Dzeja skolās

 
Reitings 4628
Reģ: 06.07.2013
ĀVĢ latviešu valodas un literatūras skolotāja Iveta Ratinīka, kura pati ir arī dzejniece, saņēma no skolas vadības aizrādījumu par "rupja" dzejoļa došanu skolēniem, un tagad arī Ušakovs ir par izteicies Facebook - ja mana lauzītā krievu valoda neviļ, tad licis pārskatīt Rīgas skolās izmantotos mācību materiālus.

Kā jums šķiet, vai skolotāja rīkojās pareizi vai nepareizi? Vai dzejolis tiešām ir plikas rupjības, vai arī tam ir mākslinieciskā vērtība? Vai to var izmantot skolas literatūras stundās?

Es nezinu, kādas klases skolēniem šis dzejolis tika dots. No sestās klases skolēniem varbūt neko vairāk par ķiķināšanu par TO vārdu arī nesagaidīt, taču, manuprāt, vidusskolniekiem tas var labi parādīt, ka dzeja ir plašāks jēdziens par atskaņām un harmoniskiem pantiņiem. Es pati esmu mācījusies Literārajā akadēmijā pie Ratinīkas, kad gāju 11.klasē (jāpiebilst, ka biju tur jaunākā un lielākā daļa bija studenti un pat pārītis pensionāru). Starp analizējamajiem bija vai nu šis dzejolis, vai arī kāds cits līdzīga stila Krivades sacerējums, un tas rosināja interesantas diskusijas. Priecājos, ka tolaik biju akadēmijā, jo skolas programmā no jaunākās dzejas (ar to es domāju 2000-ajos gados sacerēto) bija neadekvāti maz piemēru.

Te arī pats kašķa vaininieks - Agneses Krivades dzejolis "ō":

svētīgi, svētīgi sasvīdušie
svētīgi uz mirkli izgājušie
svētīgi rupji graudainā struktūrā
svētīgi nesmukie un garie augumā

bļaģ

svētīgi sabrauktie, atpizģītie un nošautie
visi mana rajona krievi un Mego pārdevējas svētīgas
videonomu darbinieki un apsargi, sākumklašu skolotāji un tukšie nesēji, nabadzībā
un bagātībā un iešu par jums uz barikādēm cīnīties, sa-sodītie un ka tevi deviņi
pērkoni saspertie, baltiem diegiem šūtie
un krustām šķērsām jūs visi pārējie visā pasaulē arī

bļaģ

svētīgi
30.09.2015 16:59 |
 
Reitings 4628
Reģ: 06.07.2013
Liāna Langa par šo gadījumu:

"Manuprāt, muļķīgajai ažiotāžai ap Agneses Krivades dzejoli ir trīs iemesli. Viens ir nesaprotamais "tikumības" likums, kura dažādās interpretācijas likuma neskaidrības dēļ sabiedrībā rada apdraudējuma sajūtu par cenzūras iespējamību demokrātiskā Latvijā. Otrs ir publikas mazizglītotība par leksikas normām dzejā. Tās priekšstati vēl arvien lielā mērā sakņojas cenzētā padomju laika poēzijā, kur lamuvārdi netika pieļauti, savukārt modernajā Rietumu dzejā tos jau labu laiku izmanto, ja autoram ir nepieciešams pastiprināt dzejoļa izteiksmi, saturu vai attēlot vienkāršrunu," stāsta Langa.


Varu tikai piekrist!
03.10.2015 21:05 |
 
Reitings 1677
Reģ: 19.04.2011
Ak dieniņās, kas par interneta vētru par vienu dzejoli. Kaut kā vairs neizbrīna sabiedrības liekulīgais puritānisms. Atceros, kā māksliniece Katrīna Neiburga savulaik tika vazāta pa presi, jo bērnu operai "Pinokio" atļāvās uz plakāta uzlikt pliku puisēnu. Pat ierosināja kriminālprocesu[:Qgrin Un sociālajos tīklos kāds tika bloķēts, jo atļāvās ielikt klasiķa (!!!) Kurbē gleznu "Pasaules sākums". Ak šausmas, ak, šausmas.

Bērns aizgājis gulēt - būs jāpalasa Bukovska "Sievietes" vai Alans Ginsbergs - kur vispār skatījās žūrētāji savulaik izvirzot viņu Pulicera prēmijai:-D(t) Iešu degradēties!;-)
03.10.2015 21:24 |
 
Reitings 1246
Reģ: 21.05.2014
Neuzskatu, ka tā ir māksla, taa ir kaut kāda parodija par dzeju.
Tas nav poētiski, tas ir kaut kāds dīvains savārstījums, kurā ir rupjības, domas var izteikt arī savādāk
03.10.2015 21:43 |
 
Reitings 5497
Reģ: 31.01.2013
Manuprāt, drosmīgs un gudrs ir skolotājs, kurš spējīgs šādu dzejoli pasniegt. Un, nešaubos, ka prot to arī pareizi to pasniegt.
04.10.2015 18:13 |
 
Reitings 5533
Reģ: 26.01.2015


dārgajām dzejas kritiķēm derētu paklausīties klasiķi Zappu, īpaši Bobby Brown :-D
04.10.2015 18:29 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits