Aptauja - Sievietes karjera pēc bērna piedzimšanas

 
Reitings 9
Reģ: 27.12.2018
Dārgās, atsaucīgās MAMMAS! Ja Tu esi vecumā no 15-62 gadiem, lūdzu Tevi aizpildīt aptaujas anketu mana gara darba (maģistra d.) ietvaros.
Tēma - Sievietes karjera pēc bērna piedzimšanas.
Kāpēc tieši šāda? Esmu mamma divām meitām. Ar pirmo meitu kopīgi pabeidzām bakalaura studijas, un izlaidumā arī viņai (tobrīd 10mēn) pienācās daļa no diploma. Ar otro meitu (šobrīd gads un 9 mēneši) tūlīt iesoļosim maģistra finiša taisnē, un arī viņai pienāksies daļa no diploma, jo pirmo semestri pavadījām kopā - universitātes gaiteņos, auditorijās, pie universitātes, aiz universitātes (paldies par sapratni kursa biedrenēm, pasniedzējiem, atbalsta komandai - ģimenei).
Tā bija apzināta izvēle. Šobrīd, paralēli studijām strādāju. Arī tā bija apzināta izvēle (nevis turpināt mājas soli kopā ar jaunāko meitu).
Šis temats man ir aktuāls kā personīgi, tā profesionāli. Un domāju, ka lielai daļai arī no jums, tāpēc aizpildi, un iesaki to izdarīt arī citiem!
MILZĪGS PALDIES!
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdTq8iWoOcKxIJSmtf9dtyp5SuIkRTxwuvRxXSmNnlum7TQeA/viewform?vc=0&c=0&w=1
27.12.2018 16:39 |
 
Reitings 525
Reģ: 05.01.2016
Un varētu būt ka te forumā ir padaudz bērnu nīdēju? Visi tie izteicieni par apdzemdēšanos, mātītēm, kakainiem dibeniem utt. Tiešām tas mūsdienu sabiedrībā ir normāli? Acīs arī tā pateiktu kādam vai tikai te forumā sajutušās baigi drosmīgās?
29.12.2018 10:09 |
 
Reitings 6299
Reģ: 15.11.2012
Izskatās, ka te ir problēma nevis ciparos, bet attieksmē. Es skatos tajā pašā swedbank kalkulatorā un priecājos, ka valsts mani pusotru gadu gandrīz pilnībā uztur (uz gadu man sanāk pat vairāk nekā neto alga, neskaitot maternitātes pabalstu). Man tā šķiet riktīga priekšrocība salīdzinot ar daudzu citu valstu sistēmām.
29.12.2018 10:07 |
 
Reitings 525
Reģ: 05.01.2016
Nu un arī protas izdzīvot- iet uzlabot kvalifikāciju uz kursiem, iet studē. Bet nē, atkal tiek noliktas kā sliktas mātes. Te kaut kādas nīgrās savākušās- jāsēž mājās acis nenolaižot no bērna vai nav ko dzemdēt.
Visiem kaut kā liekas, ka tak pabalsti tur un šur un visam naudas pietiek un valsts taču maksā par Tavu bērnu. Bet es atvainojos- ja mamma pirms tam ir strādājusi un maksājusi nodokļus, tad viņa ir maksājusi par jūsu omīšu pensijām un viņai tas bka pabalsts PIENĀKAS.
29.12.2018 10:07 |
 
Reitings 103
Reģ: 29.01.2009
Un kāpēc te tikai par zīdainiem un BKA ir runa? Bērns rada izmaksas arī tad, kad mamma ir atpakal darbā un sanem pilnu algu - ir tomēr atskirība vai par to pašu budžetu dzīvo 2 cilvēki vai 3 un vairāk. Bet jebkurā gadījumā tā jau ir vecāku pašu izvēle - radīt bērnus. Tad arī jāprotas izdzīvot.
29.12.2018 09:39 |
 
Reitings 16391
Reģ: 09.10.2011
Problēma jau ir tā, ka vidējā alga Latvijā tomēr nav tik liela, lai komfortabli segtu izmaksas bērniņa aprūpē.. ir absurds, ka cenas precēm tuvojas Skandināvijas līmenim, bet ar algu ir kā ir.
29.12.2018 09:35 |
 
Reitings 103
Reģ: 29.01.2009
Bet ko tad jūs gribējāt - lai valsts pilnībā finansē jūsu bērnu? (t)
Man ir diezgan liela alga, jā, pabalsts ir mazāks nekā alga, bet tomēr priekš tā, ka nav jāraujas iet uz darbu, man liekas looooti labs (l)
29.12.2018 09:32 |
 
Reitings 16391
Reģ: 09.10.2011
Bērns tomēr rada diezgan lielas izmaksas... protams, visi saprot, ka var nopirkt lētākus ratus utt.
Tomēr pamperi japerk. Ja izgāžas krūts barošana, tad nepieciešams maisījums.. kur bundža var maksāt virs 10eur un tas azuf dažu dienu laikā. Nedod Dievs ir veselības problēmas un negribas gaidīt nenormālā rindā..
Ja alga nav karaliska, tas tas varētu ļoti lielus robus maciņā iesist
29.12.2018 09:22 |
 
Reitings 786
Reģ: 14.08.2018
Latvijā vēl ir bērnu piedzimšanas pabalsts un pašvaldības pabalsts par bērnu piedzimšanu, ja abi vecāki atšķirīgās pašvaldibās deklarēti, kā tas bija mums ar vīru, saņēmam no abām pašvaldibām naudu par bērna piedzimšanu.
Bērnu starta komplektiņšnav tik dārgs
Bernu gulta ar matraci, spilvenu un gultasveļu (atlasiju ikea labas preces un Sundvik gultu) - apmēram 150 eiro
Partinamā virsma - ikea ir letā kopā ar matraci un pričendaiļiem par 30 eiro, var nokrāsot baltu un pieskanot Sundvik gultai, kumodi iesaku ņemt atsevišķi jo ta noderēs ilgi, virsma īslaicīga.
Kumode drēbēm - teoretiski var likt savā skapī, ta ir tikai pašu vecaku izvēle - Sundvik kumodi LV neredzu bet līdzīga Hemnes maksā 99 eiro
Bērnu apgērbi - man pirmais komplekts sanaca 120 eiro jo bēr s dzima ziemā
Higienas lietas ar pamperiem - kādi 50 eiro ar uzviju
Rati + autokresls ir dargakais pirkums un daudzi protams pērk ratus par 1000-1200 eiro, bet ir arī letaki rati un ne slikti. Rati vispār ir uz īsu laiku, tāpec tur pirkt kaut kādus krutos pa tukstošiem neredzu jēgu, tikai vecāku velme...
29.12.2018 08:46 |
 
Reitings 786
Reģ: 14.08.2018
Neons cik saprotu tu neesi no Latvijas.
29.12.2018 08:19 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Ja nekas nav mainījies, tad kaut cik normāls BK pabalsts tuvu algas ciparam bija tikai gadu. Pēc šī gada, ja tomēr sieviete izvēlas vēl 6 mēnešus palikt mājās ar bērnu - pabalsta apjoms ir teju “smieklīgs”. Vismaz tā bija, kad man tas bija aktuàli...
29.12.2018 08:10 |
 
Reitings 786
Reģ: 14.08.2018
Man ir radies priekšstats, ka tie lielie algu saņēmēji visvairāk sūkstās un trīc par katru grasi. Redzu te, un arī sava darbā priekšniecība kas saņem virs 1000 ir žēl pat pāris eiro liekus iztērēt priekš darba un raud par mazo algu, ka pilnīgi tev ar pusi algu mazāku ir neizpratne?
29.12.2018 08:07 |
 
Reitings 786
Reģ: 14.08.2018
Kad gāju BKA man bija diezgan maza alga, BKA summa sanāca gandrīz tāda pati kā alga, mēs iztikām labi, bērnam viss tika nopirkts labs un kvalitatīvs, kad palasu ka sūkstās par 2000 eiro budžetu un te peksņi 200 nost, brīnos, ar tādu naudu var pieklajīgi dzīvot ar bērnu. Tomēr tas ir 1,5 gadi brīvs no darba, vēl ir + aptuveni 40 eiro atvieglojums pie vīra algas ja bērnu uzliec apgādībā.
Bezdarbnieku pabalstu taču arī nemaksā pilnā BV apmērā! Un uz gadu ņemt galīgi nav izdevīgi, pēc gada būs jāņem aukles par 400 eiro, jo bērnudārzos tik mazi pat privātajos gandrīz nav.
29.12.2018 08:04 |
 
Reitings 842
Reģ: 17.12.2018
Vēl ir maternitātes pabalsts, es par tiem tūkstošiem tikai ratus nepirktu.
Maternitates pabalsts ir tā pati alga tikai slimības lapas izpausmē un nekādus ratus tur tāpat nesanāk nopirkt, ja vēlas samaksāt visus maksājumus, kas tiek maksāti līdz slimības lapai. Ak, jā, ēst taču arī vajag. :-D
Bērnam piedzimstot taču nesamazinās izdevumi, tikai pieaug. Ja ģimenes ienākumi iepriekš ir bijuši, pieņemsim, 2000 eur un pēkšņi tie tiek samazināti par aptuveni 200 eur (skat.aprekinu iepriekš), tad domāju, ka to 200 eur iztrūkumu izjutīs jebkurā gadījumā. Ņemot vērā, ka zīdainim ir dažādas vajadzības. Jā, jā, var iekrāt utt., bet nu būsim reāli - cik daudzi iekrāj?
29.12.2018 06:38 |
 
Reitings 842
Reģ: 17.12.2018
Tā māmiņalgas aprēķināšana ir galīgi garām, ja alga ir liela.
Nu par piemēru:
Mammai alga pirms bērna piedzimšanas ir 1200 eur uz papīra. Uz rokas viņa saņem 854,40 eur.
Pēc bērna piedzimšanas māmiņa, kopjot bērnu līdz 1,5 gadiem, saņems vidēji 518 eur mamiņalgu un 171 eur piemaksu, kas kopā mēnesī sastāda 689 eur. Tas ir par 165 eur mazāk nekā viņai bija pirms bērna piedzimšanas.
Manuprāt diezgan liela starpība. Pie tam, ja bez jaundzimušā ir vēl kāds bērns, tad šī summa ir diezgan iespaidīga.
Mazākām algām starpība nav tik liela, piemēram, ja bruto ienākumi ir 500 eur (uz rokas būs 391,71 eur), tad māmiņalga būs 216 eur + pabalsts 171 eur, kas kopā sastāda 387 eur. Tātad mazāk būs tikai par 4,71 eur.
29.12.2018 06:30 |
 
Reitings 257
Reģ: 19.07.2017
Man kursa biedre reiz pañēma līdzi savu 4gadnieci. Briesmas. Es saprotu, bērns ir bērns, bet vai tiešām nav aukle, tēva, māsas vai cita uzticama persona? Lekcijas mums bija no ceturtdienas līdz sestdienai no plkst.8:30 līdz 19:30. Lieki piebilst, ka tās bija šausmas. Bērns nocīkstëjies, auditorijā runā kad grib, dzied, staigā brīvi, staigā pie viena, pie otra, pie trešā. Sākumā vēl pasniedzēja ik pēc katra 5tā teikuma pievērsa bērnam uzmanību, bet tad arī viñas mērs bija pilns. Visi iecietīgi ar sakostiem zobiem klusēja, tik pasniedzēji jau nākamajā dienā jautāja vai nav labāk mājās braukt ar bērnu, meklēja ar ko nodarbināt bērnu.
29.12.2018 06:13 |
 
Reitings 30
Reģ: 07.09.2016
Nu ne jau viena uzturēt, bet parasti ģimenēs ir kopīgs budžets. Viena cilvēka ienākumu samazinājumu jūt abi, un otram no tā lielāka alga arī nepaliek. Ja to var neiespringstot nosegt, tad viss ok, bet LV ir ļoti daudzas ģimenes, kuras to izjūt diezgan sāpīgi, tāpēc nav brīnums, ka ir mammas, kurām ir ātrāk jāatsāk strādāt.
Pamperi tur būt štrunts, bet kaut vai gaidot to bērnu - gulta, matracis, sega, gultasveļas komplekti, rati, apģērbs, no kura izaug pāris mēnešu(nedēļu) laikā, ja vēl ar krūtsbarošanu kaut kas neizdodas, cik vien tas pats maisījums neizmaksā. Tur tā uzreiz un hops izdevumi var momentāli strauji pieaugt, ko ne visi spēj absorbēt. Mums bezmaksas medicīna bērniem ir ļoti nosacīta. Un ja ir nepieciešams tagad, tad tas arī ļoti maksā. Kā jau teicu - ļoti labi, ja ģimenes budžets spēj absorbēt šādus izdevumus, ja ir nepieciešams, taču ir ģimenes, kuras finansiāli nevar nemaz atļauties palikt ar mazākiem ienākumiem + lielākiem (kaut neplānoti lielākiem) izdevumiem. Tas augstāk minētais kaut vai var būt arī iemesls, kāpēc mamma, kurai mazs bērns, izlemj iet studēt lai spētu dabūt labāk atalgotu darbu, jo saprot, ka ar to algu kas līdz tam ir +/- pietikusi, pēkšņi vairs nepietiek.
29.12.2018 01:33 |
 
Reitings 6299
Reģ: 15.11.2012
Bet es neplānoju bērnu uzturēt viena, sliktākajā gadījumā ir alimenti, tā kā nekas daudz nemainīsies.
29.12.2018 01:13 |
 
Reitings 41
Reģ: 03.12.2018
Man nedaudz mazāki ienākumi periodā, kurā es nestrādāju algotu darbu, bet par to saņemu ievērojamu (priekš ne strādāšanas) summu ievērojamu laika periodu, galīgi un nemaz nešķiet mīnuss. Lai vēl teiktu, ka pamperi tak jāpērk. Par pamperiem ir zināms jau agrāk. :)
29.12.2018 01:11 |
 
Reitings 30
Reģ: 07.09.2016
Tas maternitātes pabalsts ir būtībā tā pati Tava alga, tikai no tās naudas vēl jādzīvo to laiku un viss nepieciešamais bērnam jāsagādā.
29.12.2018 01:08 |
 
Reitings 6299
Reģ: 15.11.2012
Vēl ir maternitātes pabalsts, es par tiem tūkstošiem tikai ratus nepirktu. Samazinātu pāris savus esošos izdevumus un izietu pa nullēm :-D
29.12.2018 01:03 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!