Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Dzīvokļa izīrēšana. Kādi padomi?

 
Reitings 5
Reģ: 06.05.2021
Sveikas meitenes,
Rakstu šeit, jo neesmu diez ko pieredzējusi dzīvokļa izīrēšanas lietās un tā nu ir sanācis, ka man kā bērnam ir jāpārņem savas mātes dzīvoklis un līdz ar to nāk dažādas klapatas ar ko jāsaprot kā tikt galā.
Lieta tāda, ka mana māte izvācas no dzīvokļa Rīgā un pārvācas pie manis uz ārzemēm.
Man ir sekojošie jautājumi:
1)Ar ko vispār jāsāk, lai izīrētu dzīvokli?
2)Vai jūs algojāt vai gājāt uz kādu aģentūru, kas jums palīdzēja sastādīt līgumu ar topošo īrnieku, un, vai viņi nāca izvērtēt dzīvokļa stāvokli un noteica aptuveno īres maksu?
3)Kā kontrolēt īrnieku no attāluma, ja es esmu ārzemēs (t.i. lai veic visus maksājumus laicīgi, skaitītāju atskaites, negadījumi dzīvoklī (ūdens noplūdē, problēmas ar apkuri vai tml.)?
Esmu droša, ka neesmu minējusi visus jautājumus šeit, tāpēc esmu atvērta jūsu padomiem un ieteikumiem 🙏🏼
06.05.2021 21:15 |
 
Reitings 159
Reģ: 26.08.2015
Vislabāk izīrēt draugiem. Pretējā gadījumā var gadīties kā tai sievietei Jūrmalā. Vismaz miljons eiro vērta māja. Izīrēja, bet īrnieks neko nemaksāja, projām arī negāja. Vēl bez tabu bija sižets.
Kad viņa izmeta viņu ar varu, tas pasauca policiju un policija lika atļaut atgriezties īpašumā, jo viņam ir īres līgums. Plus, tas īrnieks vēl izīrēja daļu no mājas bookingā un labi ar to nopelnīja.
Kamēr tiks cauri tiesām paies vairāki gadi. Arī tas, ka līgums ir Zemesgrāmatā neko nepalīdzēs, jo vajadzīgs tiesas lēmums.
12.05.2021 14:29 |
 
Reitings 1847
Reģ: 26.03.2020
Šaubos vai posta autores dzīvokļa vērtība pārsniedz EUR 50'000.00

Nu tieši tā, tad jau vēl mazāk ir vērts likt bankā uz %. Ceru, ka tu saproti, ka noguldot bankā naudu uz %, banka tavu naudu neieliek seifā, bet gan iegulda to tālāk savām interesēm. Pēc gada, banka tavu ieguldīto naudu ir kā minimums trīskāršojusi, bet tev atmet drupačas, pat ne drupačas, bet gan drupačas no drupačām. Manuprāt, ir daudz labāki ieguldījumi, kur gadā vismaz 10% var dabūt. Un es te nerunāju par to, ka banka var bankrotēt, bet gan par to, ka ieguldijums pret izmaksātajiem procentiem ir vnk smieklīgs, ka to pat tu nejustu, ka kaut kas ir nācis klāt. Uzskatu, ka šinī situācijā, ja negrib riskēt naudu kaut kur ieguldīt, tad dzīvokla izīrēšana ir labākais variants.
11.05.2021 11:39 |
 
10 gadi
Reitings 551
Reģ: 30.08.2010
Ar smaidu lasu naivos ieteikumus!:)
Skarbā tiesiskā realitāte ir tāda, ka īrnieks var pārstāt maksāt, pied*rst dzīvokli un gadiem dzīvot tajā bez maksas. Savukārt šāda bezkauņas iztiesāšana no dzīvokļa var prasīt gadus, kuru laikā īpašniekam īrnieka vietā jāmaksā visi komunālie! Un arī tad, kad uzvarēta tiesa var izrādīties, ka īrniekam nekas nepieder un ienākumu līmenis neatļauj no viņa kaut ko piedzīt. Ko šādā situācijā apdrošināt?
Var jau būt, ka jaunais likums darbosies daudz efektīvāk. Cerams! Bet vispirms par to jāpārliecinās praksē!
10.05.2021 18:59 |
 
Patīk
Reitings 1410
Reģ: 10.05.2021
C00L Dzipsy @ 08.05.2021 20:45
Es dēļ viena dzīvokļa nekrāmētos ar īrniekiem un dzīvokli pārdotu, naudu bankā uz %. Ja būs vēlme atgriezties dzīvot Latvijā, būs nauda kontā un varēs nopirkt citu dzīvokli, varbūt pat labāku. Tās klapatas ar īrniekiem nav tā vērtas. Un, ielaižot īrniekus savā dzīvoklī, man pēc tam negribētos viņā dzīvot, man uzreiz prasītos remonts (pārkrāsot sienas, jaunas mēbeles, utt.).

Ļoti tizls risinājums. Tādi rodas tad, kad nav izpratnes par finansēm. Lai gan vainot jau nevar. Skolas sistēma to neiemāca.
10.05.2021 00:07 |
 
Reitings 4759
Reģ: 22.10.2020
GhostGG @ 09.05.2021 12:17

Naudu bankā uz % es gan nekad neliktu un arī nevienam neieteiktu to darīt. Tas ir izsmiekls un nirgāšanās par cilvēkiem.

Ņirgāšanās jo? Kāds iemesls?
Šaubos vai posta autores dzīvokļa vērtība pārsniedz EUR 50'000.00, tur vispār nav ko raustīt čuru, jo valsts garantē atmaksu līdz EUR 100'000, ja banka "pazūd".
Ja posta autorei būtu dzīvoklis vērtībā virs EUR 100'000.00, šādas tēmas vispār nebūtu.
09.05.2021 17:43 |
 
Reitings 15
Reģ: 04.05.2021
putns @ 09.05.2021 12:27

Tas gan. Plus, ņemot vērā ES problēmas, man drošāk šķistu saglabāt dzīvokli un pārdot tikai tad, kad esi gatava pirkt citu īpašumu, nevis turēt bankā lielu summu EUR.

Piekrītu GhostGG un putna komentāriem. Tās, kas iesaka naudu likt bankā uz %, vai esat apskatījušās, kādas % likmes tiek piedāvātas?
09.05.2021 14:58 |
 
Reitings 436
Reģ: 04.06.2015
Naudu bankā uz % es gan nekad neliktu un arī nevienam neieteiktu to darīt. Tas ir izsmiekls un nirgāšanās par cilvēkiem.

Tas gan. Plus, ņemot vērā ES problēmas, man drošāk šķistu saglabāt dzīvokli un pārdot tikai tad, kad esi gatava pirkt citu īpašumu, nevis turēt bankā lielu summu EUR.
09.05.2021 12:27 |
 
Reitings 1847
Reģ: 26.03.2020
Es dēļ viena dzīvokļa nekrāmētos ar īrniekiem un dzīvokli pārdotu, naudu bankā uz %

Naudu bankā uz % es gan nekad neliktu un arī nevienam neieteiktu to darīt. Tas ir izsmiekls un nirgāšanās par cilvēkiem.
09.05.2021 12:17 |
 
Patīk
Reitings 726
Reģ: 17.01.2021
C00L Dzipsy @ 08.05.2021 20:45
Es dēļ viena dzīvokļa nekrāmētos ar īrniekiem un dzīvokli pārdotu, naudu bankā uz %. Ja būs vēlme atgriezties dzīvot Latvijā, būs nauda kontā un varēs nopirkt citu dzīvokli, varbūt pat labāku. Tās klapatas ar īrniekiem nav tā vērtas. Un, ielaižot īrniekus savā dzīvoklī, man pēc tam negribētos viņā dzīvot, man uzreiz prasītos remonts (pārkrāsot sienas, jaunas mēbeles, utt.).

+++ Manuprāt, vislabākais ieteikums šajā situācijā.
Kā jau te minēja, ar īrniekiem var ieberzties neatkarīgi no tā vai tiks slēgti līgumi un īrnieki tiks meklēti draugu, radu vai paziņu lokā. Diemžēl, svešs cilvēks ir svešs cilvēks un nevar zināt vai tas būs godprātīgs un kārtīgs īrnieks vai kāds no citos komentāros pieminēto īrnieku tipiem. Vēl jo vairāk, dzīvē visādi gadās un, mazums, cilvēks izdomās palikt ārzemēs pavisam, ne tikai uz pāris gadiņiem. Arī uzskatu, ka labāk būtu dzīvokli pārdot un tad skatīties ko darīt tālāk. Ja būs vēlme reiz atkal atgriezties Latvijā, naudu varēs ieguldīt jauna dzīvokļa iegādei. Katrā ziņā, dzīvokli pārdodot, būtu mazāk klapatu kā to izīrējot.
08.05.2021 23:19 |
 
Reitings 4759
Reģ: 22.10.2020
Es dēļ viena dzīvokļa nekrāmētos ar īrniekiem un dzīvokli pārdotu, naudu bankā uz %. Ja būs vēlme atgriezties dzīvot Latvijā, būs nauda kontā un varēs nopirkt citu dzīvokli, varbūt pat labāku. Tās klapatas ar īrniekiem nav tā vērtas. Un, ielaižot īrniekus savā dzīvoklī, man pēc tam negribētos viņā dzīvot, man uzreiz prasītos remonts (pārkrāsot sienas, jaunas mēbeles, utt.).
08.05.2021 20:45 |
 
Patīk
Reitings 5042
Reģ: 17.04.2020
Ziggy Stardust @ 08.05.2021 09:34
Pievienojos tiem, kas ieteica izīrēšanas aktu formāli nokārtot un apdrošināt. Jā, varbūt nebūs tik izdevīgi, jo jāmaksā nodokļi, bet būs vismaz kaut kāda garantija. No savas ģimenes un draugu pieredzes - tā pa lielam ir tāda kā laimes spēle, kādi īrnieki patrāpīsies, jo ne vienmēr uzreiz var saprast kas par cilvēku tev priekšā. Tā piemēram, izīrējām lauku māju kādai it kā kristīgai daudzbērnu ģimenei pēc skata- mātei galvā lakats, gari svārki, tāds tikumīgs paskats, kas pirmajā brīdī ieviesa uzticību. Vēl nopriecājamies, ka ar tadiem cilvēkiem māja būs drošās rokās. Kad pēc pus gada ieraudzījām, par kādu cūku kūti pārvērtās īpašumus, kur tusējās visi vietējie dzērāji un margināļi... Jēziņ, vēl joprojām nelabi paliek to aceroties. Un tādu stāstu ir ļoti daudz, tāpēc kā jau iepriekš minēju, ir vērts kaut nedaudz sevi apdrošināšāt. FB ir diezgan liela grupa Черный список арендаторов. Tur ir daudz ierakstu latviešu valodā un cilvēki labprāt dalās ar pieredzi. Lai veicas!
tās FB posti un citu pieredze vispār citreiz atmet jebkādu vēlmi izīrēt. Pati esmu bijusi dzīvoklī, kur īrnieki, vācoties prom, atstāj parādu, paņem visu iedzīvi, virtuves iekartu, dušu, izlietnes, rozetes, palodzes, laminātu, durvis, durvju ailes- visu! Tas par laimi nebija mans dzīvoklis, bet pat tad saimnieks dzīvoja Jelgavā un dzīvoklis bija Rīgā. Protams, ka tādi īrnieki rotē uz riņķi, meklējot nākamo un nākamo un viņu ir krietni, krietni vairāk kā liekās. Ārzemēs tāpēc ir liela drošības nauda, kur bez liekām ceremonijām norēķinās nost, atgriežot. Prasa rekomendācijas no iepriekšējām īresvietām un intervē, bez kautrēšanās prasa, kur strādā, cik liela slodze, cik bērnu un kā varēs samaksāt īri. Bet LV jau pārspīlētās sensitīvā informācija.
Kāpēc izvērtēt, kam izīrē, jo, ja vini ieperināsies tavā dzīvoklī, samaksās vienu mēnesi, kas pieradīs, ka tā ir viņu faktiskā dzīvesvieta, vēl līgums...ir tādi, kas tālāk nemaksā un tu nedrikst izmest ārā, jo to var darit tikai ar tiesas spriedumu un tas ir laikietilpīgs process, pa to laiku, viņi dzīvo dzīvoklī, tērē komunalos resursus un tu pats neko nevari atslēgt, jo nedrīksti traucēt īrnieka mieru, un tas nekas, ka nemaksā, jo citādāk, ja nomainīs slēdzeni saimnieks, vai kaut ko atslēgs, tā jau būs patvarība. Tā ir absurda situācija, kas īpašniekus nepasargā no šiem parazītiem, jo policija viņus nemet ārā. Īrnieka un izīrētāja attiecības ir civiltiesisks strīds, kas civiltiesiski jārisina. Vispār es cerēju, ka jaunajā likumā būs ietverts process kā ļaunprātīgos īrniekus ātri izmest ārā. Bet baigais risinājums tur nav ieviests.
08.05.2021 10:57 |
 
Reitings 89
Reģ: 07.05.2021
Pievienojos tiem, kas ieteica izīrēšanas aktu formāli nokārtot un apdrošināt. Jā, varbūt nebūs tik izdevīgi, jo jāmaksā nodokļi, bet būs vismaz kaut kāda garantija. No savas ģimenes un draugu pieredzes - tā pa lielam ir tāda kā laimes spēle, kādi īrnieki patrāpīsies, jo ne vienmēr uzreiz var saprast kas par cilvēku tev priekšā. Tā piemēram, izīrējām lauku māju kādai it kā kristīgai daudzbērnu ģimenei pēc skata- mātei galvā lakats, gari svārki, tāds tikumīgs paskats, kas pirmajā brīdī ieviesa uzticību. Vēl nopriecājamies, ka ar tadiem cilvēkiem māja būs drošās rokās. Kad pēc pus gada ieraudzījām, par kādu cūku kūti pārvērtās īpašumus, kur tusējās visi vietējie dzērāji un margināļi... Jēziņ, vēl joprojām nelabi paliek to aceroties. Un tādu stāstu ir ļoti daudz, tāpēc kā jau iepriekš minēju, ir vērts kaut nedaudz sevi apdrošināšāt. FB ir diezgan liela grupa Черный список арендаторов. Tur ir daudz ierakstu latviešu valodā un cilvēki labprāt dalās ar pieredzi. Lai veicas!
08.05.2021 09:34 |
 
Reitings 1847
Reģ: 26.03.2020
Bet uzreiz radās jautājums vai Tev ir kāda pieredze ar mantu glabātuvēm/maksas noliktavām, kur būtu iespējams to visu nobāzēt? Vai ir ko ieteikt? Protams jau esmu izskatījusi dažus variantus googlē, jautāju intereses pēc, ja ir personīgā pieredze.

Nē, ar to man pieredze gan nav. Bet nedomāju, ka ar to vajadzētu būs kādai promlēmai, google ir pilns ar piedāvājumiem ar mantu glabātuvēm un pa tīri simboliskām cenām. Sazinies ar kādu no tām firmām un pajautā kas un kā.
07.05.2021 21:23 |
 
Reitings 5
Reģ: 06.05.2021
amsterdama @ 07.05.2021 15:09
Nezinu cik gudra ir doma pašai dzīvot ārzemēs, bet Rīgā izīrēt dzīvokli. Dažkārt izdodas izīrēt tik veiksmīgi, ka gadiem ilgi var pati nerādīties uz vietas, savukārt citu reizi jāskrien uz turieni pat pāris reizes mēnesī.
Ir kāds iemesls, kādēļ to nepardot? It kā cenas šobrīd nav dikti dziļā bedrē.

Esmu stāvoklī un mana māte vēlas būt blakus ar mani brīdī, kad mazais nāks pasaulē un pāris pirmos gadus pēc tam. Tā kā dzīvoklis būs tukšs un uz nenoteiktu laiku.
Gudri vai negudri, bet man šeit ir darbs un pašai ģimene, tā kā baigi daudz variantu man nav ar šo dzīvokli - vai nu izīrēt vai turēt tukšu un maksāt pašai par komunālajiem.
Pārdot būtu pārāk drastiski, jo nav zināms vai kādu dienu nenāksies atkal pārcelties uz Rīgu 😉
07.05.2021 20:38 |
 
Reitings 5
Reģ: 06.05.2021
@GhostGG
Paldies par atbildi! Par dzīvokļa sakārtošanu viss ir pats par sevi saprotams. Par cik dzīvoklis ir vecā bērnības mājvieta, tur drīzāk ir daudz personisko mantu (grāmatas, drēbes, fotoalbumi, trauki utml.), nav neviena padomju laiku paklāja 😄
Bet uzreiz radās jautājums vai Tev ir kāda pieredze ar mantu glabātuvēm/maksas noliktavām, kur būtu iespējams to visu nobāzēt? Vai ir ko ieteikt? Protams jau esmu izskatījusi dažus variantus googlē, jautāju intereses pēc, ja ir personīgā pieredze.
Par īrnieku kontroli nebija domāts nākt skatīties kā īrnieki dzīvo, bet gan būt drošai par to, ka tiek maksāta īres maksa un ja viņiem ir nepieciešama kāda palīdzība. Vai arī, ja pēkšņi viņi paziņotu, ka izvācas. Bet par šo iepirkš cilvēki labi atbildēja, es aptuveni sapratu kā būtu jārīkojas. 😊
07.05.2021 20:30 |
 
10 gadi
Reitings 551
Reģ: 30.08.2010
Nezinu cik gudra ir doma pašai dzīvot ārzemēs, bet Rīgā izīrēt dzīvokli. Dažkārt izdodas izīrēt tik veiksmīgi, ka gadiem ilgi var pati nerādīties uz vietas, savukārt citu reizi jāskrien uz turieni pat pāris reizes mēnesī.
Ir kāds iemesls, kādēļ to nepardot? It kā cenas šobrīd nav dikti dziļā bedrē.
07.05.2021 15:09 |
 
Reitings 1847
Reģ: 26.03.2020
Ar ko vispār jāsāk, lai izīrētu dzīvokli?

Jāsāk ir ar to ka dzīvoklis ir jāsaved acīm patīkamā kārtībā, jānoņem paklāji no sienām (ja tādi ir), ja ir ļoti vecas krievu laiku mēbeles, tad būtu vēlams no tām atbrīvoties un būtu jāiegādājas jaunas un nē, tam nevajag lielu naudu, var ļoti gaumīgas atrast par mazu summu. Tici man, tu pat nevari iedomāties kā dzīvoklim paceļās īeres cena, ja dzīvoklis ir acīm patīkams. Jo mazāk krāmu, jo labāk. Jāpārbauda tehnika, trubas utt, lai nav tā, ka pēc nedēļas kaut kas plīst un tad jāskrien remontēt.
Vai jūs algojāt vai gājāt uz kādu aģentūru, kas jums palīdzēja sastādīt līgumu ar topošo īrnieku, un, vai viņi nāca izvērtēt dzīvokļa stāvokli un noteica aptuveno īres maksu?

Nekad neesmu izmantojis aģentūras, visus dzīvokļus, kas man ir, esmu pats uz savu galvu izīrējis, vnk ieliku sludinājumu, ka izīrē dzīvokli un viss. Apskaties citus sludinājumus un tad jau var +/- redzēt un saprast, cik pa tavu dzīvokli varētu dabūt mēnesī. Kad īrieni atnāk apskatīt dzīvokli un ir gatavi "ņemt", tad sastāda īres līgumu un viss.
Kā kontrolēt īrnieku no attāluma, ja es esmu ārzemēs (t.i. lai veic visus maksājumus laicīgi, skaitītāju atskaites, negadījumi dzīvoklī (ūdens noplūdē, problēmas ar apkuri vai tml.)?

Nekad nekontrolēju īrniekus, un nekad neeju pētīt kā vini tur dzīvo, ja pats īrētu, tad arī negribētu lai kāds tur pie manis velkās uz kaut kādām pārbaudēm. Izīrēju vienmēr tādiem, kuri pēc skata izskatās tādi, ar kuriem problēmas nebūs, kā saka, Facecontrol. Zinu, zinu, ka nav smuki tā, bet pieredze rāda, ka problēmu ar tādiem nekad nav bijis. Visi vienmēr maksā laikā un nekad nekas salauzts nav bijis. Par ūdens noplūdēm runājot, tad ja kaut kas tāds notiek, tad izsauc meistaru, kurš visu sataisa un pēc tam tev lai piesūta rēķinu par paveikto darbu.
07.05.2021 12:43 |
 
Reitings 6823
Reģ: 16.02.2021
Apdrošini dzīvokli, varbūt var apdrošināt arī uz īrnieku radītiem zaudējumiem, iedzīvi arī uzreiz tad var, ieliec dūmu detektorus. Noteikti vajag labu līgumu, drošības naudu, vienojaties, cik % nolietojums gada laikā ir normāls, uzskaitīt mantas, kas tur atrodas nodošanas brīdī. Es arī ņemtu mākleri. Komisijas maksa ir apmeram 50% no mēneša īres maksas.
07.05.2021 08:38 |
 
Reitings 745
Reģ: 14.05.2019
Varbūt vispirms ieliec info par dzīvokli savā draugu lokā - Kāds draugs pret tavu mantu tomēr varētu izturēties labāk kā pavisam svešs :)
06.05.2021 23:04 |
 
Reitings 5
Reģ: 06.05.2021
@Bjork
Paldies! Painteresēšos fb!!
06.05.2021 22:29 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits