Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Patērnieciskums/no buy

 
Reitings 436
Reģ: 04.06.2015
Ko domājat par kultūras virzību uz masu patēriņu, lielu kvantumu identisku, zemas kvalitātes lietu ražošanu un tirgošanu par lētu naudu, lai pēc īsa laika tās salūztu/apniktu/izietu no trenda, un tiktu aizstātas ar tādām pašām ''citām'' lietām?
Varbūt esat dzirdējušas vai piedalījušās no-buy? No-buy laikā (visbiežāk 1, 6, 12 mēneši) cilvēki apņemas nepirkt neko citu kā ēdienu un citas saimniecībai nepieciešamas preces. Bet noteikti ne apģērbu, kosmētiku, tehniku, u.c. lietas. Varbūt esat kaut ko līdzīgu pašas darījušas? Es iesāku no buy 1. jūlijā. Man nav konkrēta mērķa, cik ilgi to turpināšu, bet pagaidām viss iet veiksmīgi.
09.08.2020 18:10 |
 
Reitings 92
Reģ: 26.03.2020
Mans tāds piespiedu no-buy sanācis jau 5mēnešus, jo jataupa nauda. Tikai ēdienam un primārajām higiēnas precēm tērēju. Un īstenībā laba sajūta, ka nav jāvazājas pa veikaliem un jāpēk visādi štrunti. Nāks rudens, tad kāda ziemas drēbe būs jāiepērk, bet pagaidām viss ideāli.
10.08.2020 11:51 |
 
Reitings 436
Reģ: 04.06.2015
Dzīvo 1x. Man vienalga par dabas sargāšanu un nauda ar zaude vērtību. Šie cilvēki nožēlos, ka izmeta miskastē daļu no īsās dzīves.

Tavuprāt, praktiski visi, kas dzīvoja pirms 21.gs, ir izmetuši dzīves miskastē, jo nebija iespējas regulāri pirkt masu patēriņa preces? Tā kā cilvēkiem liela daļa pirkumu ātri apnīk un pašiem bieži šķiet nevajadzīgi izmesta nauda, domāju, ka tieši bieža iepirkšanās pasliktina dzīves kvalitāti.
10.08.2020 11:15 |
 
Reitings 538
Reģ: 16.12.2019
Man visa nauda aiziet mašīnās, remonts, tūnings, tas ir neverending process. Nav iespējama tāda situācija ka auto būtu "pabeigts" un neko nevajadzētu investēt.
Par retam kādas drēbes nopērku, tikai pašu nepieciešamāko.
Tas 'no buy' der kaut kādiem hipsteriem, kam neko nevajag, vai ir hobiji kas neprasa lielas finanses.
10.08.2020 11:13 |
 
Reitings 498
Reģ: 20.11.2019
Pāris gadus atpakaļ viena meitene taisīja gadu bez iepirkšanās, rakstīja arī blogu, diemžēl neatceros, kā sauca, bet varbūt google var pameklēt. Viņai diezgan labi veicās, man liekas, bet atceros, ka pēc tā gada viņa aizbrauca uz vāciju šopingā un iekrāto naudu iztērēja.
Es pati it kā varētu ko tādu mēģināt, jo tāpat visi pirkumi ir pārdomāti, bet domāju, ka man būtu tā, ka izturu 100 dienas un tad 101 riktīgi noraujos :D
10.08.2020 10:04 |
 
Reitings 9596
Reģ: 06.03.2012
Es atceros, ka taisīju ko līdzīgu kosmētikai. Toreiz tas saucās “spending ban” un bija 100 vai 180 dienas. Kopumā man nav atkarības no pirkumiem un cenšos neko lieku nepirkt un atbrīvoties no nevajadzīgām lietām. Bērnam gan pērku drēbes H&M, next, pepco un citos fast fashion veikalos, jo T-kreklus un bikses vismaz 2 pa dienu nosmērē. Līdz ar to apritē vajadzīgas daudz drēbes un maksāt par vietējā ražojuma vienu maiciņu (kuru, ļoti iespējams, pēc kādas maltītes, pastaigas, vai zīmēšanas sesijas vairs nevarēt izmazgāt) 25€ netaisos.
Starp citu, blenderi nopirku pirms pāris gadiem Philips ProBlend6. Ir jaudīgs un var gan riekstu pienu, gan riekstu sviestu sataisīt. Cenas ziņā bija 2-3x lētāks nekā izreklamētais Vitamix.
09.08.2020 22:36 |
 
Reitings 69
Reģ: 03.07.2020
Dzīvo 1x. Man vienalga par dabas sargāšanu un nauda ar zaude vērtību. Šie cilvēki nožēlos, ka izmeta miskastē daļu no īsās dzīves.
09.08.2020 21:31 |
 
Reitings 436
Reģ: 04.06.2015
Cik tur iepakojumi un degvielas ietaupīsies?

Jāskatās, no kurienes/kā tiek transportēti konkrētie augi vs konkrētais piens un tā izejvielas. Bet tas nebija nopietns komentārs. Tikai atbilde uz visiem šiem pārpīlējumiem - bet ja man nodeg māja, tas nozīmē, ka man tagad ir jādzīvo uz ielas, jo es apņēmos neko nepirkt??
09.08.2020 21:27 |
 
Reitings 1892
Reģ: 17.09.2019
Bet ja tu nopirksi blenderi iepakojumā, tas nebūs zero waste Cik zinu, visi blenderi nāk iepakojumā, plus transportēšanas laikā tie ir bijuši vēl papildus iepakojumā, lai šis iepakojums netiktu bojāts.

Laikam neesi īsti izpratusi zero waste principus.
Ja es nopērku to blenderi tad es varēšu taisīt savus augu piens, nebūs jāpērk iepakojuma. Cik tur iepakojumi un degvielas ietaupīsies?Tieši tā pat ar pesto un vēl daudzām citām lietām. Pieņemsim blenderis nāk kartona kastē, to var pārstrādāt, gan jau kaut kāda plastmasa arī, jāskatās kāds cipars un varbūt var pārstrādāt. Zero waste nenozīmē ka nepērc neko jaunu. Pērc jaunu bet per kvalitatīvu un tādu kuru pēc gada nebūs jāmet ārā. Kā arī transporta emisijas gāzes nav viens no lielākajiem piesārņotājiem.
09.08.2020 20:40 |
 
Reitings 436
Reģ: 04.06.2015
Bet manuprāt daudziem vajadzētu pamēģinat no buy uz kādiem 3 mēnešiem. Jo kā viena mana radiniece iet katru sestdienu šopingā un atnāk ar diviem maisiem "jo bija atlaides''

Jā, man šķiet, ka no buy parasti izvēlas cilvēki, kam ir tendence pirkt vairāk nekā nepieciešams, nevis cilvēki, kas jau ir minimālisti. Es arī var teikt esmu minimāliste, bet man ir daži slikti ieradumi, no kuriem ar no buy gribu atbrīvoties. Vienkārši patīkami kalendārā redzēt, ka jau no tāda un tāda datuma neesmu neko pirkusi, un negribas šo nepārtraukto no buy dienu ''ķēdi'' sabojāt kāda viena sīkuma dēļ.
zero waste principi

Bet ja tu nopirksi blenderi iepakojumā, tas nebūs zero waste :D Cik zinu, visi blenderi nāk iepakojumā, plus transportēšanas laikā tie ir bijuši vēl papildus iepakojumā, lai šis iepakojums netiktu bojāts.
09.08.2020 20:00 |
 
Reitings 1892
Reģ: 17.09.2019
Nu tik traki gan ne. Piemēram es jau kādu laiku krāju labam blenderim, tiešām labam, un ja es tagad pieņemu to izaicinājumu atrodu benderi par labu cenu tad nevaru viņu pirkt? Man vairāk patīk minimālisma un zero waste principi. Pērc to ko tev tiešam vajag, nepērc visādus loriņus un krāmus tikai tāpēc ka atlaide. Drēbes es arī pērku tikai kad krekls vai džinsi ir novelkāti.
Bet manuprāt daudziem vajadzētu pamēģinat no buy uz kādiem 3 mēnešiem. Jo kā viena mana radiniece iet katru sestdienu šopingā un atnāk ar diviem maisiem "jo bija atlaides''
09.08.2020 19:51 |
 
Reitings 436
Reģ: 04.06.2015
Vispār interesanti, cik nopietni cilvēki ņem šādus pasākumus. Ja piemēram, salūzt veļasmašīna tā, ka nevar salabot, vai tiešām nemazgā drēbes tikai tāpēc, ka no-buy dēļ nedrīkst pirkt jaunu tehniku? Ja savajagas jaunu apģērba gabalu, vai tiešām staigā tajā pašā, kas nonēsājies un jaunu nepērk?

No buy ietvaros var pirkt lietas, ar kurām aizstāt to, kas tev jau ir, bet salūza/beidzās. Piem., ja beidzas pūderis, drīkst nopirkt jaunu. Nedrīkst pirkt jaunas papildus lietas, kas tev nav bijušas iepriekš. Bet tas, protams, arī jādara ar saprātu. Ja ir 20 vecas nagu lakas, tad nopirkt 20 jaunas tāpēc, ka vecās sakaltušas, vairs neskaitās no buy.
09.08.2020 19:30 |
 
10 gadi
Reitings 904
Reģ: 09.11.2009
Iepriekš neesmu dzirdējusi par tādu nepirkšanas challenge, bet noteikti gribētu pamēģināt. Bet ar vienu nosacījumu, ka varu pirkt lietas pie kurām jau esmu pieradusi un lietoju gadiem, ikdienā. (kad tās beidzās) Piem. mīļākās smaržas, lūpu zīmuli, matu eļļu utt. Būtu ar mieru nepirkt neko JAUNU.
09.08.2020 19:27 |
 
10 gadiPatīk
Reitings 3681
Reģ: 31.10.2010
Šaubos, ka vairāku mēnešu laikā tiešām nerodas vajadzība pēc kā cita kā tikai ēdiena un saimniecības precēm.
Vispār interesanti, cik nopietni cilvēki ņem šādus pasākumus. Ja piemēram, salūzt veļasmašīna tā, ka nevar salabot, vai tiešām nemazgā drēbes tikai tāpēc, ka no-buy dēļ nedrīkst pirkt jaunu tehniku? Ja savajagas jaunu apģērba gabalu, vai tiešām staigā tajā pašā, kas nonēsājies un jaunu nepērk?
Naudu taupīt vajag ar prātu. Protams, ir pirkumi, kas tiek iegādāti tikai iegribu dēļ un bez kuriem var iztikt, bet tāpat ir lietas, kas vienkārši vajadzīgas normālai dzīvei un uz tām nav ko taupīt.
09.08.2020 19:23 |
 
Reitings 184
Reģ: 13.12.2019
Ujj, es tā nekad nevarētu. It kā gribās pataupīt naudu, bet katru dienu parādās jaunas lietas, kuras ir nepieciešams nopirkt un nevarētu nenopirkt. :/
09.08.2020 19:14 |
 
Reitings 775
Reģ: 30.09.2019
Hm izklausās interesanti, bet es nevarētu. Man ir svarīgi nopirkt sev ko jaunu (jutos uzreiz skaistāka, psparliecinataka) vajag kosmetologu un frizieri, iespējams pēc 5gadiem labprāt ko tādu izmēģinātu uz gadu. Nauda noteikti ietaupītos pamatīgi.
09.08.2020 18:19 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits