Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Bērna pamatvaloda

 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
Vai kāda no Jums ir spērusi soli uz priekšu, izvēloties angļu valodu par bērna pamatvalodu? Kādas grūtības pastāv šādiem bērniem, dzīvojot Latvijā?
04.10.2017 10:36 |
 
10 gadi
Reitings 2594
Reģ: 08.03.2013
Dzīvojot Latvijā vēlies, lai bērns apgūtu angļu valodu kā itkā dzimto?
04.10.2017 10:44 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
Dzīvojot Latvijā vēlies, lai bērns apgūtu angļu valodu kā itkā dzimto?

Interesē atbides uz jautājumiem, nevis Tava dzelžainā loģika.
04.10.2017 10:51 |
 
Reitings 381
Reģ: 20.04.2016
Dzīvojot Latvijā vēlies, lai bērns apgūtu angļu valodu kā itkā dzimto?

Interesē atbides uz jautājumiem, nevis Tava dzelžainā loģika.

Manuprāt, diezgan pamatots jautājums, lai attīstītu diskusiju.
Ļoti daudz izšķir tas vai abi esat latvieši un dzīvojat ārzemēs, kur angļu valoda ir nepieciešama bērna asimilācijai sabiedrībā, vai arī dzīvojat Latvijā un gribat, lai bērna pirmā valoda būtu angļu, kas izmantota tiks vien ar vecākiem, bet tai nebūs pielietojuma ārpus mājas.
04.10.2017 11:17 |
 
Reitings 53
Reģ: 30.09.2017

Vai kāda no Jums ir spērusi soli uz priekšu, izvēloties angļu valodu par bērna pamatvalodu? Kādas grūtības pastāv šādiem bērniem, dzīvojot Latvijā?

Nu piemēram tas, ka visi bērni runās latviski, bet tas bērns angliski. Grūtības? Kāda jēga mācīt bērnam pamatvalodu angļu, ja var iemācīt to kā otro valodu? Nu nezinu.
04.10.2017 11:17 |
 
Reitings 53
Reģ: 30.09.2017
Ja protams nav kā jēgas nosauktajiem piemēriem, ka dzīvojat ārzemēs vai kāds no jums runā angliski.
04.10.2017 11:19 |
 
Reitings 1267
Reģ: 30.08.2013
Man pazīstama latviešu angļu val. Pasniedzēja savai meitai sākumā iemācīja angļu valodu. Latviešu valodu dārziņā apguva bez problēmām. Nu gan latviešu valodu zin labāk, jo tomēr ikdienā ar to biežāk saskaras, bet arī angliski runā tekoši.
04.10.2017 11:39 |
 
Reitings 648
Reģ: 18.01.2010
Ja viens no vecākiem runās Angliski, otrs vai ģimene Latviski, viss būs čiki. Tik tas, kurš runās Angliski, lai pie tā arī pieturās, ieteicams nemixēt un nejaukt, lai bērnam arī nejūk :-)
04.10.2017 11:43 |
 
Reitings 89
Reģ: 16.01.2011
Pilnīgi un absolūti neredzu jēgu bērnam LV "uzstādīt" kā pamatvalodu angļu valodu. Kāpēc? Nu kautvai ikdiena elementārā,skola utt. Nesanāks to tā izmantot kā vēlies. Mācīt gan viņu noteikti vajag.
No savas bērnības pieredzes varu teikt - man mamma mācīja 2 valodas uzreiz. Līdz 10 iemācījos skaitīt vispirms angliski. Bet primārā vienmēr bija latviešu. Skolas gadi pagāja ar angļu valodu vienkāršāki par vienkāršu, viss uzdotais šķita pašsaprotami. Daudz lasīju un skatījos TV materiālus angļu valodā. Pašmācības ceļā apguvu ļoti daudz tēmas. Īstais valodas pielietojums un vajadzība pēc tās nāk tīņa gados, kad sāc vairāk saprast, ceļot, iepazīt ārpasauli un apmeklēt angliski runājošās valstis, un nav nekādas valodas barjeras, kas savukārt paver plašas perspektīvas pēcāk.
Ja dzīvo ārpus LV, tad jā, visādi citādi tā var būt tikai spēcīga pievienotā vērtība, ko izmantot vēlāk, kā jebkura cita valoda. :)
04.10.2017 11:51 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Esmu lasījusi vairākus rakstus par ASV veiktiem pētījumiem, kad Hispanic, ķīniešu u.c. ģimenes, kurās ABIEM vecākiem angļu NAV dzimtā valoda, labu gribot izvēlās savā ģimenē kā pamatvalodu, t.i., bērna "dzimto" valodu, lietot angļu. Rezultāts - bērns runā samērā jocīgā, neautentiskā angļu valodā, un to bērnudārzs un skola (t.i., angliska vide ārpus mājas) risina tikai daļēji. Tikmēr viņu kaimiņu bērni, kas mājas/sabiedrība līmenī aug bilingvāli, rezultātā dzimtās valodas līmenī prot abas valodas.
.
Ja vismaz vienam no vecakiem tā nav dzimtā valoda, es baigi nerautos uz šādu variantu. Bet nezinot tavu konkrēto situāciju ģimenē/vidē, grūti ieteikt.
.
Latvijā ir ierasta prakse, kad bērni no krievu ģimenēm iet latviski runājošās bērnudārza grupiņās, attiecīgi, nebūtu bērnam problēmu dārziņā/skolā, ja nu kas, ir arī (dārgas) skolas un bērnudārzi, kur pamatvaloda ir angļu.
04.10.2017 11:59 |
 
Reitings 73
Reģ: 15.05.2017
Ja nav kāds aktuāls iemesls (kā te dažus uzskaitīja), tad nekad nesapratīšu šos "kārklu vāciešus".
04.10.2017 12:02 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Pati uzaugu bilingvālā ģimenē un esmu absolūti par to, lai bērns no mazotnes apgūst vismaz 2 valodas dzimtās valodas līmenī, godīgi sakot, es nemaz nespēju iztēloties, kā var augt, zinot tikai vienu valodu. Ja man būtu bērni, censtos vienlaicīgi mācīt 3 valodas, nebūtu tādas "pamatvalodas". Bet vispār par to, ka pamatvaloda ir vienmēr un tikai pēc tam nāk tā otra - tās ir muļķības, man nebija vienas pamatvalodas. Lai gan mamma ar mani runā krieviski, brīdī, kad visaktīvāk attīstās valoda (2,5-5gadi), ar mani visvairāk darbojās vecmamma, latviete, bet ar vecākiem es tai pat laikā runāju krieviski.
04.10.2017 12:04 |
 
Reitings 2478
Reģ: 03.11.2016
Bērni valodas apgūst ļoti ātri, neatkarīgi no tā vai vispirms iemācīsies vienu, un tad otru, vai abas reizē. Nav viens pareizais variants. Būs bērni, kas bez problēmām iemācīsies 3 valodas vienlaicīgi. Būs bērni, kuriem 2 būs par daudz, un viņš apjuks, var noslēgties un nerunāt.
Kas domāts ar šo - pamatvaloda. Valoda, kādā mājās vecāki ar bērnu runās?
04.10.2017 12:17 |
 
Reitings 2062
Reģ: 31.10.2015
Kāpēc nevarētu mācīt uzreiz 2 ? Bērns tās uzsūks vienlīdz vienādi . Un tiem , kas saka , ka angļu valodai ārpus mājas nebūs jēgas , laikam ir kādi aprobežoti cilvēki . Tieši otrādāk , latviešu valodai perspektīvā nav nozīmes , tikai tik vien cik skolā labas atzīmes pelnīt un komunikācijā valsts valodā , jo šis jautājums latviešiem ir slimīgi nozīmīgs . Ārpus Latvijas un pat Latvijas darba tirgū visur angļu valodu prasa ļoti labā līmenī . Piedodiet , bet Latvijā ārkārtīgi maz cilvēku zin angļu valodu tādā līmenī kā citviet Eiropā , kur pamatvaloda ir cita , ne angļu , bet tur angļu valodas līmenis cilvēkiem ir krietni vien augstāks , ka nav problēmu studēt kādās Kembridžas universitātēs .
04.10.2017 12:21 |
 
10 gadi
Reitings 2594
Reģ: 08.03.2013

Interesē atbides uz jautājumiem, nevis Tava dzelžainā loģika.

Uzdevu, lai saprastu vai tiešām tā ir un tad runātu tālāk atkarībā no Tavas atbildes.
04.10.2017 12:23 |
 
Reitings 2337
Reģ: 14.07.2014
Uzskatu, ka par pamatvalodu būtu jāmāca tās valsts valoda, kurā ģimene dzīvo. Latvijā gan par pamatvalodam uzskatu latviešu UN krievu. Angļu valodu tagad jau bērnu dārzos piedāvā mācīties, kas arī ir gana agri un efektīvi, tāpēc, manuprāt, Latvijā dzīvojošai ģimenei bērnam angļu kā pamatvalodu beviset nav īsti jēgas - tā atnāks tāpat.
04.10.2017 12:24 |
 
Reitings 760
Reģ: 26.07.2017
Uzskatu, ka par pamatvalodu būtu jāmāca tās valsts valoda, kurā ģimene dzīvo.

Latvijā gan par pamatvalodam uzskatu latviešu UN krievu.
Brīnišķīgi.
04.10.2017 12:43 |
 
Reitings 2337
Reģ: 14.07.2014
Breivik
Sarkasms?
*
Man par pamatvalodām iemācīja abas. Nav neviena paša mīnusa šajā faktā. Tas man ne reizi nav traucējis, bet simtiem reižu bijis priekšrocība. Kā arī ir vēljoprojām priekšrocība, kaut es pat neatrodos Latvijā. Tāpēc pārspīlētais nacionālisms un uzskats "Latvijā tikai latviešu valodu", manuprāt, bērna iespējas tikai ierobežo; neredzu nevienu iemeslu ko tādu bērnam nodarīt.
04.10.2017 12:46 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Ieva294, tavs teksts vienkārši bija neloģisks. Valsts valoda šeit nav krievu, tā kā pie šī punkta var norādīt tikai latviešu. Tā kā angļu valodai ir daudz lielāks pielietojums kā krievu, tad arī īpatnēja izvēle.
04.10.2017 12:50 |
 
Reitings 381
Reģ: 20.04.2016
Piedodiet , bet Latvijā ārkārtīgi maz cilvēku zin angļu valodu tādā līmenī kā citviet Eiropā , kur pamatvaloda ir cita , ne angļu , bet tur angļu valodas līmenis cilvēkiem ir krietni vien augstāks , ka nav problēmu studēt kādās Kembridžas universitātēs .

Padomju laikos un 90tajos dzimušajiem varbūt angļu valoda arī sagādā problēmas, jo ar to nebija nekādas saskares, izņemot tās pāris angļu valodas stundas nedēļā, bet tagadējiem padsmitgadniekiem un jaunākiem angļu valoda ir gandrīz kā dzimtā ar visu to, ka neviens viņus speciāli nav mācījis un viņu vecāki šīs valodas nepārzina tik labi, lai iemācītu.
Mūsu paaudze, iespējams, ir pēdējā, kura saskaras ar grūtībām komunicēt angliski (un ar visu to, es tāpat zinu ļoooooti maz cilvēku, kuriem ar angļu valodu būtu problēmas).
Ejot uz pameitas semestra noslēguma svinīgajiem, kad izceļ skolēnus ar labākajām sekmēm, gandrīz visus skolēnus katrā klasē uzslavē par izcilām sekmēm angļu valodā un tas nav ne skolas, ne skolotāju, ne vecāku nopelns. Tas ir mūsdienu interneta globalizācijas nopelns, jo, būsim reāli, dzīves viņiem notiek internetā un internetā viss lielākoties notiek angliski. Visas jauniešu autoritātes tumblr, snapchatos un citos jauniešiem aktuālos sociālajos tīklos ir no ārzemēm, tāpat jauniešiem populārie youtuberi runā angliski, viņi paši draudzējas globāli, viņi mierīgi skatās filmas, spēlē spēles angļu valodā, utt. Līdz ar to, Tev nav pamata pārdzīvot.
Un, jājautā - vai esi bijusi Itālijā, Francijā, Spānijā vai citās valstīs, kur pamatvaloda nav angļu, ārpus tūristu vietām? Ja jā, tad Tev noteikti jābūt pamanījušai, cik maz cilvēku spēj komunicēt angliski. Ja aizbrauc uz ārzemēm, bet angliski runā viesnīcā, muzejā, apskates objekta apkārtnē, kur ir citi angliski komunicējošie tūristi vai suvenīru bodē, tad nav pamata uzskatīt, ka tur esošo cilvēku spēja runāt angliski, attiecas uz visu valsti kopumā.
04.10.2017 12:55 |
 
Reitings 2746
Reģ: 03.02.2015
Nu ja gimenē nevienam anglu nav dzimtā, tad baigo jēgu kā pamatvalodu anglu likt neredzu. Vispār nesaprotu to mēgināšanu tan sīkajam iemācīt kādu nedzimto valodu pirms skolas. Ir taču tik daudz ko mācīties. Un nav jau tā, ka sāks skolā iet, tā būs par vēlu zubrīt valodas. Es vispār krievu iemācījos tikai 18 gados, bet sākot iet skolā zināju rikai latviešu. Skolas laikā mācījos anglu un cācu, paralēli gāju mācīties spānu.
04.10.2017 12:56 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits