Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Vai Lielās Piektdienas atzīmēšana Latvijā sevi attaisno?

 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Labdien Lielajā Piektdienā! Šī diena tiek atzīmēta sakarā ar Jēzus sišanu krustā pirms aptuveni 2 tūkstošiem gadu. Par viņa piesišanu pie krusta neprātā nobalsoja pati tauta, taču līdz ar šo faktu un augšāmcelšanos Jēzus izpildīja vienu no savām galvenajām misijām Zemes virsū: vedināja cilvēkus būt vienotiem un nedarīt viens otram pāri. Tāpēc šī diena būtu jāatzīmē ar klusu piemiņu un pārdomām par savu rīcību un attieksmi pret citiem cilvēkiem. Kā oficiāla brīvdiena tā ir tikai tajās valstīs vai to reģionos, kur dominē protestantisms (tai skaitā luterānisms). Arī Latvijā šī ir brīvdiena, taču liela daļa tautas to, tāpat kā arī dažus citus svētkus, atzīmē diezgan neatbilstošā veidā, piem., dzerstoties pa Vecrīgas krogiem un pavisam aizmirstot, kādā sakarībā šī piemiņas diena ir. Tāpēc mans jautājums: kāds ir jūsu viedoklis par šāda veida atzīmēšanu, kas ir galīgā pretrunā ar pašu piemiņas dienas būtību? Un kā jūs atzīmējat šo dienu? (Ar nolūku šo dienu nesaucu par svētku dienu, jo šis termins ietver sevī pavisam citu jēgu.)
25.03.2016 10:17 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
Arī Ziemassvētki ir sataisīti par komercionāliem svētkiem, reti kurš aizdomājas, ka tajā dienā piedzima Jēzus bērniņš, tāpat arī Lieldienas asociē ar kaut ko pavisam citu. Godīgi sakot, es neesmu ļoti ticīga, tāpēc arī man Lieldienas asociējas ar olu ripināšanu, pavasara klātesību, nevis ar Jēzus atdzimšanu.
25.03.2016 10:19 |
 
10 gadi
Reitings 2594
Reģ: 08.03.2013
Godīgi sakot, es neesmu ļoti ticīga, tāpēc arī man Lieldienas asociējas ar olu ripināšanu, pavasara klātesību, nevis ar Jēzus atdzimšanu.
25.03.2016 10:23 |
 
Reitings 3533
Reģ: 27.01.2014
Es gan šos svētkos ievēroju, vismaz man tas ir pārdomu brīdis.
Gavēt tās 40 dienas negavēju, bet Lielajā piektdienā gan gaļu neēdu, tāpat uz baznīcu arī aizeju.
Katrs uztver to kā vēlās, man ir vienalga, ja kāds grib dzert, tusēt, katra paša izvēle. Uzspiest visiem ticēt un pārdomāt, kas īsti ir lielā piektdiena būtu muļķīgi.
25.03.2016 10:24 |
 
Reitings 1197
Reģ: 23.03.2012
neesmu reliģioza, valsts man piešķir brīvdienu, kāpēc lai es neietu uz Vecrīgu?
25.03.2016 10:25 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Katrs uztver to kā vēlās, man ir vienalga, ja kāds grib dzert, tusēt, katra paša izvēle. Uzspiest visiem ticēt un pārdomāt, kas īsti ir lielā piektdiena būtu muļķīgi.
Pēc idejas, viņi negodīgi izmanto viņiem piešķirto brīvdienu. Bet es jau saprotu, ka viņiem nav citu ideju, kā aizpildīt šo laiku.
25.03.2016 10:30 |
 
Reitings 3533
Reģ: 27.01.2014
neesmu reliģioza, valsts man piešķir brīvdienu, kāpēc lai es neietu uz Vecrīgu?

Tieši tā! Katrs izmanto brīvdienu pēc saviem ieskatiem un vajadzībām :)
25.03.2016 10:31 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
Kā tas ir - negodīgi? Vai tad kaut kur ir noteikts, kā būtu godīgi izmantot šo brīvdienu? Manuprāt, Tu pašlaik aicini visus sākt palikt ļoti reliģioziem un atcerēties šo svētku būtību, bet tas neizdosies. Ne visi tādi ir, ne visi atteiksies no olu krāsošanas un tusiņa tāpēc, ka kāds cits uzskata to par pareizo rīcību.
25.03.2016 10:31 |
 
10 gadi
Reitings 2594
Reģ: 08.03.2013
Ja jau tu esi šai lietai pievērsies tā nopietni, tad lūdzu izskaidro vienu lietu man. Kāpēc katru gadu lieldienas iekrīt citos datumos, bet Ziemassvētki, kad Jēzus Kristus dzimis ir noteiktā datumā katru gadu?
25.03.2016 10:35 |
 
Reitings 3533
Reģ: 27.01.2014
Pēc idejas, viņi negodīgi izmanto viņiem piešķirto brīvdienu

Godīgi vai negodīgi, kāpēc iespringsti par citiem?
Mēs katrs esam savādāks un katrs tic tam kam vēlās.
25.03.2016 10:37 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Tieši tā! Katrs izmanto brīvdienu pēc saviem ieskatiem un vajadzībām
Atšķirībā no dažām labām sagrozītām dažādu reliģiju vai to konfesiju idejām, Dievs cilvēkam it neko neuzspiež. Tā patiešām ir katra cilvēka brīva izvēle. Tikai jautājums: vai no tās izvēles kāds necietīs, g.k., paši?
25.03.2016 10:43 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
Nē, kaut kā neesmu jutusi, ka ciestu. Kā mēs varam ciest par kaut ko, par ko īsti nedomājam? Drīzāk varētu ciest tie, kuri pārāk daudz domā, ko citi dara.
25.03.2016 10:45 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
Mēs dzīvojam valstī, kura ir atdalīta no baznīcas, mūsu pienākums nav pavadīt šo dienu tā, kā kāds cits to uzskatītu par pareizu. Mums nav dotas nekādas vadlīnijas, rīkojumi vai jebkādi citi piespiedu rakstura norādījumi.
25.03.2016 10:47 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Kāpēc katru gadu lieldienas iekrīt citos datumos, bet Ziemassvētki, kad Jēzus Kristus dzimis ir noteiktā datumā katru gadu?
Tas ir tikai pieņēmums, ka Jēzus dzimis 24. vai 25. decembrī. Pētījumi liecina, ka viņš, visticamāk, dzimis kaut kad rudenī. Savukārt, Lieldienas tiek svinētas pirmajā svētdienā pēc pilnmēness, kurš, savukārt, ir pirmais kopš astronomiskā pavasara iestāšanās. Šādi nosprausts laiks tēlaini attēlo situāciju, kāda bija pirms Jēzus sišanas krustā: naktī no ceturtdienas uz piektdienu bija pirmais pilnais mēness kopš astronomiskā pavasara sākuma. Tomēr šī kārtula ne vienmēr tiek precīzi ievērota, piem., 1998. gadā tur kaut kas bija sagrozīts. Un arī nav noteikts, pēc kuras laika joslas tiek noteikta svētdiena un kā tai jāmijiedarbojas ar mēness pilnās fāzes brīdi. To visu, vienkārši, nosaka Vatikāns.
25.03.2016 10:57 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Nē, kaut kā neesmu jutusi, ka ciestu. Kā mēs varam ciest par kaut ko, par ko īsti nedomājam?
Dzērājs jaunībā pļēguro un nedomā, kas būs tālāk. Beigās viņam ir izjukusi ģimene un sačakarēta veselība.

Drīzāk varētu ciest tie, kuri pārāk daudz domā, ko citi dara.
Tad jau labāk jautāt, vai var ciest no lielas domāšanas vispār? Vispār jau var, ja neatpūšas.
25.03.2016 11:03 |
 
Reitings 10987
Reģ: 12.07.2010
ticibu uzspiest nevar , taa ir katra pasa izvele. uz baznicu aizeju lieldienas un ziemassvetkos. neesmu iksvetdienas gajeja, bet vecaki ir vairak religiozi. ta vienkarsi ir pienemts,ka svetkus svinam ejot uz dievkalpojumien. gaveni neieturu, galu edu, bet minimali.
25.03.2016 11:04 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
gaveni neieturu, galu edu, bet minimali.
Gavēnis un gaļas neēšana ir vairāk vai mazāk rituāla lietas, kas raksturīgas katolicismam. To būtu vēlams ievērot tikai tiem, kam citādi rodas problēmas. Ja kāds ir tievs un jau tā maz ēd, tad, ziniet, būtu grēks viņam vēl papildus badoties. :)
25.03.2016 11:10 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
Skudrulācis, tātad Tu vēlies pateikt, ka Lieldienu nozīmes piemiršana ir līdzvērtīga alkoholisma izraisītajām sekām?
25.03.2016 11:12 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Valsts brīvdienas ir valsts brīvdienas, kuras dabū visi, un nevienam nav "jānopelna" to, lai viņam šādu brīvdienu piešķirtu (brīvdienu var "nopelnīt", ja nodod asinis, piemēram). Valsts brīvdienas ir brīvas gan katoļiem, gan luterāņiem, gan pareizticīgajiem (kuri svin baznīcas svētkus citos datumos), gan ebrejiem, gan Mucenieku musulmaņiem, gan plašajai neticgo un mazticīgo masai, kas brīvdienās iet atpūsties, pat ja tā ir Liel piektdiena (jo piektdiena!).

Tad jau, manuprāt, visvairāk tiek čakarēti Pareizticīgie, kuriem baznīcas svētkos brīvdienu nedod. Viņiem visas lielās dvēseliskās pārdomas būs jātaisa parastā darba dienā pēc smagas 8h darba dienas.
25.03.2016 11:15 |
 
Reitings 915
Reģ: 07.09.2011
Es neticu kristietībai un reliģijai vispār. Ticu, ka ir kāds augstāks spēks vai Dievs, bet stingri uzskatu, ka reliģija ir cilvēku radīta, lai kontrolētu pelēko masu. Agrāk it kā ticēju un gāju uz luterisko baznīcu, bet tad sāku redzēt kāda lielākā daļa baznīcēnu ir patiesībā. Aizbildinoties ar to, cik viņi ir ticīgi un citi ir pagāni, paši darīja citiem pāri un nodarbojās ar muļķīgām nodarbēm, kas bībelē stingri noteikts kā grēks. Bērnu nometnēs tie teksti vispār ahūni: ''Tas nav uzspiests, tev nav obligāti skaļi jālūdz.....bet ja tu to nedarīsi, degsi ellē.'' Tā kā nekādas lielās piektdienas es baznīcā nepavadu un klusi nesēžu mājas stūrī. Man tas ir vēl viens iemesls pavadīt skaistu dienu svētku noskaņās. :-)
25.03.2016 11:21 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Skudrulācis, tātad Tu vēlies pateikt, ka Lieldienu nozīmes piemiršana ir līdzvērtīga alkoholisma izraisītajām sekām?
Apple_pie, es pirms tam runāju par dzērājiem, nevis tiem, kas speciāli neatzīmē Lieldienas. Ja tev nepiemīt nekādi netikumi, tad ar tevi viss ir kārtībā. Vari braukt uz mežu lasīt sēnes, ja tādas tur atrodamas, un tavā rīcībā nebūs ne vainas. (Es pieņemu, ka Dieva lietas (tikai nepārproti, par ko es runāju) tu pārdomā ikdienā.)
25.03.2016 11:23 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits