Bērna pamatvaloda

 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
Vai kāda no Jums ir spērusi soli uz priekšu, izvēloties angļu valodu par bērna pamatvalodu? Kādas grūtības pastāv šādiem bērniem, dzīvojot Latvijā?
04.10.2017 10:36 |
 
Reitings 175
Reģ: 21.05.2017
Piemēram, ķīnieši Kanādā. Viņu te ir tik daudz, ka ļoti daudzi angļu valodu nemaz nezina. Dzīvo savos kvartālos, apmeklē savus veikalus, komunicē tikai ar saviem tautiešiem. Tā, ka nav Latvijas situācija unikāla. Tikai cepšanās un “sāpe” gan liela...

Supernekorekts salīdzinājums. Sāksim jau ar to, ka Kanāda nav nacionāla valsts, tās dibināšana nekad nav bijusi ar domu pasargāt kādas tautas valodu, kultūru un pastāvēšanu. Kanāda no laika gala ir imigrantu valsts, līdz ar to izpaliek arī lielā sāpe par papildus imigrantiem. Man gan ir diezgan spēcīga pārliecība, ka, ja ķīnieši sāktu pieprasīt savu valodu kā valsts oficiālo, franciski un angliski runājošajai sabiedrības daļai sāpe tomēr parādītos. Bet pat ja mēs pieņemtu, ka eksistē viena kanādiešu tauta ar vienu valodu un vienu kultūru, 5 miljoni ķīnieši nespētu nopietni apdraudēt valodu, ko runātu atlikušie 30 miljoni kanādiešu (cipari izzīsti no wikipēdijas nevis īkšķa, vienīgais rupji noapaļoti). Latvijā ir pilnīgi cita situācija, nav jābūt socioloğijas doktoram, lai būtu skaidrs, ka oficiāla divvalodība Latvijā ilgtermiņā nozīmētu gājienu pa skuju taku latviešu valodai, tam viennozīmīgi sekotu kultūra un tradīcijas un bez šīm komponentēm nav arī vērts vairs runāt par tautas eksistenci (t) Nu, jā, un tā kā ir tomēr cilvēki, kam šādas perspektīvas neliekas kārdinošas, tad ir arī cepšanās un lielaā sāpe, kad kārtējo reizi veikalā paprasa ,,maisiņš vaig'?"
Un ko krievu tautai nozīmētu saujiņas Latvijas krievu pārlatviskošanās? NEKO. Pilnīgu neko.
06.10.2017 17:36 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Annie, ja ķīnietis nezina valsts valodu, tad viņš to nezina arī valsts iestādēs un slimnīcās. Viņiem piedāvā tulkus vai arī viņi satiek integrētus ķīniešus šajās iestādēs, kuri prot ķīniešu valodu. Un arī aziātu veikalos man ir nācies sastapties ar faktu, ka angļu valodu viņi nezina. Tad nu iztiekam ar zīmju valodu... Un tādi nav tikai ķīnieši. Tādi ir arī indieši, filipīnieši, arābi, krievi (jeb visi krievvalodīgie) un būtībā jeburas nācijas cilvēki, kuri svešā valstī ir vairākumā. Tā ir absolūti normāla tendence.
Twinmom, vienalga ir Kanāda nacionāla valsts vai nē - oficiālās valsts valodas ir divas. Un tā ir atsevišķa valsts, nevis Ķīnas vai Indijas turpinājums. Ok, oficiāli neviens nepieprasa ieviest vēl kādu valodu, bet sabiedrība ir sašķelta valodas ziņā un tāpat katrs velks palagu uz savu pusi. Un tomēr kaut kā sadzīvo jau gadiem. Un Kanāda nav vienīgā - Eiropā teju katrā valstī var atrast imigrantu un jau tur dzimušo imigrantu bērnu grupu, kura līdz galam neintegrējas un nemāk valsts valodu, un iztiek visai labi. Latvijā jau n-tos gadus pastāv divas un nu jau bez maz oficiāli trīs valodas. Un? Latviešu valoda izmirst? Kaut kā neizskatās... Lai nerastos pārpratumi - es neesmu par to, lai valsts valoda netiktu apgūta. Nebūt nē. Drīzāk man ir viedoklis - ja cilvēks labi zina valsts valodu (kā xanax) tā ir viņa darīšana kad, kur un kā to izmantot. Ja viņš var iztikt ar krievu valodu visur - forši! Kas mums par daļu?... Oficiālo valodu taču māk, tad kur problēma? Jeb kādai traucē, ka pirms viņas rindā kāds ar kasieri runā krieviski vai angliski?...
06.10.2017 18:48 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Un par to, ko minēja xanax - iespējams viņam sajuka termini. Pieņemu, ka viņš bija domājis asimilāciju, kad izteicās, ka nevēlas pazaudēt sevi. Tas jau skar ne tikai valodu... Tradīcijas, kultūru, ģimenes modeli u.tml. Latvijas krievi nav Krievijas krievi - tās ir dažādas kultūras. Un protams, ka xanax negrib pazaudēt sevi t.i. kļūt par citas kultūras pārstāvi. Valodu viņš māk, bet tas arī ir vienīgais viņa pienākums pret šo valsti. Nevienam nav tiesību pieprasīt no viņa svinēt katoļu Ziemassvētkus, skatīties tikai Latvijas televīziju, draudzēties tikai ar latviešiem un runāt tikai latviski.
06.10.2017 18:58 |
 
Reitings 254
Reģ: 06.09.2017
Daudz plusi Neons viedoklim!
06.10.2017 19:00 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
xanax negrib pazaudēt sevi

Pastāv skaidra likumsakarība: jo zemāks personas intelekta līmenis, jo tā izjūt lielāku nepieciešamību piederēt kādam ganāmpulkam. Vārdam "ganāmpulks" var piemeklēt kādu no epitetiem: "tauta", "nācija", "tēvzeme". Es ceru, ka xanax saprot, ka ir homo no planētas Zeme :)
06.10.2017 19:44 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Jolly-Roger, es to vairāk domāju kā sevis identitāte. Ganāpulks jau nav slikta lieta būtībā, to var saukt arī par saknēm. Un pastāv arī pieradums, ieradums, kaut kas tāds, ko konkrētais cilvēks uztver kā savu komforta zonu. Un ar intelektu tam mazs sakars. Vienam pierasts ir no rītiem ēst omleti, citam - skriet rīta krosiņu. Kādam ierasts ir svinēt Pareizticīgo svētkus - tā ir viņa rutīna, tas dod viņam “māju” sajūtu, bērnības atmiņas un vnk sagādā prieku. ;-) Kādam patīkamāk nepieķerties, cits bez tā nevar. Cilvēki ir dažādi un tajā kā reiz arī ir tas skaistums.
06.10.2017 19:53 |
 
Reitings 175
Reģ: 21.05.2017
Oficiālo valodu taču māk, tad kur problēma?

Hmm, tu varbūt palaidi garām, bet viņš solījās histēriju hesburgerā taisīt, ja netiks krieviski apkalpots? Ar šim līdzīgu scenāriju personiski esmu sastapusies pietiekami bieži un arī šajā diskusijā ir minēti piemēri, kas skaidri iezīmē problēmu sabiedrības līmenī. Lai to nesaskatītu ir jābūt aklam, stulbam vai vienkārši ļoti jāvēlas problēmas neredzēt, jo jādzīvo tak draudzīgi. Diemžēl ar draudzību parasti tiek saprasts, ka latviešiem jāpiekāpjas, jo citējot te vienu lietotāju
...jo spēcīgāk savas antipātijas izrādīs krievi.
06.10.2017 19:56 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
Un ar intelektu tam mazs sakars. Vienam pierasts ir no rītiem ēst omleti, citam - skriet rīta krosiņu. Kādam ierasts ir svinēt Pareizticīgo svētkus- tā ir viņa rutīna, tas dod viņam “māju” sajūtu, bērnības atmiņas un vnk sagādā prieku.

Pareizticīgiem svētkiem ar intelekta līmeni ir tieša saikne, aplams piemērs.
06.10.2017 20:06 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Es nerunāju par reliģiju. Tas bija piemērs rutīnai, sava veida tradīcijai, pie kuras pierasts iespējams no bērnības. Pareizticīgos svētkus var aizstāt ar peldi ziemas laikā ledus aukstā ūdenī, piemēram.
06.10.2017 20:11 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Twinmom, neviens nenoliedz, ka sabiedrībā ir problēmas, manuprāt. Esmu padzīvojusi Latvijā gana ilgi, lai redzētu, ka gan krievvalodīgie, gan latvieši būtībā ir vienlīdz naidīgi noskaņoti viens pret otru. Nav gluži tā, ka viena puse vairāk... Un abām pusēm ir savi iemesli un abām pusēm ir sava taisnība.
Par histēriju Hesburgerā man īsti nav ko komentēt... Neatbalstu, bet tomēr varu kaut kur arī saprast šo spīti. Ja pārceļ teorētiski viņa situāciju, piemēram, uz situāciju par adoptētu bērnu svešā ģimenē - visi sapratīs, kāpēc bērns protestē, kāpēc izpaužas bieži vien neloģiski un agresīvi. Tas nozīmē, ka viņš nejūtas pieņemts un iederīgs. Un tam ir pamats. Par maz mīlestības? Par maz tiesību? Par maz varbūt uzmanības un iejūtības?... Nu kaut kas uz to pusi... Krievi nejūtas pieņemti Latvijā, jo pat tad, kad viņi iemācās valodu pat labāk par pašiem latviešiem - vienalga paliek par baltajām vārnām un mūžīgi mūžos nesīs atbildību par vēstures kļūdām. Un arī latviešu nevēlēšanos “mīlēt” krievus var saprast... Un tā nu šis riņķa dancis turpinās... Es neredzu iespējas, ka tas kādreiz beigsies. Ja nu vienīgi kādi 400 gadi paies...
06.10.2017 20:22 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
Krievi nejūtas pieņemti Latvijā, jo pat tad, kad viņi iemācās valodu pat labāk par pašiem latviešiem - vienalga paliek par baltajām vārnām un mūžīgi mūžos nesīs atbildību par vēstures kļūdām. Un arī latviešu nevēlēšanos “mīlēt” krievus var saprast...

Labi atspoguļoji situāciju.
06.10.2017 20:30 |
 
Reitings 1912
Reģ: 13.05.2016
Pēc 400 gadiem tādi latvieši un latviešu valoda sen būs izmirusi :D
06.10.2017 20:48 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Peekaboo1, kas zin... :-P Varbūt latvieši vnk netic tam, cik spītīgi un sīvi ir?.. Nekur nav teikts, ka valoda noteikti izmirs. Drīzāk transformēsies, pa daļai aizņemoties vārdus no citām valodām, bet joprojām tiks saukta par “latviešu valodu”.
06.10.2017 21:06 |
 
Reitings 3897
Reģ: 01.01.2017
Wow, es tā normāli vakar ierakstīju savu viedokli diskusijā ka tā ir izpletusies uz vairākām lapām. Un spriežot pēc diskusijas “karstuma” līmeņa laikam daži virtuāli man ir pieskrūvējuši ragus un uz kakla ir uzlikuši birku ar vārdu “Sātans”. Skatos ka dažiem ir sakrājušies jautājumi, kuri arī tika adresēti tieši man.
.
Mani patīk dzīvot Latvijā, skaista daba, labs klimats, smukas meitenes un t.t. Runa bija par pavisam ko citu. Neons ir labi izdevies saprast un aprakstīt manas domas. Pamēģiniet padzīvot kādu laiku manā nelatvieša ādā un daudz ko sapratīsiet. Savādi, bet latvieši ik pa laikam uz mani “rada ar pirkstu” un saka ka es esmu “okupants”, “hujlo”, “urla”, “krievu čmošņiks” un t.t. Man atklāti norāda ka es neesmu latvietis(laikam uzrakstīts uz pieres), tāpēc viņi un latvieši mani nekad nepieņems(manus bērnus arī) un vispār esmu 2.šķiras cilvēks, kuram ir jākravā čemodānus un ir jābrauc uz Krieviju. Es nevienu neprovocēju, man to saka tāpat vien, lai es atceros savu “īsto” vietu sabidrībā. Atsevišķiem indivīdiem pat nepatīk ka es esmu pareizticīgais, jo es nesvinu katoļu Ziemassvētkus un tādā veidā parādu savu nelojalitāti valstij. Vai man ir pamats “cepties”? Domāju ka vismaz mazliet, bet tomēr ir.
.
Daži minēja ka krieviski apkalpot klientus nav obligāti un ir pat tāds likums. Jā zinu, ir likums, kurš aizliedz prasīt darba sludinājumos kādu citu valodu, kura nav valsts valoda. Pat likuma iztrādes stadijā bija skaidrs ka šo likumu būs viegli apiet ko tagad arī dara. Standarta situācija, kad cilvēks piesakas kādam darbam sludinājumam, viņam vēlāk zvana HR un aicina uz darba pārrunām, bet pasaka ka darba intervija daļēji vai pat uz 100% būs krievu valodā, jo to veiks vadītājs/-i, kurš ir no krievvalodīgās valsts un latviski pilnīgi neko nesaprot.
.
Kāpēc piemēram kafejnīcās vai veikalos es runāju krieviski? Ar valsts iestāžu pārstāvjiem es bez problēmām runāju latviski un necenšos komunicēt kādā citā valodā, jo saprotu ka valsts iestāžu darbiniekiem pamatā ir jāzina valsts valoda un neko vairāk. Šādiem darbiniekiem darba devējs bieži vien ir valsts un valsts skaidri definē savas darba prasības, kur tās pašas krievu valodas zināšanas nav obligātas. Pavisam cita situācija ir ar privātuzņēmumiem. Jā piemēram es redzu kādas kafejnīcas reklāmu krievu valodā un redzu tur vārdus “Добро пожаловать!”, tāpat zinu ka dotai iestādei darbiniekiem tiek prasītas krievu valodas zināšanas un reklāmas cena ir ielikta produktu cenā, es saprotu ka man ir tiesības būt apkalpotam krieviski. Faktiski sanāk ka es maksāju ne tikai par apkalpošanu un produktu, bet arī par apkalpošanu krievu valodā. Un ja darbinieki demonstratīvi man atsaka, tad man rodas loģisks jautājums kafejnīcas vadībai kāpēc reklamē arī krieviski, bet apkalpo tikai latviski. Un tiklīdz es šis te savas domas izklāstu kafejnīcas vadībai, tad darbinieki pēkšņi sāk atcerēties ne tikai latviešu valodu. Tāpat nevaru saprast to cilvēku loģiku, kuri piesakās vakancei, kur skaidri tiek minētas krievu valodas zināšanas, piekrīt darba kārtībai, paraksta darba līgumu un tad pēkšņi atsakās pildīt darba pienākumus. Sanāk ka cilvēks piekrīt spēles nosacījumiem, bet spēles laikā atsakās no šādiem nosacījumiem.
.
Tā arī neesmu sapratis kāpēc vārds “konflikts” visiem asociējās ar skaļu skandālu. Es nekad neesmu kliedzis sabiedrīskajās vietās uz personālu. Man ir pavisam citas metodes. Es uzrakstīšu sūdzību vadībai un piekodināšu ka izkontrolēšu, lai mani apkalpo tā kā to reklamē kompānija/firma/uzņēmums, nevis tā kā to domā darbinieks. Ar kliegšanu ir grūti ko panākt, rakstiska sūdzība ir daudz efektīgāks instruments. Bet tomēr es neesmu ļauns un šausmīgs, ja es redzu ka cilvēkam ir grūti komunicēt krieviski, tad ātri pārslēdzos uz latviešu valodu un turpinu runāt tālāk un nekādas sūdzības nerakstīšu. Ārpus darba katrs var kominicēt kā viņš vēlās, bet darbā tomēr ir cita situācija un savu “Es” darba laikā vajadzētu atstāt mājās.
06.10.2017 21:29 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Pamēģiniet padzīvot kādu laiku manā nelatvieša ādā un daudz ko sapratīsiet.

Nu, padzīvoju citā valstī, runāju angliski, ar to iztiku, jo to vairāk tur saprata, dažreiz arī pretī nezināja, bet viss tika atrisināts. Iedarbinu smadzenes un saprotu, ka, ja es tur pārvāktos, būtu tikai pašsaprotami, ka es apgūtu viņu valodu.
redzu tur vārdus “Добро пожаловать!”
Faktiski sanāk ka es maksāju ne tikai par apkalpošanu un produktu, bet arī par apkalpošanu krievu valodā.

Es uzrakstīšu sūdzību vadībai un piekodināšu ka izkontrolēšu, lai mani apkalpo tā kā to reklamē kompānija/firma/uzņēmums, nevis tā kā to domā darbinieks.

Are you joking? Tu domā, ka samaksā par to, lai apkalpotu tevi tādā valodā? Un uzraksti tagad nozīmēs to (kas domāti principā tūristiem, lai tos pievilinātu, būtu norādes), ka pieprasīsi un tad bojāsi nabaga cilvēciņam darbu, iespējams vienīgo, ko viņš tobrīd varējis darīt, rakstot kaut kādas stulbas sūdzības? Un tad vēl raksti, cik labs esi, taisni smiekli šoreiz. Un labāk palika, juties vairāk integrējies?
*
Un ķerties pie tā, ka latvieši paši nemākot perfekti, jo eksāmenu rezultāti nav 100% visiem? :D Nu ja nav vairs kā locīties, tad nav. Ziniet krievi arī un jebkuri savu dzimto valodu nezina 100% visi iedzīvotāju uz 10, tas varbūt kādam pārsteigums, bet nu tik ''glups'' salīdzinājums, kas pat nevar kalpot par argumentu sapņos.
06.10.2017 22:25 |
 
Reitings 2244
Reģ: 31.05.2017
:-D nu jau Duujaa
06.10.2017 22:36 |
 
Reitings 2244
Reģ: 31.05.2017
aprāvās teksts. Nu jau Tu bliez vaļā :-D.
06.10.2017 22:37 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Ārpus darba katrs var kominicēt kā viņš vēlās, bet darbā tomēr ir cita situācija un savu “Es” darba laikā vajadzētu atstāt mājās.

Šoreiz gan teikšu ļauni un mēģinu absurdizēt situāciju, kā šeit to viena puse naski dara, izmantojot tikai savas emocijas un piemetot kaut ko ārpus diskusijas loka - nu savā dzimtās tautības vidē, zemē vari būt un komunicēt, kā vēlies, bet tomēr, esot ārpus, savas krievu varas izpausmes vajadzētu atstāt tur, kur tai jābūt un neņemt to līdzi tur, kur tai nav vietas. (Nerunāju par kultūru, par to, kā ar mājiniekiem sazinās, kādā valodā labāk lasi vai skaties filmas u. c.).
Tīri vēsturiski jā, mums ir bijis jāpielāgojas visādām varām, sistēmām, slepus jāsvin sev svarīgie svētki, slepus jāuztur kultūra, mūsu būtība, raksturīgais, un tā arī mazā valsts ar mūsu cilvēkiem gadiem ir laipojusi, ko ienāk un izmanto visi, kuriem nav slinkums, jo daļa dzīvo padomju uzskatos un nepamana dažādu iemeslu dēļ, ka laiki ir mainījušies un apkārt notiek jauni procesi, kas aptaujās jau tagad ir iezīmējušies. Bet nu saskatīt, kas tur ir un izsecināt, ko tas nozīmē, kāda ir tā attīstība, ticu, visi nevar, ko arī apstiprina emociju pilni izsaukumi, neloģisms, kas ir normāli.
06.10.2017 22:38 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
KB-9, čau! :D :-)
06.10.2017 22:38 |
 
Reitings 2244
Reģ: 31.05.2017
Jā čau:-):-D vnk ienāku pa laikam, gribas padiskutēt un pasmieties tā čilam, bet nav kur.
06.10.2017 22:41 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits