā arī var tikai apgrābstīt ievadu, cerībā, ka students veltīs laiku studijām un praktiskajiem darbiem.
Klāt mājās neviens nestāvēs.
Mēs esam kruti, jo ir diploms. :-)
Darba devējs tomēr ļoti cer, ka jaunais speciālists būs veltījis daudz vairāk laika profesijas apguvei, nekā prasa augstskolas papīra iegūšana vien.
Jūs studējāt datorzinātni? Par ko bija Jūsu bakalaura darbs? Ceru, ka jums ir kādi projektiņi, papildus darbi, ko parādīt.
Jums CV norādītas labas X valodas prasmes, bet projektiņi tādi nopietnāki nav bijuši?
Nekas, te ir papīrs un pildspalva, parisināsim Ceļojošā tirgotāja problēmu. Pastāstiet un uzrakstiet.
Nākamais. Man te ir viena maza programmiņa, paskatieties lūdzu, kāpēc Jūsuprāt viņa nedarbojas kā nākas?
Jums CV minēts, ka arī ļoti labi pārzināt vidi x un rīku a? Lūdzu, uztaisiet to un to. :-D
Ļoti reāls scenārijs bez jokiem.
Diploms.
29.10.2018 09:07 |
 
Reitings 1465
Reģ: 10.02.2016
Es sākumā gāju tehnikumā, apguvu profesiju. Pēc tam (pēc gada pauzes) gribu augstāko izglītību - aizgāju studēt.
Tagad mana bilance - divas profesijas.
Domāju apgūt vēl ko (tikai radošu) nākotnē, bet pagaidām nezinu ko.
Bet vispār - tehnikums nav labs variants.
Izmācies un ej augstkolā, bet ej mācies to , kas darba tirgū ir pieprasīts.
29.10.2018 09:09 |
 
Reitings 58
Reģ: 13.05.2017
Tul, es pilnībā tev piekrītu un nezinu nevienu sev apkārt, kurš domātu, ka būtu baigais speciālists vien pabeidzot universitāti. Visiem no 0 ir jāsāk. Tomēr atkārtošos un uzskatu, ka universitāte ir vajadzība, ja negribi visu mūžu būt vienkāršs programmētājs. Cilvēki ir dažādi un citiem nemaz to universitāti nevajag, bet cik tādu procentuāli ir? Ļoti maz. Galvenā IR PIEREDZE. Bet bez diploma tu ierobežo savas iespējas, izņemot, ģēniji.
29.10.2018 11:00 |
 
Reitings 230
Reģ: 02.10.2018
Kad beidzu 9. klasi, arī domāju, ka Vidusskolā iet ir bezjēdzīgi, labāk uzreiz mācīties profesiju. Beeet torreiz vecākiem ar mani bija LIELĀ runāšana un viņi mani pārliecināja, lai eju vidusskolā! Es to nenožēloju, jo ļoti bieži mainu domas un profesijas izvēle nebūtu tā īstā noteikti! 3 gadi vidusskolā ielika mani pareizajā lauciņā!8-)
+augstskola; + Prakses pieredze; par darba trūkumu nesūdzos :-D
29.10.2018 11:00 |
 
10 gadi
Reitings 3532
Reģ: 13.03.2013
Pie noteikuma, ka tiešām ļoti, ļoti , ļoti labs tehnikums un tu sevi redzi tieši tajā nozarē vairāki draugi, kas aizgāja uz profeni to tagad ļoti stipri nožēlo.
Viens draugs pēc 9.klases aizgāja uz tehnikumu uz virzienu, kas viņu interesēja, bet viņš izturēja tieši mēnesi, jo viņš nevarēja izturēt to atrofiju, kas notika citos priekšmetos, tādēļ pēc tā atgriezās atpakaļ vidusskolā un pēc vidusskolas vēl pusotru gadu apguva atsevišķi to profesiju un kopumā ir priecīgs ka tā izdarīja.
Zinu vēl pāris cilvēkus, kas pēc pirmajiem mēnešiem profenē aizgāja prom un atpakaļ uz vidusskolu, jo viņus neapmierināja tas kā pasniedz vispārizglītojošo daļu.
Apdomā labi visus variantus. Vai ir alternatīvas iespējas ,piemēram , vidusskola+ pēc tā pusotrs gads tīri porfesijas apguve profenē.
29.10.2018 11:12 |
 
Reitings 1093
Reģ: 05.09.2018
zuu, nav jābūt ğēnijiem. Labu un perfektu lipinātāju, kuri nav aizmirsuši pirmā kursa mateni, ir daudz mācījušies papildus un taisījuši, taisījuši un vēlreiz taisījuši mājās, trūkst.
Tādu, kam ir diploms, netrūkst. Daudzums ir pietiekams, vienalga ko mediji neteiktu.
Pirmajā IT darbā bija neliels kantoris, tomēr diezgan prasīgs. Grilēja kādas 2 stundas ar jautājumiem, lika pēc tam stundas 3 uz vietas taisīt. :-D Man tomēr bija arī ko atnest un parādīt, tāpat pāris lietiņas darbojās real life pie komersantiem. Tāpat grilēja ar pārbaudi.
Otrajā vietā karjera nu tā, ne īsti kā bija domāts iznāca. Savādāk.
Kas attiecas uz diplomu, man ir, bet ne IT diploms. Pirmajā vietā to neviens neprasīja, otrajā vietā tas interesēja tikai HR. Tagad gan pirms 3 gadiem sāka čīkstēt, ka vajagot mağa papīru nozarē. Viņiem tas izdevīgi. Pirms tam čīkstēja par sertifikātiem. :-(
Nesaku par visu, tomēr programmas ir boring stuff(e). Dažas lietas tomēr interesanti pasniedz un gadās, ka kādam arī tur kaut kas interesē.
29.10.2018 11:42 |
 
Reitings 2
Reģ: 27.09.2018
Pati pēc 9.klases aizgāju uz tehnikumu mācīties grāmatvedību un neko sliktu nevaru teikt.
Man bija nozīmīgi spēt pēc iespējas ātrāk sākt strādāt, lai varētu sevi nodrošināt. Tad nu 18 gados sāku strādāt jau ofisā paralēli mācībām. Līdz ar to pabeidzot tehnikumu man jau bija gandrīz 2 gadu pieredze savā sfērā, kas arī pavēra durvis paaugstinājumam par galveno grāmatvedi uzņēmumā jau 21 gadu vecumā.
Viss ir atkarīgs no tevis pašas. Ja gribēsi sasniegt kaut ko vairāk - izdarīsi to gan ar vidusskolas, gan tehnikuma, gan augstskolas diplomu.
29.10.2018 12:31 |
 
Reitings 1093
Reģ: 05.09.2018
Skatoties kāda izmēra uzņēmums.
IT ir tāpat kā finansēs vai jurisprudencē. Mazs uzņēmums, tehniski viegli vai vidēji uzdevumumi; CTO & head PM amatu 2 vienā ieņemt vieglāk, nekā lielos projektos lielas komandas līdera amatu.
Piemēram, lielu datubāžu sistēmu izstrādes projektos varu būt junior arhitekta pozīcijā, tai pat laikā LV mērogam "lielas" izmēra sistēmas man šķiet mazas, neliela lieluma. Attiecīgi izaugsmei derīgi projekti man nav vietējam tirgum piemēroti projekti.
Reāli pilnu 1.0 slodzi iedot kā DB Arch man te nevar. Paliek tas, ka klāt jāpaprogrammējas un varu veikt arī DevOps darbu, ja vajag. Nepatīk, pasaka, iedosim darbavietu ārpus LV.
Nekādas ğenialitātes manī nav. Vietējie pasūtījumi nav taisīti 7 gadus.
29.10.2018 14:12 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits