Mazdāriņa beztēma

 
Reitings 899
Reģ: 10.09.2014
Par ko mēs šeit varam diskutēt? par visu.. sākot no iesācējiem un miljons fanīgiem jautājumiem (kas ir normāli) un cerot ka ir arī ļoti profesionāļi mūsu starpā, kas var iedot kādu veiksmīgu tipu?
Tātad, lai sākas viss par un ap...


Vai Tu audzē savus produktus? Kādus? Vai Tev ir mazdārziņš, balkona dārziņš, vai pat vēl kāds savādāks dārziņš? Varbūt padalamies ar bildēm?

Nevienam jau nav noslēpums, ka visvieglāk ir audzējams sīpols. Pirmais vieglākais zaļuma augs. Paņem sīpolu, krūzīti vai tasīti vai mazu bļodiņu, ielej nedaudz ūdeni un liec veselu sīpolu iekšā ar dibenu ūdenī. Pēc divām nedēļām būs pirmie laksti jau ēdami.

02.12.2014 12:42 |
 
Reitings 11429
Reģ: 02.07.2013
Kāpēc tomātini paliek balti? Lapas,es domāju. Atstāju ārā uz pāris naktīm un palika balti daži, par aukstu bija ?
24.04.2015 12:15 |
 
Reitings 3084
Reģ: 29.01.2009
Nē, Marī, tas ir no saules. Arī tomāti jāradina pie saules, jāsāk ar stundiņu un tad var ilgumu kāpināt. Kā saules apdegums, teiksim. Es tikai šodien sākšu podus iepazīstināt ar āra sauli.
24.04.2015 12:21 |
 
Reitings 3084
Reģ: 29.01.2009
Apsaldējums izskatās savādāk, it kā augs būtu apliets ar verdošu ūdeni vai novītis.
24.04.2015 12:23 |
 
Reitings 11429
Reģ: 02.07.2013
Ai ai ai :( un es domāju,ka viņiem patīk saulīte.

Es iesēju arī dilles, bet tās man baigi nīkuļoja un neaug.
Cerams,ka nav par vēlu vēl kaut ko iesēt. Papriku vēl sēšu. Vakar izliku ārā saulīte lai apžūst paprikas sēkliņas, bet putni apēda visas :D
24.04.2015 12:26 |
 
Reitings 12651
Reģ: 29.01.2009
Es šodien savus mazulīšus arī vedu lielajā dzīvē. (l):-D Cerams, ka labi ieaugs. Bet man vienai šķirnei ir problēma, ka izaug ļoti sīciņi - mazs kātiņš, mazas lapiņas. Kas tur varētu būt par vainu? Apstākļi tādi paši kā tiem, kas izaug lieli.
24.04.2015 12:29 |
 
Reitings 11429
Reģ: 02.07.2013
Jā, unn vēl.. kad ir jāsien tomāti, kaut kādus mietiņus jāliek?
24.04.2015 12:29 |
 
Reitings 12651
Reģ: 29.01.2009
Marīī :-D:-D Putni paši papriku sev tagad sastādīs.:-D
24.04.2015 12:30 |
 
Reitings 11429
Reģ: 02.07.2013
Ņam ņam, nu gluži kā bērnus skolā palaist, ne? :D
24.04.2015 12:30 |
 
Reitings 3084
Reģ: 29.01.2009
Marīī var mietus, var atsiet ar auklām.
Ja atradīšu bildi, parādīšu, kā bija man. Ā, bet Tev jau būs siltumnīca. Man pienemamāks škiet variants škiet par mietiem. Tikai sausiem jābūt. Lai nesāk lapot vai pūt, jo tomātiem puve....nu jūtīgi ļoti.
24.04.2015 12:39 |
 
Reitings 86
Reģ: 18.01.2015
Es vakar iesēju kastēs dilles, baziliku, pētersīļus, spinātus, rozmarīnu, samtenes un pērtiķmutītes (baigi patīk tas nosaukums). Rīt iesēšu cukīni, jo izstudēju, kas sestdien un svētdien ir augļu stādāmā/sējamā diena. Cukīni auglis vien ir. Nezinu, cik tiem dārza kalendāriem taisnība, bet mana mamma parasti viņiem seko un viss viņai aug griezdamies. Šogad pirmo gadu īrējam māju, tāpēc varēšu savus zaļumus nest uz vasaru ārā. Gribētos, protams, īstu dārziņu, bet tā kā īrējam, tad nevaru iet un kādā stūrī uzrakt zālāju :)
Šonedēļ arī sastādīju ārā lielajos podos atraitnītes un man tagad terase un lievenis tik smuki izskatās. Drusku gan bail, ka kuru nakti neapsalst, bet pārdevēja teica, ka atraitnītes iztur pat līdz -5*C.
Taisos nopirkt vēlāk kādu tomātu stādu un nokarenās petūnijas. Gan jau man vel kaut ko papildus savajadzēsies..
Eh, kā man patīk, kad pavasarī sāk nagi uz rušināšanos niezet :)
24.04.2015 13:31 |
 
Reitings 1677
Reģ: 19.04.2011
Esmu jau šeit ierakstījusies, bet tomēr dārza sezona sākusies, un gribas par dārziņiem parunāt:)Ja par dārzu vispār, ne tikai ēdamlietām, ko mazdārziņā var izaudzēt, tad es uz savu dārzu skatos kā uz gleznu - nevis pirkt visu - kociņus, puķes, sīko dārza arhitektūru etc. -, kas iepatīkas, bet skatīties uz ainavu kopumā , kā "bilde" izskatās, skatoties no dažādiem rakursiem. Lai nebūtu tā, ka līdzās krāvumu krāvumiem puķu raibs gar acīm, un kopēju ainavu kā veselumu ir grūti uztvert.

Es dārzā veidoju lielus, atšķirīgus laukumus un līnijas. Un tieši tāpat rīkojos arī ar krāsām - tā, lai vina otru tās izceltu. Man ļoti patīk kontrastu spēles - brīvam, mežonīgam krūmam līdzās perfekti apgriezta forma (piemēram, man ir pēc ārējā veidola it kā izspūrusī Nutkas paciprese, bet tai pretī precīzi perfekti apcirpta spireja), gaiši augi kontrastā ar tumšiem, raupjas formas prestatā gludām utt. Dažādas nianses - krāsa, faktūra.

Man dārzā nepatīk nekādi smagi, monumentāli kluči. Nepatīk arī Latvijas guļbūves, tā smagnējība...

Vēl puķu siena.. To veidoju mierīgos toņos. Pagājušo gadu uz tās man bija kamolbegoniju hibrīdi un nokarenās sidrabainās dihondras, zilās vītolu skēvolas un asinszāļlapu hamesice un vēl dažas. Esmu audzējusi arī petūnijas, tomēr, jāatzīst, tās man nepatīk - ne toņu gamma, ne arī tas, kā tās izskatās, kad nolīst lietus - saplok un izskatās ne pēc kā...

Man ir trīs dīķi, katrs rakts atsevišķi un citā laikā. Tie ir veidoti iegarenās liektās formās, un rada iespaidu, ka dārzam cauri tek upīte, kaut tie ir trīs dažādi dīķīši.

Dārzā mēsloju podu puķes un zālienu, tāpēc augu mulčēšanai parasti izmantoju nopļauto zāli, ko būtu grēks neizmantot. Podu puķes mēsloju katrā laistīšanas reizē, kaut mēslojuma koncentrācija ir neliela - kāds pusotrs grams uz litru. Vasarā katru dienu aptuveni stundu aizņem laiks, kamēr visas podu un kastu puķes aplaistu.

Reizi gadā apgriežu visus krūmus un kokus, kas jāgriež.
04.05.2015 00:12 |
 
Reitings 1677
Reģ: 19.04.2011
freya ieliktais ir t.s. potažērs. Šobrīd gan man tā vairs nav, taču, pēc pieredzes, varu teikt, ka to var veidot ne tikai no dēļiem, bet arī ar akmens, ķieģeļu vai pinumu malām. Dobi var izveidot līdz pat 60cm augstu - ja dobe seklāka, tās apakšu var izklātar agroplēvi, tad piepildīt ar melnzemi un augšējā slānī ar kūdru, lai mazāk augtu nezāles. Bet jāņem gan vērā, ka potažēros zeme izklst ātrāk, tāpēc jālaista vairāk. Ērtākai lietošanai var ierīkot automātisko laistīšanu. Un, lai mitrums labāk uzglabātos, augus jāsēj diezgan blīvi.

Par arbūzu audzēšanu... Bez agrotīkla lietošanas sākumā būs tikai lieka laika un nervu tērēšana. Ja arbūzus izstādīs laukā laikus - maijā, tad tie bez agrotīkla nosals. Taču, ja gaidīs jūniju, kad salnas jau būs beigušās, augšanas sezona būs par īsu. Protams, var jau audzēt arī siltumnīcā, taču segtās platībās tie neizaug tik lieli kā atklātā laukā. Arbūziem vajag svaigu gaisu un plašumu.
04.05.2015 00:25 |
 
Reitings 51
Reģ: 10.04.2015
Šogad izdomāju veco nolaisto dīķīti atdzīvināt ar peldošajām dobēm - bļodā iestāda puķes, vai kādu citu sev tīkamu dekoratīvu augu. Bļodas apakšā izdur caurumiņus, bet gar malām uzsit krietnu slāni plutuplasta, vai pieliek plasmasas pudeles, visu nesmukumu nomaskē ar dekorācijām vai nokareniem augiem un liek dīķī, noenkuro, lai neaizpeld kur nevajag un priecājas! (sun) :) Tā vairākas dobes pa dīķi un ir super dārzs, kāda nav nevienam!
04.05.2015 00:39 |
 
Reitings 1677
Reģ: 19.04.2011
Meitenes, kā ir ar avenēm? Kur avenes būtu vislabāk stādīt? Ēnas vai saules pusē (rīta, dienas, vakara saules)? Esat stādījušas stādiņus, vai diedzējušas sēkliņas? Nebūs par vēlu tagad stādīt, lai varētu baudīt ražu jau šovasar?


Pirmkārt, kādas avenes vēlies - parastās avenes vai remontantavenes jeb rudens avenes.Rudens avenes ir ziemcietīgākas, izturīgākas pret slimībām un kaitēkļiem, bet mazāk saldas un nav tik aromātiskas. Parastās dārza avenes var stādīt gan pavasarī, gan rudenī, bet rudens avenes gan labāk pavasarī, jo rudenī stādītās sliktāk ieaug. Jaunus stādus vislabāk iegūt no sakņu atvasītēm (ar aveņu sēklām parasti nodarbojas tikai selekcijā, ne savu aveņu audzēšanā dārzā). Avenes stādu rindās vismaz ar divu metru atstarpi, jo avenes mēdz izplesties, un, ja būs sastādītas cieši rindā, būs grūti kopt (izveidosies neglīti avenāju džungļi:-D) Ja stādījums būs pārāk biezs, tad ogas veidosies tikai uz augšējiem zariem, kur vairāk gaismas.

Kur stādīt? Noteikti saulainā vietā - ne velti arī savvaļā avenes aug meža izcirtumos! Turklāt avenēm ļoti svarīgs ir mitrums, bet vienlaikus nedrīkst arī stādīt applūstošās vietās, kur ilgi stāv ūdens - tad avenes ātri vien aizies bojā. Kas vēl - lai avenāji būtu veselīgi un labi ražojoši, tiem nepieciešamas papildu barības vielas - kālijs (kālija sulfāts), slāpeklis, bet arī nepārspīlēt, citādi rudenī dzinumi nenobriedīs. Pirmajos gados vajadzētu padomāt arī par mulču (kūtsmēsli, komposts u.c, kas jau nu pieejams), izņemot zāģu skaidas - tās sablīvējas un nelaiž cauri mitrumu.

Un vēl jātceras, ka avenes ir jāsien - varbūt ziedēšanas laikā izskatās, ka dzinumi smuki stāv uz augšu, bet tiklīdz sāsies ražas laiks, tie būs gar zemi...

Tas, protams, subjektīvi, bet man patīk Tulameen aveņu šķirne, Himbo Star arī laba.
04.05.2015 23:35 |
 
Reitings 688
Reģ: 19.04.2015
Hei, izrādās šeit ir arī dārzkopes. Izliešu savu sāpi - beidzot esmu iedvesmojusies nopirkt un iestādīt jāņogas, ar domu, ka taisīšu jāņogu želeju un dekorēšu desertus ar lieliem smukiem ķekariem...un neatradu tirgū kāroto šķirni. Vilšanās. īpaši ņemot vērā to, ka man jāņogas vienaldzīgas, beidzot padevos un piekritu iestādīt ko jaunu, sameklēju pēc aprakstiem, un še tev, jau izpirka. Lādēju sevi, ka neaizbraucu uz NBD, kur šodien bija stādu gadatirgus...
Kā jums meitenes iet dārza darbos šopavasar? Vai ir kādi augi, vai kādas šķirnes, kas īpaši kārojas iestādīt savā dārziņā? Es gribu nu jā, saldās sarkanas jāņogas, lielaugļu aktinīdiju (arguta) - sīkaugļu man ir, un divas šķirnes vīnogas -Arkādiju un Dovgu. Saka jau, ka iepodētus stādus var stādīt arī visu vsaru, līdz ar to nezaudēju cerību tos vēl šopavasar nopirkt.
16.05.2015 14:38 |
 
Reitings 1677
Reģ: 19.04.2011
mazpasaule, es arī šopavasar gribēju nopirkt aktinīdijas, bet tā arī neiegādājos, jo stādaudzētājam bija tikai sievišķais augs. Ja nav arī vīrišķā auga, tad aktinīdijas diemžēl augļus nedos. Vispār viņš teica, ka vīrišķo augu esot grūti dabūt:-|, pārsvarā pārdošanā pieejami sievišķie augi. Bet, ja augļi neinteresē, var jau iztikt tikai ar vienu augu, bet arī tad - viskrāšņāk zied tieši vīrišķais augs:-)

Es pati šogad priecājos, cik man ļoti, ļoti krāšņi ziedēja tulpes. Smējāmies, ka mums nevajag nekādas ekskursijas uz Nīderlandes Keukenhofas dārziem - pašiem gandrīz vai tāds ir:-D Labi, labi, pārspīlēju, bet šogad tiešām pavasara puķes īpaši krāšņi ziedēja, ņemot vērā, ka pagājušo gadu pēc kailsala daudz kas bija izsalis un vāri ziedēja. Bija izsalušas narcises, dekoratīvās graudzāles. Šogad - prieks acīm un sirdij.

Tagad ar nepacietību gaidu peoniju ziedēšanu. Varu palielīties, ka man ir arī intersekcijas peonijas - dzeltenās peonijas(l)

Šogad vīramātei dāvānā nopirku liliju selekcionāra Vasarieša jauno grāmatu Vasaras kalnā. Viņai pašai ir ļoooti krāšņš neskaitāmu šķirņu liliju dārzs, nav nevienas liliju izstādes, ko viņa nebūtu apmeklējusi un nebūtu iegādājusies arvien jaunus liliju sīpolus - zinu, būs priecīga(l)
17.05.2015 12:38 |
 
Reitings 1230
Reģ: 30.01.2015
Es aizvakar arī iekopu savu mazdārziņu, ļoti maziņš bet mans pirmais. Cerams, ka kaut kas izaugs :D
17.05.2015 12:56 |
 
Reitings 4298
Reģ: 29.01.2009
meitenes, kā klājas jūsu mazdārziņiem?
šogad secināju, ka sēt sēklas nav jēgas. Visu, ko nopirku jau kā gatavus stādiņus (gurķus, kabačus, ķirbi, piparmētras) - viss aug griezdamies, bet to, ko sēju no sēkliņām (dilles, timiāns, baziliks, rukola utt.) - viss nīkuļo vai arī vispār neizdīga.
Būs mācība citiem gadiem - ko ir jēga sēt un ko nav..
14.07.2015 18:14 |
 
Reitings 3084
Reģ: 29.01.2009
Freya, man atkla viss griezdamies aug no sēklām, pašas audzēts. Mans lepnums man neļauj pirkt stādiņus:-P Man gan ir tipiskais balkona dārzs, bet es kā lauku bērns, zinu, kā tās lietas darāmas.
Ēdam tomātus, gurķi ienākas, salāti, rozmarīns, dilles, paprikas pākstis briest.
Tā kā dzīvoju ārpus LV, manas kaimiņienes pensionāres nāk apbrīnot manu dārziņu, prasot, kur iegādājos stādus :-D:-D vienai skauž mani tomāti, jo viņai stādiņi, veikala pirtktie, nonīkuļoja
28.07.2015 13:14 |
 
Reitings 3925
Reģ: 23.10.2014
Madonna ar ložmetēju
Nu pastasti kaa tu rupejies par saviem augiem. :)

Nacu prasit ka par istabas augiem rupeties vai ir vajadzigs kadu meslojumu kadreiz likt?
20.09.2015 15:02 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits