Bērna pamatvaloda

 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
Vai kāda no Jums ir spērusi soli uz priekšu, izvēloties angļu valodu par bērna pamatvalodu? Kādas grūtības pastāv šādiem bērniem, dzīvojot Latvijā?
04.10.2017 10:36 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
Uzmetot aci komentāriem, var spriest, ka daudziem ir personības traucējumi. Tas ir audzināšanas klupakmens. Mūsdienu jaunieši aug veselīgākā vidē, tiem ir vairāk iespēju. Cilvēki ar nacionālām, reliģiozām jūtām, ar vēsturisko atmiņu, lēnām sapūs.
06.10.2017 13:08 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Nav pienākuma, tur jau tā lieta - kaut kāds standartizēts modelis, kā ielikts sludinājums to nenozīmē. :D
06.10.2017 13:11 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Jo vins ir Latvijā! Mans draugs ir itālis, kurš dzīvoja Latvijā. Vinš vienmēr centās runāt pēc iespējas vairāk latviski, lai gan zināšanas nebija spīdošas un tāpat nācās pāriet uz anglu valodu, bet varēja redzēt, ka apkārtējie novērtē. Vinam arī vieglāk ir runāt savā valodā, bet tāda neciena un spītība laika gaitā būtu tikai vina zaudējums.

Ja tu 35 gados atbrauc uz LV un sāc mācīties, tad ir citādi nekā, ja tu no bērnības runā ar visiem vienā valodā. Tad ir nedabiskuma sajūta pāriet uz citu valodu bez īpašas vajadzības. Re, xanax raksta šeit latviski, jo šis ir latviešu forums, bet ikdienā viņam ērtāk sazināties ir krieviski - un?
Iespējams, ka to nesaprast cilvēkiem, kuri ir auguši tīrā latviešu ģimenē. Es nekad dzīvē ar mammu un māsu nerunātu latviski (viņas labi zina latviešu valodu), jo man tas šķiet pretdabiski, lai kur mēs atrodamies - Latvijā vai citur. Un es nekad nerunāšu ar tēti krieviski pat ja atrodamies valstī, kur runā krievu valodā. Tāpat, ja esmu kafejnīcā ar mammu un māsu, man nav problēmas ne runāt latviski, ne runāt krieviski ar personālu, tas notiek pēc mana noskaņojuma. Acīmredzot pieraduma spēku ir grūti saprast cilvēkiem, kas ar visiem vienmēr runājuši vienā valodā.
06.10.2017 13:11 |
 
Reitings 413
Reģ: 29.05.2016
Ir pat valsts iestādes, kuras pieprasa krievu valodas zināšanas, piemēram:
http://nra.lv/latvija/188058-pmlp-drikst-prasit-krievu-valodas-zinasanas.htm
Te kāds teica, ka nav likumā atļauts pieprasīt krievu valodu. Ir gan, ja tam ir pamatojums, tas parasti gadījumos, kad atbilde ir vairāk par parasto "labdien". Apkalpojošā sfērā darba devējs drīkst pieprasīt valodas un tas ir likumīgi, tāpēc par šo te ir bēzjēdzīgi strīdēties, lai kā tas nebūtu sāpīgi no patriotisma viedokļa.
.
Par tēmu runājot, ir iespējams arī angļu valodā, taču pie noteikuma, ka ar bērnu runā kvalitatīvā līmenī, ka arī radinieki ar viņu runās angļu valodā, attiecīgi dārziņš, vide, draugi, skola, ģimenes ārsts (privātie?), jūsu draugi, TV, filmas, multenes visas noregulētas uz angļu valodu (lattelecom ir tāda iespēja). Krievu valodā šajā ziņā vairāk iespēju, ko redzam arī realitātē, ka bērns var izaugt šeit un pat nezināt latviešu valodu, jo šī vide viņiem nav mākslīgi izveidota, taču angļu valodas gadījumā, tad būtu mākslīgi jāveido vide, jo pat nezinu, kur Rīgā dzīvotu daudz angļu valodā runājošo. Kas meklē, tas atrod. Bet primārais ir pašiem labi zināt šo valodu, jo jūsu ieliktais būs pamats visam pārējam.
06.10.2017 13:12 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Nav pienākuma, tur jau tā lieta - kaut kāds standartizēts modelis, kā ielikts sludinājums to nenozīmē

Vēlreiz atkārtošos - sludinājumā nav rakstīts, ka jāpārvalda angļu valoda, tā kā nē, nav standartizēts 3 valodu komplekts.
Turklāt, ja tas ir rakstīts darba aprakstā, tad tas ir pienākums. Tālāk jau tu vari domāt, ko gribi, bet domāju, ka Hesīša vadība nebūtu priecīga, ka izvērstos skandāls, jo patriote atsakās runāt krieviski.
06.10.2017 13:13 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Turpinot par to pieraduma spēku, neredzu jēgu sevi lauzt un kafejnīcā esot ar mammu, māsu runāt pēkšņi latviski, jo kādai patriotei krievu valoda krīt uz nerviem. Man tieši šķiet skaisti saglabāt daļu no savas identitātes, kura jau tā ir ļoti latviskojusies, bet tieši tāpēc saviem bērniem mācīšu abas valodas (pagaidām izskatās, ka būšu latviskais vecāks, bet mans draugs - krieviskais, jo viņam labāk krieviski runājas). :D
06.10.2017 13:15 |
 
Reitings 1912
Reģ: 13.05.2016
Kā krievi zina, ka personālam jāzina krievu valodu? Tāpēc, ka tas pašsaprotami

Nu par to jau arī runāju...tas ka krievi to uztver kā pašsaprotamu...tā ir necieņa, saki ko gribi ;)
06.10.2017 13:16 |
 
Reitings 760
Reģ: 26.07.2017
Bet kāpēc xanaxam jārunā latviski, ja viņam ērtāk runāt ir krieviski? Viņš prot runāt latviski, nav no tiem, kas dzīvo un neprot valsts valodu, bet viņam ir ērtāk runāt krieviski. Kādēļ viņam jārunā latviski, ja viņš var runāt krieviski?
Tu principā izveidoji trīs teikumus vienkārši mainot vārdus vietām. :D

Kā krievi zina, ka personālam jāzina krievu valodu? Tāpēc, ka tas pašsaprotami un nav tā kā man jāmeklē katrs sludinājums, taču par Hesīti - lūk pierādījums jums bija.
Esmu strādājusi iestādē, kur vadība uzstāja, lai ar krieviem runāju latviski. Jā, tā bija klientu apkalpošana. Neviens gan vadībai nesūdzējās, bet augstprātība un neizpratne kā es varu runāt latviski ar krieviem bija ļoti manāma, nereti dabūju dzirdēt piezīmes. Tā, lūk, dienu dienā sazinoties ar šiem Latvijas apbižotajiem ir izveidojies priekšstats par situāciju.
Jā, darba devējs var pieprasīt, lai darbinieks prastu un izmantotu krievu valodu, tur nav divu domu, bet klients nevar zināt vai šāds nosacījums pastāv, tomēr kā jau redzams pēc petunijayyy teiktā, krieviem šķiet pašsaprotami, ka ar viņiem jārunā krieviski, jo viņiem tā esot ērtāk, pat ja ļoti labi pārzina latviešu valodu. Nesaprotu, kāpēc poļi UK nepieprasa, lai ar viņiem runā poliski, viņu tur ir ļoti daudz. Laikam jau šis viss notiek tāpēc, ka latvieši ir mīkstie, kas savlaicīgi nespēja novilkt robežas un visvarenie krievi labi iedzīvojušies uz latviešu ņuņņismu.
06.10.2017 13:29 |
 
Reitings 760
Reģ: 26.07.2017
Uzmetot aci komentāriem, var spriest, ka daudziem ir personības traucējumi. Tas ir audzināšanas klupakmens. Mūsdienu jaunieši aug veselīgākā vidē, tiem ir vairāk iespēju. Cilvēki ar nacionālām, reliģiozām jūtām, ar vēsturisko atmiņu, lēnām sapūs.
Vairāk iespēju nav viennozīmīgi pozitīvi. Cilvēki, kuriem viss ir pieejams, sasniedzams, kļūst slinki.
06.10.2017 13:33 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Tu principā izveidoji trīs teikumus vienkārši mainot vārdus vietām.

Apdomāju iespēju iet politikā, trenēju savas iemaņas runāt. :D :D
06.10.2017 13:34 |
 
Reitings 760
Reģ: 26.07.2017
Iesaku paskatīties Lemberga runas. Uz jautājumiem neatbild, runā par ko citu, pasaka daudz un reizē neko. :D
06.10.2017 13:35 |
 
Reitings 969
Reģ: 21.08.2016
Ha, es arī visu bērnību runāju latviski un ar vecākiem, draugiem un radiem vēl aizvien turpinu, bet dzīvoju citur un man pat prātā nenāk runāt latviski ar apkalpojošo personālu, pat ne angliski, bet valsts valodā. Ja esmu ar draugu un kādu no saviem latviešu draugiem vai radiem, mēs visi runājam angliski, jo ko gan mēs iegūsim spītīgi turoties pie dzimtās valodas?
Es jau minēju, esmu atvērta valodu jautājumā, bet nespēju saprast, kāpēc ir jāpieturās pie mulkīga principa un jātaisa skandāli, kad nav problēmu pateikt - sveiki, man vienu kafiju vai vismaz jauku dienu novēlēt valsts valodā.
06.10.2017 13:38 |
 
Reitings 760
Reģ: 26.07.2017
Šis būs mazliet off topic, bet tomēr kaut kādā mērā saistīts ar visu šo kutelīgo tēmu. Man bija paziņa, kas mācījās krievu pamatskolā un latviešu valodu sāka mācīties tikai iestājoties latviešu vidusskolā. Kad iepazināmies, viņa neprata pateikt visvienkāršākās frāzes, bet redzēju un novērtēju viņas centību un ieinteresētību mācīties šo valodu. Mēs nekad nerunājām par politiskām tēmām, bet pēc pāris gadu pazīšanās saruna līdz tam nemanāmi aizgāja. Es biju šokēta par faktiem, kādi viņai krievu skolā tika mācīti. Ļoti prokrieviski noskaņoti. Viņa ar visu sirdi ticēja, ka PSRS bijusi burvīga sistēma un viņi 90. gadu sākumā esot atbrīvojuši tagadējās bijušās PSRS bloka valstis. Viņa lepojās arī par uzvaru pār nacistisko Vāciju un uzskatīja, ka tā ir atbrīvojusi Latviju no tās nagiem. Tas ir visai interesanti, jo kas gan tā par atbrīvošanu, ja vietā stājas ne mazāk destruktīva, degradējoša vara? Pamatdoma manis teiktajā, protams, tā, kāpēc atsevišķi skolotāji stipri novirzās no mācību vielas?
06.10.2017 13:57 |
 
Reitings 2478
Reģ: 03.11.2016
O, paskat kā diskusija attīstījusies. :D
Jā, darba sludinājumos prasa gan angļu, gan krievu valodu. Bet tas uzreiz nenozīmē, ka dabiniekiem ir pienākums sarunāties ar klientiem šajās valodās. Tajā pašā šeit jau pieminētajā Hesītī ņem darbiniekus bez krievu valodas zināšanām, un klients var darīt ko vien vēlas, bet ja darbinieks nezin krievu valodu, nu tad nezin. Viņu pienākums ir apkalpot, nevis apkalpot darba sludinājumā norādītajās valodās. Un viņi to spēj arī, ja pie viņiem ienāktu spānis, kurš neprastu ne latviešu, ne angļu, ne krievu valodu.
Latvijā strādājot bez krievu valosas zināsānām, man nav nācies sastapties ne ar kādām negācijām no cilvēku puses, tikai dēļ tā ,ka nemāku krievu valodu. Ir nācies apkalpot tūristus no kreivijas, kas tiešām nesaprot latviešu valodu nemaz. Bet ja es nezinu krievu valodu, nu es nevaru nez no kurienes izvilkt tās zināšanas. Bet tas neliedz kaut kā mums vienam otru saprast, un abi esam apmierināti. Tā pat, polijā viesmīle neprata angļu valodu, nu neko, kaut kā viena otru sapratām, un es tiku pie tā ko gribēju.
---
Breivik, man vēstures skolotāja arī mēdza novirzīties no tēmas. Nu cik nu novīrzīties, ja tēma ir 2. pasaules karš, tad par to viņa arī stāstīja. Tikai stāstīja daudz vairāk par to, kas minēts mācību grāmatā. Rādija arī papildus materiālus. Un es biju pateicīga par to, jo to kas rakstīts grāmatā, es pati mājās varu izasīt. Atšķirība tā, ka viņa ieturēja neitrālu nostāju, ļaujot mums katram pašam izvērtēt to, kas tad notika. Neuzspiežot savu viedokli par to, vai PSRS bija laba vai slikta.
06.10.2017 14:12 |
 
Reitings 1912
Reģ: 13.05.2016
Breivik pilnīgi izteica manas domas....
Un kāpēc lai vispār kkādā hesītī izceltos dēļ tā skandāls? Vai tu trako un lamājies sauc vadību ja viesmīlis ar tevi nerunā krieviski vai nesaprot?
Ai reāli apnika jau šitā diskusija...jēga nekāda, paldies dievam man ar krievu valodu saistības nekādas un ari negribu atklāti sakot. Neesmu krievu nīdēja nepārprotiet :D bet cik daudz esmu ceļojusi un iepazinusi citas kultūras..krievi sajūsmu neizraisa nekur nevienam :) diez kāpēc
06.10.2017 14:33 |
 
Reitings 13628
Reģ: 29.01.2009
Nākamreiz, kad Rimi pārdevēja nesapratīs, cik vistas filejas man vajag, jo pat tik daudz nepārzina latviešu valodu, laikam tiešām jātaisa tracis, citādi, kā arī šai diskusijā redzam, krievi bija un arī plāno palikt nekaunīgi un necienīt latviešus un valsti, kurā dzīvo.
--
Londonas lielveikalā redzēju, kā krievi skandalēja, ka pārdevēja nesaprot, ko viņiem no viņas vajag, tā ka tas pasaules nabas sindroms daļai ir asinīs.
06.10.2017 14:44 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Breivik pilnīgi izteica manas domas....
Un kāpēc lai vispār kkādā hesītī izceltos dēļ tā skandāls? Vai tu trako un lamājies sauc vadību ja viesmīlis ar tevi nerunā krieviski vai nesaprot?
Ai reāli apnika jau šitā diskusija...jēga nekāda, paldies dievam man ar krievu valodu saistības nekādas un ari negribu atklāti sakot. Neesmu krievu nīdēja nepārprotiet bet cik daudz esmu ceļojusi un iepazinusi citas kultūras..krievi sajūsmu neizraisa nekur nevienam diez kāpēc

Tev jāsaprot, ka krieviski runā ne tikai Krievijas iedzīvotāji un Latvijā dzīvojošie cilvēku ar krievu izcelsmi, bet liela daļa bijušo PSRS valstu, tostarp ukraiņi, baltkrievi un citi, bet ukraiņi pašlaik vairums ir visai naidīgā noskaņojumā pret daudzu krievu domāšanu, kas jau raisa atšķirības kultūrā un politikā. Tu visus slāvus samet vienā maisā, bet - cik ironiski, ka ārzemēs, kaut tai pašā UK, tevi samet vienā maisā ar slāviem (krieviem, poļiem utt.). Ļoti daudziem ārzemēs vārds "Latvija" ne ar ko dižu neasociējas kā vien kaimiņvalstīm - Lietuvu, Krieviju.
06.10.2017 14:49 |
 
Reitings 760
Reģ: 26.07.2017
Londonas lielveikalā redzēju, kā krievi skandalēja, ka pārdevēja nesaprot, ko viņiem no viņas vajag, tā ka tas pasaules nabas sindroms daļai ir asinīs.
Arī esmu ne mazums šādu gadījumu dzirdējusi. Par pasaules nabas sindromu trāpīji desmitniekā. :D
06.10.2017 14:59 |
 
Reitings 1912
Reģ: 13.05.2016
Da labi kāds sakars vispār tagad ukrainis vai kas...te runa iet par valodu, pie dirsas no kura pasaules gala esi, dzīvo Latvijā tad ari runā latviski, nevis pieprasi un uztver kā pašsaprotamu ka ar tevi runās "tavā" valodā.
06.10.2017 15:52 |
 
Reitings 1912
Reģ: 13.05.2016
Piebildīšu ka es runāju par valodu sabiedriskā telpā...ar savu māsu brāli omu runā kaut ķīniski uz ielas vai vienalga kur, bet pieprasīt to no nepazīstamiem cilvēkiem, kaut vai tā paša viesmīļi, jo redz tev tā ir ērtāk ir pilnīgs sviests :)
06.10.2017 15:58 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits