Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

perfekcionisms

 
Reitings 1022
Reģ: 04.11.2017
Es sev esmu pamanījusi noslieci uz perfekcionismu jau kopš skolas laikiem.
Man prātā izstrādājies tas, ka visām lietām jābūt izdarītām perfekti. Man ir ļoti augstas prasības pret sevi, mērķiem un ārējo izskatu. Bieži vien pārāk augstas prasības, kuras nevaru nekādā veidā izpildīt un sākās teksti pašai pret sevi kā "esmu muļķe", "nevarīte", "nekad neko nezinu un nevaru izdarīt".
Piemēram bija situācija, kad vasarā mazgāju nu ķip ogu kastes, lai varētu sabērt novāktās ogas, visu laiku iekšēji bija sajūta, ka jāpārmazgā, ka būs slikti, ka tādās nevar tak neko bērt.
Atceros, ka skolā pildot mājasdarbus, burtnīcā nesmuki novilku kādu līniju, zdīrāju lapu un sāku rakstīt pa jaunam.. Tā ir katram svarīgākajam darbam, kā vienmēr izbesos, jo liekās, ka neesmu izdarījusi gana labi, ka esmu apsmiekls tikai,nevis lielā darītāja. Ir bijušas neskaitāmas situācijas, kad kaut ko izdaru, vienalga, draugs saka "ir labi" es reāli pasaku "jā, jā tikai komplimentu man izsaki".
Man šķiet, ka perfekcionisms kaut kādā mērā ir pat vajadzīgs. Taču nezinu kā būtu samierināties ar savām kļūdām, jo man viss liekas svarīgi un visam jābūt...perfektam. Esmu domājusi arī par psihologa apmeklējumu, bet pagaidām mans perfekcionisms nav ievedis dzīvi neceļos.
12.12.2017 23:37 |
 
Reitings 1022
Reģ: 04.11.2017
zdīrāju izdīrāju
12.12.2017 23:39 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Daļa perfekcionisma, manuprāt, ir krietni veselīgāk par nepamatoru pārliecību, ka esi talantīga/labi paveici darbu/labi izskaties utt. Tikai, protams, nevajag iebraukt galējībās. Kamēr tavs perfekcionisms reāli netraucē dzīvot un sasniegt mērķus - nav pamata uztraukumam. Ikdienas lietās savu vēlmi pēc apmāta perfektuma vari pati nedaudz koriģēt - atbildi uz komplimentiem ar citu frāzi, neizrauj to lapu, kur kaut kas sašvīkājās burtnîcā u.tml. Vnk nedaudz piedomā pie savas darbības un vārdiem.
13.12.2017 00:00 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Daļa perfekcionisma, manuprāt, ir krietni veselīgāk par nepamatoru pārliecību, ka esi talantīga/labi paveici darbu/labi izskaties utt.

Piekrītu.
Tas vēl nav galējais perfekcionisms. Es pat teiktu, ka tas ir normāli. Man bija kursabiedrs, kurš gāja labot 9-niekus uz 10-niekiem eksāmenos. Tas 100% maksas studijās bez budžeta vietām. Mana mamma laukos mazgāja grīdu katru dienu 3x dienā, lai vienmēr ir perfekti perfekti tīra, tas nekas, ka tur ir dārzs, lopi, utt. Viens pazīstams cilvēks atnāca pie manis ciemos, ienāca virtuvē un manā virtuvē metās mazgāt Fairy pudeles korķīti, jo uz tā bija nedaudz (!) nopilējis trauku mazgājamais -
viņam tas likās šausmīgi neestētiski. Lūk tas jau ir too much.
13.12.2017 00:05 |
 
Reitings 2062
Reģ: 31.10.2015
Mana mamma laukos mazgāja grīdu katru dienu 3x dienā, lai vienmēr ir perfekti perfekti tīra, tas nekas, ka tur ir dārzs, lopi, utt. Viens pazīstams cilvēks atnāca pie manis ciemos, ienāca virtuvē un manā virtuvē metās mazgāt Fairy pudeles korķīti, jo uz tā bija nedaudz (!) nopilējis trauku mazgājamais -
viņam tas likās šausmīgi neestētiski. Lūk tas jau ir too much.

šis vairs nav perfekcionisms , bet gan fobija no mikrobiem un baktērijām .Tas jau patiešām ir slimīgums .
13.12.2017 01:07 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Kamēr tas dzīvot netraucē, galvai kūpēt neliek un darbus pārlieku nekavē, lai ir tas perfekcionisms. Labāk tiešām ko veicot ieguldīt drusku vairāk laika, bet izdarīt to ideāli, nevis ātrumā uz ķep-ļep.
Tikai uzmanies, lai nesanāk tā, kā Daerneys1 ar paziņu - savu perfekcionismu paturi tikai sev un apkārtējiem ļauj dzīvot viņu dzīvi ;-)
13.12.2017 09:13 |
 
Reitings 3934
Reģ: 01.04.2011
Tas nav perfekcionisms. Tas ir mazvērtības komplekss, kad visu laiku šķiet- neesmu gana laba. Tā ir sevis nemīlēšana. Parasti tas nāk no agrīnas bērnības pieredzes. Vienkārši izsakoties- vecāki ne tā audzināja. Vai nu bija pārāk prasīgi, vai kritiski vai...101 veids, kā bērnu iedzīt kompleksos ar šķietami nenozīmīgiem sīkumiem.
13.12.2017 09:14 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Ā, un ja visa problēma ir "ak es muļķa nevarīte" attieksmē pret sevi, tad to jānomaina pret "es varu izdarīt labāk" Un ja darbiņš nav nekāds nozīmīgais, tad "man nekas nesanāk" vietā liec "būs jau gana labi" - vārda/domu spēks, vai zin' :)
13.12.2017 09:16 |
 
Reitings 951
Reģ: 16.12.2014
Daļa perfekcionisma, manuprāt, ir krietni veselīgāk par nepamatoru pārliecību, ka esi talantīga/labi paveici darbu/labi izskaties utt.

Ļoti piekrītu šim. Arī manī mīt kaut kas līdzīgs autores raksturotajam, izņemot to, ka es sevi par to nešaustu, nejūtos sliktāka, muļķīgāka u.t.t. , tomēr bieži vien ir sajūta/pārliecība - ja nevaru to izdarīt perfekti, tad labāk nedarīt vispār. Ir reizes, kad no tā nekāds ļaunums nerodas, bet reizēm sanāk, ka vienkārši lietas paliek neizdarītas, ja man ir bijusi sajūta, ka nevarēšu to paveikt izcili un tās neizdarītās lietas, savukārt, bieži vien "grauž". Besī tā nepadarītā darba sajūta. Bet tāds nu tas apburtais loks man ir.
13.12.2017 09:17 |
 
Reitings 369
Reģ: 29.01.2009
Arī piekrītu, ka perfekcionisms attiecībā uz darbu ir ļoti laba darbinieka īpašība, tai līdzi nāk augsta atbildības sajūta un viss pārējais. Man gan papildus ir arī izteikta paškritika, ja kas neizdodas kā iecerēts, tad gan ilgi mokos pašpārmetumos. Tad vissvarīgākais ir to izrunāt ar cilvēku, kas ir saprotošs un viss ir kārtībā.
13.12.2017 11:44 |
 
Reitings 3388
Reģ: 27.11.2012
Agrā jaunībā sēdējām mašīnā pie kluba, un tieši mums priekšā izcēlās kautiņš. Saskrēja vesels bars ar čaļiem un sāka ar dūrēm skaidrot attiecības. Tad lūk, viens puisis kāvās, kāvās, tad pagāja maliņā, notīrīja kroseni, jo kāds bija uzkāpis uz kājas, un ielīda atpakaļ kautiņā :-D Lūk, to es saucu par perfekcionismu.
13.12.2017 12:04 |
 
Reitings 4218
Reģ: 29.01.2009
Te nav problēma tai perfekcionismā vai citā tā apzīmējumā, bet gan šajā:
teksti pašai pret sevi kā "esmu muļķe", "nevarīte", "nekad neko nezinu un nevaru izdarīt"
Tas, ka nepieņem sevi tādu, kāda esi. Tas, ka gribi līdzināties iedomātam pareizajam sabiedrības priekšstatam par ideālo - dīvainākais ir tas, ka sabiedrība no Tevis to nemaz nepieprasa, tai pie kājas, tai savas problēmas, un tai nemaz no Tevis to nevajag. ;) Nez kāpēc pati no sevis to pieprasi.
.
Nav nekas slikts, ka Tu tās ogu kastes mazgā nez cik ilgi, bēdīgi ir tas, ka Tu sevi šausti par to, ka tās kastes Tu mazgā nez cik ilgi.
.
Viss ir attieksmē. :) Mazgā tās kastes kaut nedēļu, bet ar prieku sirdī. ;) Un, ja kādam tas nav pa prātam, lai iet dēt. :-P
13.12.2017 12:36 |
 
Reitings 365
Reģ: 28.06.2014
Ļoti labi saprotu autori - man bieži ir tādas pašas situācijas. Esmu ļoti prasīga pret sevi, prasu daudz arī no sev apkārtējiem. Ja apņemos kaut ko izdarīt, es to izdarīšu uz visiem 100, vai nedarīšu nemaz. Man tādi ķep ļep varianti nav saprotami. Nezinu vai tā ir sevis nemīlēšana, kā augstāk minēja, par sevi varu teikt, ka tas ir tāds iekšējs spīts un pašapliecināšanās sev - ja es gribu, es varu izdarīt tā kā man patīk, lai rezultātā būtu gandarījums par paveikto.
Kā piemēru atceros skolā, kad priekš manis laba atzīme bija sākot no 8 un uz augšu, kamēr klasesbiedri cerēja vien uz 4. Šeit es nerunāju par gadījumiem, kad kādam konkrētais priekšmets neveicās vai tamlīdzīgi, es runāju par to, ka nav nekādas motivācijas sevi piespiest dabūt labāku vērtējumu. Cik esmu satikusi šos cilvēkus tagad, pēc gadiem, redzu, ka nekas nav mainījies.
Bet jā, es arī piekrītu, ka perfekcionisms veselīgās devās ir ļoti pozitīvs! :-)
13.12.2017 12:53 |
 
Reitings 1055
Reģ: 04.07.2012
.Daļa perfekcionisma, manuprāt, ir krietni veselīgāk par nepamatoru pārliecību, ka esi talantīga/labi paveici darbu/labi izskaties utt.

Perfekcionisms vai nu ir vai ari nav. Nevar būt druscīt perfekcionists. Un īsts perfekcionisms ir graujošs. Tie cilveki, kas visu tiecas izdarit pec iespejas labāk, ir vienkārši ļoti atbildīgi un centīgi, kas ir labas īpašības.
Bet runājot par komentāru citātā. Kā Jums liekas, kurš no tiem diviem cilveku tipiem ir laimīgāks? :-D Perfekcionistam nekad nav gana un nekad arī nebūs.. savukart tam otram viss ir lieliski :-D
13.12.2017 13:41 |
 
Reitings 230
Reģ: 26.09.2017
Godīgi sakot, perfekcionisms, manuprāt savā ziņā ''izdedzina'' cilvēku.
Man ir pazīstams tuvs cilvēks, kā apmāts ar sevi, visu grib tā, ne savādāk, ar stundām domā ko kā labot,lai būtu perfekti. Nu nekas nevar būt perfekts.. ne izskats vienmēr, ne lieliski padarīts darbs,jo vienmēr var visu izdarīt labāk, ja grib. Gala tam visam nav savā ziņā.
Ir arī grūti ar tādu cilvēku sadzīvot,kas nodarbina prātu ar tādām lietām, kas nav iespējams pat vajadzīgas.
13.12.2017 13:49 |
 
Reitings 230
Reģ: 26.09.2017
Vispār, tā ir sava veida izcelšanās, gribi būt labākais. Tas ir saistīts arī daļēji ar iekšējiem kompleksiem.
13.12.2017 13:50 |
 
10 gadi
Reitings 505
Reģ: 29.01.2009
Perfekcionists nav labs darbinieks ar augstu atbildības sajūtu,tieši otrādi,perfekcionists nespēj atšķirt svarīgus darbus no mazsvarīgiem un tērē daudz laika uz tiem darbiem,uz kuriem nevajag vai arī stundām domā kā izdarīt perfekti un nemaz nesāk darbu. Tas ka citi neizdara perfekti,nenozīmē,ka dara pavirši.
13.12.2017 14:04 |
 
Reitings 2062
Reģ: 31.10.2015
Perfekcionists nav labs darbinieks ar augstu atbildības sajūtu,tieši otrādi,perfekcionists nespēj atšķirt svarīgus darbus no mazsvarīgiem un tērē daudz laika uz tiem darbiem,uz kuriem nevajag vai arī stundām domā kā izdarīt perfekti un nemaz nesāk darbu. Tas ka citi neizdara perfekti,nenozīmē,ka dara pavirši.

+++
beidzot kāds sakarīgs komentārs . Savādāk tāda sajūta , ka bez maz vai būt par perfekcionistu ir kaut kas labs ar ko jālepojas . Perfekcionisms arī ir galējība , tāpat kā neizdarība , paviršība un nevērībā . Pa vidu visam ir normāli cilvēki , kuriem nav nedz slimīgs perfekcionisms , nedz neizdarība un paviršība . (t)
13.12.2017 14:36 |
 
Reitings 4617
Reģ: 02.06.2012
Piekritu, ka paarspiileets perfekcionisms ir saistiits ar zemu pashveerteejumu un nepaarliecinaatiibu par sevi.
13.12.2017 14:48 |
 
Reitings 4218
Reģ: 29.01.2009
Tweek
Tavam 'perfekcionismam' ir sava īstā vieta Tavā dzīvē. :) Tikai vajag to atrast. ;) Ir vietas, lietas, darbi un situācijas, kur tāda orientācija uz detaļām vairāk traucē, nekā palīdz, bet, par laimi, ir vietas, lietas, darbi un situācijas, kur tāda filigrāna attieksme ir pamatu pamats - izpēte (zinātne), analīze un kritika, māksla un radošas nodarbes - kas no tā (vai kaut kā cita) ir Tavs īstais, to Tu pati labāk zināsi. :) Ogu kastu mazgāšanu atstāj brīžiem, kad vajag izvēdināt galvu no informācijas pārbagātības, lai atrastos vieta risinājumam. ;)
13.12.2017 15:05 |
 
Reitings 3934
Reģ: 01.04.2011
Arī piekrītu Nellijai. Starp centību un perfekcionismu ir liela starpība.Esot cieši līdzās šādiem cilvēkiem, ir bieži jāievelk dziļi elpa un jāsaskaita līdz 10 :D
Piemēram- ja jāiedzen nagla sienā, kur pakārt gleznu, normāls cilvēks paņems āmuru un naglu, uzmetīs aci sienai un uz izjūtu iedzīs naglu, kur uzkārs gleznu. 2 minūtes. Perfekcionists vispirms izlasīs kaudzi literatūras par gleznu novietojumu interjerā. Tad ar mērlenti mērīs sienas, secinās, ka sienas nav perfektas, jo nav perfekts taisnstūris-2mm nobīde. Kādu stundu besīsies par "šķību" sienu. Tad sāks atzīmēt uz sienas dažādus punktus, lai atrastu perfekto augstumu no grīdas un attālumu no stūra. Tas var aizņemt vēl stundu vai vairāk. Beigās perfekcionists sacepsies par to, ka nevar saprast, kura būs tā perfektā vieta un tāpēc naglu neiedzīs, jo ja nevar izdarīt perfekti, tad labāk nedarīt nemaz :D Dies' pasarg' no tādiem kolēģiem! :D
Kaut vai autore- cik daudz viņa neizdarīja, kamēr berza ogu kastes. Tā ir nespēja atšķirt svarīgo no nesvarīgā. Ogu kastēm jābūt tīrām, bet vai vērts berzt, piemēram, baltu melleņu kasti, ja pēc mazgāšanas paredzēts bērt mellenes?
13.12.2017 15:07 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits