Ka disciplinēt bērnu?

 
Reitings 1542
Reģ: 14.07.2011
Esmu lasījusi, ka pusgads ir vecums kad jāsāk vilkt robežas starp sevi un bērnu. Esmu nogriezusi krūts barošanu nupat, tuvākajās dienas bērns pārcelsies uz savu istabu beidzot. Bet nesaprotu kā ar raudāšanu darīt - vai ignorēt pilnībā, vai tomēr caur radio aukli runāt ar bērnu, teikt, lai nomierinās un iet gulēt? (Zinu, ka klāt nedrīkst iet kamēr vēl smaržoju pēc piena). Tagad jau grūti iet ar raudāšanu, kamēr esam vienā telpā. Raud un skatās man acis. Var tā raudāt minūtes 10, tad nomierinās, bet šņukst vēl tāpat ilgi. Nevaru iedomāties kā tas būs naktī. Te viņam palīdz nomierinaties, ka es esmu blakus un saku - nomierinies, nomierinies, izbeidz raudāt! Bet tur kā to darīt? Caur radio aukli? Vai ignorēt?
17.04.2018 14:01 |
 
Reitings 7408
Reģ: 06.05.2013
Bet kad jautā, par ko parunāsim, kas mainīsies, utt. neviena neko konkrētu nevar atbildēt.

Ko konkrētu Tu gribi? Kā, pirms Tev bērns piedzimst, tās māmiņas var zināt, kāds viņš būs? Bērni ir ļoti dažādi. Tu nekad nevari zināt, vai viņš labprāt gulēs viens, vai Tev viņš būs uz rokām jānēsā, kamēr iemieg (Un ne jau nu viņš aizmigs tad, kad Tu būsi iedomājusies), vai viņš gana omulīgi spēs justies arī 5min viens, vai Tev būs jāsēž visu laiku tā, lai viņš Tevi redz un uz WC tikai tad, kad aizmidzis, Tu nevari zināt, vai viņš Tev būs mierīgs bērns, vai trauksmains, kas visu laiku jāmierina... Vēl mazāk var zināt, vai Tu būsi iedzinusi sev paurī, ka zīdainim vajadzīgs armijas režīms un ļausi viņam bļaut, kamēr nepienāk barojamais laiks, vai tomēr dosi ēst un nebadināsi, vai Tu, sadomājusies, kā jau nu noteikti nevajag, nebūsi nolēmusi, ka viņa raudas vajag ignorēt un no tā bērniņš paliks nervozs... Vēl mazāk kāds var paredzēt, kādas Tev būs dzemdības - vai Tev viss būs viegli un ātri un nākamajā dienā jau jutīsies tā, itkā nekas nebūtu bijis - enerģiski, kā ikdienā, vai Tu mocīsies ilgi, Tev būs garš atkopšanās process un pašai tik draņķīgi, ka jau pirmajās dienās nomainīsi savas iedomas par to, kā vajag pret to, kā realitātē ir ērtāk, lai dabūtu vairāk atpūsties.. Tur ir daudz apstākļu, kā Tu iedomājies, kā kāds zinās, kas būs konkrēti Tev? Tāpēc jau arī neviena neko Tev nesaka, jau ir tā pieredze starp iedomām un realitāti.
Bet, kā likums visas šitās "es jau nu zināšu, kā vajag un kā nevajag" aplaužas, jo novērojums no malas, nezinot iemeslus, kāpēc tā tiek darīts, izrādās šķībs un greizs un tad ir labi, ja laicīgi pašai pielec, ka jādara ir tā, kā situācija prasa, nevis jāsatraucas par kaut kādiem iepriekšējiem novērojumiem, ko biji apņēmusies noteikti nedarīt, vai gudrām grāmatām, kurās bija teikts, ka vajag tā vai šitā, jo, ja nē, tad ne viena vien ir nonākusi līdz reālai pēcdzemdību depresijai, kas, ir kaitīga ne vien mātei, bet arī bērna pilnvērtīgai attīstībai.
Bet tā ir. Jaunie pētījumi un aktualitātes medicīnā ienāks tikai pēc 20-30 gadiem, jo medicīna ir konservatīva

Ja runā par pētījumiem, liec klāt linkus, lai cilvēki var izvērtēt saturu un autoru un saprast, cik vērā ņemams šis pētījums ir. Par konkrēto - tieši manis dēļ vari necensties, to Tavā vietā vakar jau izdarīja.
18.04.2018 10:02 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Ha ha ha. Diemžēl no malas var redzēt labāk, lai kā mātītēm tas nepatiktu. Un gudrie mācās no citu kļūdām, muļķi no savējam. :-P Varēsiet dzemdēt baru ar bērniem, kamēr atradīsiet pareizo metodi audzināšanai. Man vismaz būs sakrāti novērojumi, kā labāk nedarīt. :-D:-D:-D

Saule, teorētiski tu vari te safantazēties, ka tev bērns ar doktora grādu piedzims, bet realitāte tevi nometīs atpakaļ uz zemes. Jo vairāk rakstīsi šādus tekstus, jo palielināsies iespēja, ka būsi apsēstā māmiņa, kas no bērna nevarēs uz sekundi atiet :-D (mērfija likums) Atceries: Karma is a bitch only if you are one ;-)
18.04.2018 10:15 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Palasiet tak ārstu rekomendācijas... Šeit jau arī meitenes raksta to pašu ko es.

Cik ārstu tik viedokļu. Parunā ar pieciem ārstiem un tu dzirdēsi piecus dažādus viedokļus.
Varētu padomāt, ka bērnam uzsēžas virsū un grozā galvu, kā stūri. :-D:-D

Tad tev šķiet, ka braušana ar auto ir tikai sēdēšana un stūres grozīšana. Nav brīnums, ka Latvijā tik daudzi iet bojā avārijās. Gan jau līdzīgā autoskolā gājuši, kā tu :-D
Ja tu redzētu sirds operāciju, tu to varētu veikt? Tu taču redzi, tātad zini, kā labāk, ne? Reālai pieredzei nav nozīmes, galvenā ir teorija.
18.04.2018 10:28 |
 
Reitings 1983
Reģ: 13.01.2012
Ha ha. Ja jau gudrās mātītes nezina, kā man būs, ko tad bieži saka izslavēto teicienu - kad tev būs bērni sapratīsi? :D Loģiski, ka neviens nezin, bet uzdirst, kad aizrāda, gan gribās, nevis atzīt savas bērnu audzinšānas kļūdas...
es jau nu zināšu, kā vajag un kā nevajag" aplaužas, jo novērojums no malas, nezinot iemeslus, kāpēc tā tiek darīts, izrādās šķībs un greizs

Sasmīdināji mani. Bērns bez atļaujas ņem svešas mantas, kad bērnam aizrāda, viņš skrien pie mātes raudādams. Tā vietā, lai paprasītu, lien pie svešām mantām, vai kad pasaka, ka jāpajautā atļauja, aizskrien raudādams - Acīmredzama vecāku audzināšanas kļūda.
Taisos ēst saldējumu, man aizrāda, ka nevaru to darīt, jo bērnam arī gribēsies. Tā vietā, lai mācītu, ka visu nevar dabūt un viss nepieder viņam, man aizliedz ēst saldējumu. Acīmredzama vecāku kļūda.
Jāstāv veikalā rindā, vecāki ar čīkstošiem bērniem lien priekšā, kāda velna pēc? Lai pamācās gaidīt vai ka visu nevar dabūt uzreiz. Nesen foršai mammai bērns sāka čīkstēt, tantes jau gribēja laist ātrāk, bet viņa teica, lai pagaida cilvēks rindā un saprot, ka visu nevar uzreiz... Respect šādai mammai.
Ko man saprast? Ka vecāki, tikai tāpēc, ka viņiem ir bērns, var komandēt citus cilvēkus un audzināt mazus assholus? To es nekad nesapratīšu, lai kādus palagus man šeit rakstītu. Tie ir tikai daži mani piemēri, ko es redzu, kā darīt un kā nedarīt... Un tikai no malas salīdzinot visas puses var labāk redzēt. Tie, kam šaura domāšana to nesapratīs un tikai viņu audzinšana un es visu zinu lanāk, jo esmu māte, būs pareizā.
Es nelasu, bet klausos podcastus ar vadošajiem zinātniekiem, šaubos vai šeit ir tāda auditorija, kas grib klausīties 3-4h garas sarunas...
Nav jau nekāds zinātnes pulciņš šeit, tiek kam intersē kalusās, lasa utt.
18.04.2018 10:32 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Šeit jau arī meitenes raksta to pašu ko es.

Meitenes rakstīja, ka jānovero bērns. Tas nav tas pats, kas visus bērnus, jebkurā situācijā, ārstēt vienadi. Ja bērns jūtas labi, tad pie 38 grādu temperatūras vajag tikai vairāk dot dzert, lai neatūdeņojas, bet nevar ignorēt apātismu, izvairīšanos ēst, dzert, izmaiņas uzvedībā, utt.
Tās ir nianses, kas ir svarīgas un, ko novērojot vien apgūt nevar. Novērojot tu apgūsti vispārēju prieksstatu, bet tas nav pietiekoši, jo nianses var mainīt idejas būtību.
18.04.2018 10:34 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Loģiski, ka neviens nezin, bet uzdirst, kad aizrāda, gan gribās, nevis atzīt savas bērnu audzinšānas kļūdas...

Ja ir racionāli aizrādījumi, tad tos var ņemt vērā, bet nepamatota bļaušana, ka visas mammas neprot audzināt bērnus ir vispārinājums, kas nav balstīts uz faktiem, tikai uz neizglītota indivīda novērojumiem, kam šajā sfērā nav ne tikai teorētisku zināšanu, bet arī praktisku, ko nav vērts ņemt vērā.
Tu zini, kā mēs katra audzinam bērnus, ka vari apgalvot, ka mēs visas pieļaujam kļūdas?
18.04.2018 10:42 |
 
Reitings 1983
Reģ: 13.01.2012
Raven tu brauc pilnīgās auzās ar saviem piemēriem. Kā var salīdzināt nesalīdzināmas lietas. Nu man skaidrs, kāpēc maz normālu cilvēku, ja bērna audzināsanu salīdzina ar auto vadīšanu un mācīšanos augstskolā.
Reālai pieredzei nav nozīmes, galvenā ir teorija.

Pilnīgi aplams izteiciens. Galvenā ir pieredze un to var redzēt novērtēt no malas. Bet jums jau to nesaprast. Labāk atļaut bērnam darīt visu ko grib. :D
P.S. Es neesmu gājusi autoskolā. Bet es vismaz zinu, ka dzīvojamā zonā nav jābrauc ar 60km/h un pirms gājēju pārejām jāpiebremzē nevis jāgāzē. Kā to bieži dara, visticamāk tādi kā tu, kas nemācās no citu kļūdām un avarē. :D
18.04.2018 10:44 |
 
Reitings 1983
Reģ: 13.01.2012
Paskaties uz sabiedrību kopumā un sapratīsi, cik cilvēki pareizi izaudzina savus bērnus. :)
18.04.2018 10:46 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Ko man saprast? Ka vecāki, tikai tāpēc, ka viņiem ir bērns, var komandēt citus cilvēkus un audzināt mazus assholus?

Man gan arī nav bērnu un īstenībā arī mani iekšēji kaitina visas Tavas aprakstītās situācijas, Selene, bet es saprotu, kāpēc vecāki tā dara un arī laižu vecākus ar bērniem rindā pa priekšu un cenšos bērnu klātbūtnē neko garšīgu nevilkt ārā un neēst. Vecāki tā dara nevis tāpēc, lai lutinātu bērnus un ar savu visvarenību liktu citiem pakārtoties bērniem, bet gan tāpēc, ka bērni ir maziņi un daudz ko nesaprot, un ar viņiem ir šausmīgi grūti. Piemēram, stāvēt 20min garā rindā lielveikalā, kur sīkais visu laiku kaut ko ņīkst un ņīkst, viņam paliek karsti, viņš sāk kiegt, tu vari kušināt cik gribi, viņš ir noguris, jūt diskomfortu, palielina decibelus. Esmu redzējusi, kā vecāki mēģina nomierināt bērnu, bet tas vienkārši neizdodas. Vai reiz ēdu maizīti vilcienā un nepamanīju, ka netālu sēž maza meitenīte, viņa pa visu vilcienu sāka deklamēt: "mamm! viņa ēd! viņa izvilka un ēd! iedod man arī!" mamma kaut ko tur kušināja, bet tā meitenīte tikai paaugstināja decibelus.
18.04.2018 11:03 |
 
Reitings 5954
Reģ: 08.07.2013
Selene
Tas, ko tu saki par uzvedību cilvēkos, visam piekrītu. Ir jāmāca uzvesties utt. Bet zīdaiņa aprūpe jau ir kas cits (par ko arī tēma). Tā ka visu nevar mest vienā katlā.
Par to saldējumu :D Nu tas tāpat kā ar suni. Tu ēd šašliku, suns tev skatās mutē. Vienkārši bērniem un dzīvniekiem grūti kontrolēt to savu kārdinājumu, jo viņi atkarīgi no citiem (iedos vai neiedos). Bet tev aizliegt ēst saldējumu ir absurds. Tur jāmeklē citi risinājumi.
18.04.2018 11:06 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Sasmīdināji mani. Bērns bez atļaujas ņem svešas mantas, kad bērnam aizrāda, viņš skrien pie mātes raudādams. Tā vietā, lai paprasītu, lien pie svešām mantām, vai kad pasaka, ka jāpajautā atļauja, aizskrien raudādams - Acīmredzama vecāku audzināšanas kļūda.
Taisos ēst saldējumu, man aizrāda, ka nevaru to darīt, jo bērnam arī gribēsies. Tā vietā, lai mācītu, ka visu nevar dabūt un viss nepieder viņam, man aizliedz ēst saldējumu. Acīmredzama vecāku kļūda.
Jāstāv veikalā rindā, vecāki ar čīkstošiem bērniem lien priekšā, kāda velna pēc? Lai pamācās gaidīt vai ka visu nevar dabūt uzreiz. Nesen foršai mammai bērns sāka čīkstēt, tantes jau gribēja laist ātrāk, bet viņa teica, lai pagaida cilvēks rindā un saprot, ka visu nevar uzreiz... Respect šādai mammai.
Ko man saprast? Ka vecāki, tikai tāpēc, ka viņiem ir bērns, var komandēt citus cilvēkus un audzināt mazus assholus? To es nekad nesapratīšu, lai kādus palagus man šeit rakstītu. Tie ir tikai daži mani piemēri, ko es redzu, kā darīt un kā nedarīt... Un tikai no malas salīdzinot visas puses var labāk redzēt. Tie, kam šaura domāšana to nesapratīs un tikai viņu audzinšana un es visu zinu lanāk, jo esmu māte, būs pareizā.
Es nelasu, bet klausos podcastus ar vadošajiem zinātniekiem, šaubos vai šeit ir tāda auditorija, kas grib klausīties 3-4h garas sarunas...
Nav jau nekāds zinātnes pulciņš šeit, tiek kam intersē kalusās, lasa utt.

Tevis rakstītajos komentāros, ar tādiem terminiem, kā "tupu cilvēki", "mātītes", "uzdirst" norāda uz tavu socioekonomisko stāvokli un izglītības līmeni. Tu uzturies sabiedrībā, kas ir līdzīga tev, kas izskaidro tavu biežo sastapšanos ar vecākiem, kas neaudzina savas atvases. Man nekad nav gadījies sastapt vecākus, kas neaudzinātu savus bērnus un ļautu šādi uzvesties. Sabiedrība ir mūsu spogulis un mēs - tās.
...
Tu saproti, ka bērni ir sabiedrības spogulis. Tagad paskaties apkārt - kādā sabiedrībā tu dzīvo. Tādi "assholes" ir ļoti daudzi pieaugušie, lai gan uzauguši padomju laikos, kad bērnus disciplinēja. Bērni tikai uzvedās tā, kā to dara pieaugušie tiem apkārt.
18.04.2018 11:06 |
 
Reitings 3922
Reģ: 06.03.2011
Selene
Vispirms nokārto tiesības, tad parunāsim par to kā un kur ir jābrauc.
Ja jau uzskati sevi par intelektuāli augsti attīstītu cilvēku, Tev būtu arī jāsaprot - novērojumi ir leģitīmi tikai tad, ja indivīdu vai to kopumu novēro detalizēti fiksējot sociālo paradumu, fizisko īpašību un individuālo aspektu kopumu katram indivīdam pie mainīgajiem apstākļiem (vide, ietekme). Neviens secinājums, kurš izdarīts atrodoties blakus svešam pētniecības objektam, par kuru nav ievākta pietiekoša informācija, nav uzskatāms par pētniecībā balstītu secinājumu. Tavs viedoklis ir subjektīvs un neatbilstošs. Tu vari izlasīt visu pasaules literatūru un noklausītied visas zinātniskās lekcijas un seminārus, tomēr Tu nevari un nedrīksti apgalvot, ka Tavi secinājumi ir balstīti pētniecībā. Tas ir nepareizi.
Tomēr, protams, kā jebkuram cilvēkam, Tev ir savi priekšstati un idejas. Ar to arī apsveicu un vēlu veiksmi nākotnē. :)
18.04.2018 11:09 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Galvenā ir pieredze un to var redzēt novērtēt no malas.

Tu nezini nozīmi vārdam "pieredze".
"Reālai pieredzei nav nozīmes, galvenā ir teorija." - tas bija jāuztver kā sarkasms.
...
Tas, ko tu iegūsti novērojot apkārtējos ir teorija. Pieredze rodas pašam atrodoties noteiktā situācijā. "Reālai pieredzei nav nozīmes, galvenā ir teorija" ir tas, ko tu pati apgalvo. Teorētiskās zināšanas, ko tu iegūsti novērojot citus, tev šķiet svarīgākas, nekā praktiskās zināšanas, ko iegūst vecāki audzinot bērnus.
18.04.2018 11:11 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Pilnīgi aplams izteiciens. Galvenā ir pieredze un to var redzēt novērtēt no malas. Bet jums jau to nesaprast. Labāk atļaut bērnam darīt visu ko grib. :-D

Citēšu sevi: "Tas, ko tu iegūsti novērojot apkārtējos ir teorija. Pieredze rodas pašam atrodoties noteiktā situācijā. "
P.S. Es neesmu gājusi autoskolā. Bet es vismaz zinu, ka dzīvojamā zonā nav jābrauc ar 60km/h un pirms gājēju pārejām jāpiebremzē nevis jāgāzē. Kā to bieži dara, visticamāk tādi kā tu, kas nemācās no citu kļūdām un avarē. :-D

Tie, kas pārsniedz ātruma ierobežojumus, to dara, ne tādēļ, ka nezinātu noteikumus. Teoriju viņi zina, bet praksē viņiem tā neinteresē.
Teorētiski cilvēki zina, ka mest atkritumus uz ielas ir slikti, bet praksē ne visi seko šim piemēram.
18.04.2018 11:23 |
 
Reitings 1164
Reģ: 16.09.2015
Izskatās, ka Selene jauc kopā divus dažādus konceptus - 1) zīdainis, kuram ir nepieciešama mammas klātbūtne, uzmanība un mīļums (un, kurš vēl nav apguvis manipulācijas prasmi, bet, kuram reāli ir vajadzīga mammas aprūpe) ar 2) bērns, aptuveni 3-5 gadus vecs, kam uznācis niķis un manipulējot cenšas dabūt kāroto.
18.04.2018 11:36 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Kāpēc uzd--st konkrētām lietotājām var un nekas, bet kad tās sāk sevi aizstāvēt un uzraksta kaut ko pretī, tad sākas ''ak vai, kā tu atļāvies pateikt''?
18.04.2018 11:41 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Selenei, manuprāt, bija dažas pat ļoti labas domas.
18.04.2018 11:42 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Selenei, manuprāt, bija dažas pat ļoti labas domas.

Jā, es viņai pilnībā piekrītu par to, kas attiecas uz bērnu audzināšanu, bet savu viedokli var izteikt arī neizklausoties pēc neizglītota alkoholiķa. Kā arī, zīdainis nav tas pats, kas 2-3 gadus vacs bērns. Uzskatīt, ka tikai tāpēc, ka viņa dzīvo starp cilvēkiem, kas bērnus neaudzina, tādi ir visi vecāki, ir aplami.
18.04.2018 11:57 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
''ak vai, kā tu atļāvies pateikt''

Nevis, kā var atļauties tā pateikt, bet rēķinies, ka tava leksikas izvēle atspoguļo tavu izglītības līmeni un sabiedrību, kurā tu esi augusi. Savukārt šie faktori ietekmē tava viedokļa ticamību.
18.04.2018 12:01 |
 
Reitings 1317
Reģ: 30.06.2013
Var piekrist Selenes minētajiem piemēriem, bet tikai ja tos pielīdzina arī bērnu psiholoģijai un vecumposmu īpatnībām. Ja ir kaut mazākā saprašana par tiem, tad šādi piemēri, kuri šķiet bieži vien katastrofāli, patiesībā ir pavisam normāla uzvedība. Ir starpība vai rindā čīkst četrgadīgs bērns vai septiņgadīgs, attiecīgi arī vecāku reakcijai ir jābūt dažādai.
Es arī esmu novērojusi niķīgus, nepacietīgus, aurojošus bērnus lielveikalos, skaidri redzams, ka bērns saguris, izvazāts cauri pus pilsētai, mirst no garlaicības jau otro stundu, turklāt ir jau gandrīz pusdienlaiks, miegs dara savu! Kas vainīgs - mamma kura bērnu pusdienlaikā vazā pa pilsētu un cer, ka viņš savos četros gados pratīs savas emocijas savaldīt, vai bērns, kurš vēl neprot savaldīt savas emocijas un jau mieg ciet, jo ir pieradis gulēt diendusu? Man pat bieži vien nogurums un apnikums iestājas, kad jāstaigā kādam līdzi veikalos, galīgi neinteresē! Bet es protu sevi kontrolēt, tādēļ nenīdu. Tad var tikai iedomāties kā tas ir mazam bērnam - vazāties līdzi pa tupeļu veikaliem. Skaidra lieta ka garlaicīgi, tādēļ arī sāk uzvesties mammai ne pa prātam, sāk pats sevi izklaidēt kā nu māk. Vai arī skaļi uzrāda savu nogurumu.
Emocijas bērnam ir jāmāca kontrolēt, bet ne jau caur “apklusti, tā nedrīkst, ko čīksti kā bēbis vai beidz mani apkaunot”.
Var jau fantazēt, ka viss, ko Tu teiksi un mācīsi, strādās visos vecumposmos, bet tā nebūs.
18.04.2018 12:05 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits