Mazdāriņa beztēma

 
Reitings 899
Reģ: 10.09.2014
Par ko mēs šeit varam diskutēt? par visu.. sākot no iesācējiem un miljons fanīgiem jautājumiem (kas ir normāli) un cerot ka ir arī ļoti profesionāļi mūsu starpā, kas var iedot kādu veiksmīgu tipu?
Tātad, lai sākas viss par un ap...


Vai Tu audzē savus produktus? Kādus? Vai Tev ir mazdārziņš, balkona dārziņš, vai pat vēl kāds savādāks dārziņš? Varbūt padalamies ar bildēm?

Nevienam jau nav noslēpums, ka visvieglāk ir audzējams sīpols. Pirmais vieglākais zaļuma augs. Paņem sīpolu, krūzīti vai tasīti vai mazu bļodiņu, ielej nedaudz ūdeni un liec veselu sīpolu iekšā ar dibenu ūdenī. Pēc divām nedēļām būs pirmie laksti jau ēdami.

02.12.2014 12:42 |
 
Reitings 3084
Reģ: 29.01.2009
Vatson, kopš piedzima bērns, mazdārziņam tika veltīts krietni mazāk uzmanības.
Stādiņus audzēju pati-sasēju kastītē vajadzīgo, ņēmu olu kastītes un pa vienai sēkliņai (tomāti, paprika, gurķi), vai vairākām (salāti, baziliks) liku zemē. Ietinu pārtikas plēvē, lai siltumā ātrāk dīgst (ta kā kastītes ir no kartona, sēklas 'elpo').
Izmēģināju 3 veidu zemes, lai saprastu, kura augiem patīk (var redzēt, kad zeme par treknu, kā augi uzvedas).
Tomātiem-lapu griešana, padušu kniebšana. Nekādus mēslojumus nelietoju. Istabas augiem vajadzētu gan, nav jau vienas sezonas. Bet es atkal neesmu specs istabas augos :-D var jau netā atrast pēc auga nosaukuma poiemērotāko, ja zin auga nosaukumu.
21.09.2015 15:55 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Paceļu šo jauko tēmu!

Es ar zaļumiem galīgi nedraudzējos, man pat baziliks podiņā un loki nomirst(s), bet... dikti tomēr gribētos savu zaļumu stūrīti beidzot izaudzēt! Lietpratējām, ar ko jāsāk? Gribētos kaut ko tamlīdzīgu, tieši garšaugiem un dažādu veidu salātlapām.
02.02.2016 15:59 |
 
Reitings 1677
Reģ: 19.04.2011
Salomē, vēlies izveidot šopavasar mazdārziņu? Tā kā man ir paliels daiļdārzs ar ziediem, košumkrūmiem un skujeņiem, tad arī garšaugu dārzu veidoju, lai tas ir ne tikai funkcionāls, bet arī estētiski skaists un labi iegultu kopējā ainavā. Formula - racionāls garšaugu dārzs + garšaugi ar izcili dekoratīvām īpašībām.

Ar ko jāsāk? Jāatceras, ka vienkopus visus augus audzēt būs sarežğīti, jo tiem atšķiras gaismas, augsnes mitruma prasības etc. Izteikti lielākajam vairumam gan patīk saulaina vieta ar dziļi sastrādātu augsni, taču tie, kuri mīl ēnainu vietu un ir ar citām mitruma prasībām, būs īpaši jāuzmana. Zelta pamatlikums veiksmīgā audzēšanā ir viens - censties augiem nodrošināt maksimāli tādas pašas prasības, kādas tiem ir, augot savvaļā. Piemēram, starp timiāna stādiem var likt akmeņus, jo arī savvaļā tie ļoti labprāt aug akmeņainā vidē.

Es pagājušo gadu ( šobrīd dārziņš ziemas atpūtā) audzēju piparmētras, lupstāju ( ļoti audzelīgs, izdosies pat lielākajiem slinķiem), lavandu ( uz ziemu piesedzu), salviju ( ar gadiem saplok, tāpēc regulāri jāatjauno, lai būtu pievilcīga acij), majorānu ( uz ziemu pārzieminu iekštelpās), timiānu ( fantastiska šķirņu daudzveidība), baziliku ( regulāri galotņoju, lai būtu smuks skaistulītis), koriandru, dilles, pētersīļus ( lapu, sakņu, krokotos), selerijas ( sakņu un lapu), rozmarīnu ( rudenī izroku un pārzieminu telpās), izopu ( ļooti patīk bitēm), mārrutku, gurķumētru, vērmeli ( ļoti labi der arī kā fona augs košumaugiem, piemēram ļooti skaisti izskatās ar rozā lilijām), dievkociņu ( izmantoju pirtsslotām, neapvainojas, ka apgriež, brašulis augšanas ziņā), lakšus ( der tikai un vienīgi ēnaina un mitra vieta, citur neaugs, kā garšaugs viens no mīļākajiem), maurlokus ( pirmais pavasara zaļums dārzā), ķiplokus ( lai ātrāk nobriestu, vasarā lakstus sasienu mezglā), pupumētru, raudeni, cigoriņu ( pārlieku čunčināties ap viņu nevajag, pārāk auglīgā augsnē var izdzīt leknas dižas lapas, aizmirstot par sakni :-D )un estragonu.
02.02.2016 17:51 |
 
Reitings 3871
Reģ: 14.09.2015
Luize luize-es arii tagad meeginu taa,lai labi izskataas dizainaa,kopaa ar citiem augiem!Skatos ,ka tev tiesaam liels daarzs-tik daudz kaa!!
02.02.2016 17:56 |
 
Reitings 1677
Reģ: 19.04.2011
Oi,kumu, jā, esmu zaļais fanāts un estēts. Man var nebūt daudz kleitu, bet mājai un dārzam jābūt uz tip-top, jo tā ir vide, kur diendienā uzturos. Nevarētu uzturēties vidē, kur gadiem nekopti, necirpti košumkrūmi, izgāzušās ziemcietes un nosūnojuši, ķērpjaini augļukoku stumbri.

Piemirsu - kā apdobi garšaugu dārzam izmantoju spinātzemenes un remotantās zemenes.Bērns priecājas par visu vasaru pieejamām ogām:-)
02.02.2016 18:25 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Pastāv kāds (ne pārāk sarežģīts) veids kā no smilšainas augsnes zveidot labu un auglīgu augsni? Es zinu, ka kaimiņi bija pārrakuši visu dārzu ar ievesto zemi un ierakuši kaut kādas plēves zem tās dārza daļas, kur dobes. Man tādu izpausmes iespēju nav un arī negribu tam uzreiz pieiet tik kardināli, jo nav ne jausmas, vai kaut kas izdosies.

Paldies, luīzeluīze, par augu uzskaitījumu, palasīšu par viņiem un sagrupēšu pēc prasībām un tad jau domāšu tālāk.
02.02.2016 18:35 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
O, nu re... te jau ir atbilde uz manis uzdoto jautājumu par zemi. Jāsāk ar šīs diskusijas izlasīšanu! 8-)
02.02.2016 18:35 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Cukurvate, ok siltumnīcas, ja tādas ir.. jeb ziemas dārzi, ja tādi ir... cita valsts, ja tādā dzīvo... utt


1. Ziemā neko nedara, to nākamajam gadam sagatavojas rudenī.

2. Ziemas dārzi Latvijā nav tik izplatīti, lai tā būtu pirmā doma, kas ienāktu prātā.

3. Citā valstī, tu domā, piemēram, Austrālijā, tur tagad vasara? Tādā gadījumā te šādu jautājumu būtu muļķīgi uzdot, jo šaubos, vai te daudz šādu valstu iedzīvotāju, kas nodarbojas ar zemi. Tur jau citai pieredzei jābūt, nekā Latvijas iedzīvotājiem.
02.02.2016 18:45 |
 
Reitings 213
Reģ: 25.11.2015
Salomee, es savu ''smilshu kasti'' ielaboju norokot virseejo slaani (puslaapstas dziljumaa) un ierokot zemi no komposta kaudzes. Ja taadas nav nopeerc Depo biohumusu (emm, slieku meesli :-D) un iemaisi augsnee. Smilshainaa augsnee labi aug lavandas. Man jau vinjas ir tik daudz, ka nav kur likt :-D
02.02.2016 19:26 |
 
Reitings 3871
Reģ: 14.09.2015
Par tiem gada laikiem !Nu taa jau ir-man te viss aug griezdamies vai ziema ,vai vasara!Speeju tik raveet,lai savestu kaartibaa visu-gribas jau skatities aaraa pa logu uz sakoptu vidi.Man patiik visvairaak tas,ka visu laiku varu iziet aaraa un panemt to citronu,garsvielas !Milziiga atskiriiba tomeer -pirktais ,vai maajaas audzeetais!Nebuutu mums tie eedaaji,kaa posumi,jenoti,peles,zurkuli,vaaveres(iists zveeru daarzs!!!),tad dziive buutu veel skaistaaka.Komposts izraknaats liidz pasai apaksai!
Viirs smejaas-visiem gribaas eest!:-D
02.02.2016 19:46 |
 
Reitings 408
Reģ: 29.09.2015
Salomē, Tu gribi iekopt dārzu, vai audzēt zaļumus kastēs uz balkona?
03.02.2016 14:15 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
V.L.K., gribu dārzā stūrītī salātlapām un garšaugiem. Es gan šaubos, vai tā ir labākā vieta, jo tur rīta saulei priekšā ir lazdas. Saule ir pa dienu un vakarpusē. Citur gan neko rakt negribētos. :-/
03.02.2016 14:19 |
 
Reitings 408
Reģ: 29.09.2015
Salomē, mēgini eksperimentēt. Ieteiktu sākumā kārtīgi apstrādāt zemi gan uzrakt, gan samēslot. Man vecāki stāstīja, ka tagad Depo esot nopērkams mēslojums granulās (baigi ērti), vari mēģināt. Vajag iepazīties ar zemi, varbūt nepieciešams cits zemes piejaukums (parasti nepieciešama ir papildus melnzeme vai kūdra). Pabarotā , irdenā zemē augs gandrīz viss. Latvijas apstākļos skaties pareizos mēnešus āras sēšanai un arī tad vēl jāskatās, vai nav nepieciešama plēve pa virsu.
Kas ir tas, ko Tu gribētu sēt? Piemēram, salātiem saule daudz nav nepieciešama.
03.02.2016 14:29 |
 
Reitings 33
Reģ: 28.02.2014
Man pilns katls ar slinkajiem kāpostu tīteņiem. Tāpēc arī šonedēļ varu neiespringt uz ēst gatavošanu.
03.02.2016 14:31 |
 
Reitings 33
Reģ: 28.02.2014
UPS :D nešitā diskusija :D
03.02.2016 14:32 |
 
Reitings 115
Reģ: 04.01.2016
Vai kāda ir mēģinājusi audzēt Latvijā nepopulāras dārzeņu šķirnes, kas, tomēr, spēj dzīvot un augt mūsu klimatiskajos apstākļos? Vai arī ko gribētu?
Padalieties, lūdzu, ar pieredzi, ja jā.
Es gribu savam dārziņā izaudzēt ko nebijušu, lai interesantāk. Vai varbūt kādu īpatnēju formu un krāsu dārzeņus? Pagājušajā gadā man bija violetie burkāni, bet saauga maziņi, kamēr parastie bija smuki un lieli. Ko vēl var ieteikt?
Šogad gribu iestādīt arī sparģeļus. Par tiem jau salasījos. Varbūt kāda ir mēģinājusi pati?

Pienācis laiks saplānot dārziņu šim gadam un varbūt kādas sēklas nāksies sūtīt internetā. Vai esat sūtījušas? No kurienes?
03.02.2016 14:48 |
 
Reitings 4298
Reģ: 29.01.2009
Vai esat mēģinājušas iegādāties un izaudzēt oriģinālu/Latvijā neredzētas puķes, sēklas pērkot ebay?
14.02.2016 20:17 |
 
Reitings 3084
Reģ: 29.01.2009
Meitenes, vajag idejas :-)

Ceru, ka jautājums svētdienā gūs atsaucību! ;-)
Kuri krūmi ir ātraudzīgi, mūžzaļi, viegli kopjami, samērā augsti un der dzīvžogam? Sākotnēji sliecos par labu bambusam, jo aug ļoti ātri, bet bail, ka sāks nekontrolēti augt un būs problēmas kā ar topinambūriem :-D Bet ir redzēti arī tīri ok zaļās bambussētas.
Ir jānorobežo ceļš-lai neredz, lai aiztur putekļus.
20.03.2016 10:34 |
 
Reitings 1677
Reģ: 19.04.2011
Madonna ar ložmetēju:-)
Par bambusiem neko nekomentēšu, jo nav ne jausmas, kurā valstī un klimatiskajā joslā dzīvo.

Ārkārtīgi skaists ir dzīvžogs no skābaržiem. Ļoti labi idejas var pašpikot no baroka stila dārziem, tur skābaržu dzīvžogus daudz izmantoja.

Man ļoti, ļoti patīk, kā izskatās īves. Pieejamas šķirnes ar visdažādāko nokrāsu zaļo, zilganu apsarmi, dzelteno... Gan pats augs, gan ogas ir indīgs, taču kurš gan grauž dzīvžogu.

Skaistu, krāsainu mūžzaļo dzīvžogu var izveidot pamīšus stādot zilās, dzeltenās un zaļās pacipreses. Pavisam elegants izskatās dzīvžogs no rododendriem, bet nu šie ir diezgan kaprīzi kundziņi... augs tikai skābās augsnēs un vēlams paēnā.

Tūjas... mhm, man tās nereti saistās ar gaumes noslīdējumu, ja tiek sastādītas pa visu perimetru - dažkārt izskatās kā zaļā, , norobežotā aizgaldā. Brīnos, kā dažkārt cilvēki sev labprātīgi notumšo istabas, netālu no istabas logiem sastādot smagnēju tūju sienu(s)
20.03.2016 18:13 |
 
Reitings 1677
Reģ: 19.04.2011
..un vēl. Gribot augstu dzīvžogu, nevajag uzreiz pirkt lielus stādus. Pamazām, veidojot un cērpot dzīvžogu, izveidosies daaaudz skaistāks un blīvāks dzīvžogs, nevis tikai lieli koki ar skraju stumbru apakšdaļā. Tāpat jācenšas nesastādīt par retu - labāk, lai augot krūmi nedaudz pārklājas, nekā izveidojas nenosegtas šķirbas:-)
20.03.2016 18:21 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits